-
Marmarabirlik 150 Sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi İhale İlanı

fb
W

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜİK) ‘in, yapmış olduğu Ağustos ayının 1,12‘lik aylık enflasyon açıklaması ile yıllık enflasyon son 28 ayın zirvesi olan 19,25 ‘e yükselmiştir. Enflasyonun ekonomik bir unsur olmanın yanı sıra, toplumsal sorun haline gelmesi ile vatandaşlar hayat ve geçim mücadelesi içine girmiştir.

İnsanlarımız en temel ihtiyaçlarını ülkemiz genelinde kendi markasının 10 binleri aşan market şube zincirlerinden temin etmektedir. Malum, 5 market zincirinin raflarındaki fiyat etiketleri ile tarladaki fiyatlar arasında büyük uçurum olması gözleri marketlerin üzerine dikti.

Daha fazla para kazanmak için vatandaşın mağduriyetinden faydalanmak hiç de doğru değil. Bir yanda kazandığı paraları sayamayan al-sat yapan market patronları varken, diğer tarafta ise geçinmek için çırpınan mağdur halk var.

Çalışan işçi, memur ve emeklinin 12 ay önce TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon üzerinden maaşlara yapılan zammın iki katı kadar gerçekleşen enflasyon karşısında halkımızın her geçen yıl, alım gücü azalmakta ve git gide fakirleşmekte olduğunu görüyoruz ve hatta yaşıyoruz.

Hükümetimiz, mevcut enflasyonu 2017 yılından itibaren düşürmek için ciddi bir çalışma yapmadı. Tek yapılan faaliyet faiz indirimini gerçekleştiremeyen Merkez Bankası Başkanlarını ‘’söz dinlemiyor’’ diye görevden almak ile çözüme gidileceğini düşünmekle yetindi. Böylelikle; her ay ve her yıl artan enflasyon ile Avrupa’da ve hatta dünyada en yüksek enflasyona sahip ülke olduk. Enflasyon konusundaki liderliği kimseye vermiyor, bu konuda onlar mı bizi kıskanıyor, yoksa biz mi onları kıskanıyoruz, bilemiyoruz!

Ticaret Bakanlığı yetkilisi Adnan Benli; market zincirlerinin raflarındaki sebze, meyve, temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinin etiketleri ile kasadaki fiyatlarının kontrol edilerek denetlemesinin yapılmaya başlandığını açıkladı. Yapılan bu denetlemelerde fahiş fiyat artışı tespit edilmeye çalışılmaktadır. Fahiş fiyat artışı tespit edilen her bir ürün için 10 bin 911 Lira ile 109 bin 911 Lira arasında bir cezai işlem uygulanacağı ve etiketler arasında fiyat farkı tespit edildiğinde ise 452 Lira cezai işlem yapılacak, açıklaması yapıldı..

Tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonun arasındaki makasın gittikçe açıldığı son aylarda Ticaret Bakanlığı, aşağıya doğru inmemek için direnen enflasyona polisiye tedbirler ile döverek indirmeyi düşünmesi ne kadar sonuç verir bilemem.

Ancak;

Enflasyon artışındaki gerçek sebeplerin yok edilmesi ile mücadeleye başlanmalı. Üreticinin, sanayinin, çiftçinin, köylünün bire bir etkilendiği enflasyonun lokomotifi olan elektrik, doğalgaz, akaryakıt, tarımsal gübre, ilaç ve otoyol-köprülerin fahiş fiyat artışının minimize edilmesi ile mücadele edilmelidir.

Siyasi sert açıklamalar sonrasında ürken iş dünyasının ülke ekonomisindeki dalgalanması ve kur artışının önüne geçilmeli. Yabancı sermaye ürkütülmemeli, ülkemizdeki sanayi üretiminin arttırılması ve geliştirilmesine önem verilmeli. Tüketim toplumu olmanın yanı sıra, üretim toplumu haline gelecek girişimlerde bulunulmalı. Sanayici özendirilmeli. İşverenler desteklenmeli.

Bunların yanında hükümetimizin yapacağı en önemli girişim ise; yaşamsal gereği olan temel gıda ve tüketim mallarında fahiş fiyat artışına sebep olan, fahiş ÖTV ve KDV oranlarını makul bir seviyeye çekmekle başlamalı. Halkı ezilmekten kurtarması ve enflasyonu bu şekilde de aşağıya çekilebileceğini bilmek ile işe başlanmalıdır….

Efraim PALA

 

fb
W

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar