Güncel Haber

Türkiye Cumhuriyeti döneminde, Osmanlıdan miras olarak kabul edilen tek milli gün, 18 Mart Çanakkale Zaferini anma günüdür. Yani Cumhuriyetten sonra ilan edilmemiş, Osmanlıdan beri kutlana gelmekte olan bir anma günüdür.
18 Mart’ı anımsayınca sadece Deniz savaşı olarak düşünmemek gerekir. Hemen ardından başlayan ve 8,5 ay süren kara savaşları ile bir bütün olarak algılamak doğru olacak.

Peki; Ne oldu 18 Martta? Bizim için önemi nedir?

1.Dünya savaşında İngiliz ve Fransız(İtilaf) donanması, İstanbul’u alarak, müttefiki olan Çarlık Rusya’sına destek vermek için Osmanlı devletinin topraklarından ve karasularından geçmek istedi.

İtilaf donanmalarının boğazları geçmemesi için Çanakkale’de savunma hattı kurulmasına karar verilir. İmparatorluk topraklarının dört bir tarafında savaşmak zorunda kalan Osmanlı İmparatorluğu ordusuna, Almanya tarafından yardım edilir. Silah ve mühimmat desteği ile birlikte Alman komutanlar atanır. Yani bir şekilde, gücü tükenen Osmanlı Ordusuna, Alman komutanlar atanarak Osmanlı ordusu, yönetilmek istendi.

Çanakkale boğazının Ege Denizine açılan ağzına konuşlanmış olan, İngiliz ve Fransız donanmaları, 19 Şubat 1915 günü 12 büyük zırhlı ve refakat gemileri ile saldırılarına başladı. 25 Şubatta, 4 Martta, 7 Martta ve 11 Martta boğazın her iki yanındaki bataryalarımız bombalandı durdu. Fakat İtilaf Devletlerin donanması bir türlü boğazları geçemiyordu. Nihayetinde 18 Mart 1915’te tüm gücünü toplayan İngiliz ve Fransız donanması, tekrar saldırıya geçti. Sabah 08:30 da başlayan bu saldırılarda, Türk topçusunun karşı saldırıları sonucunda en son Ocean ve Irresistible gemilerinin de batması ile gece saat 22:30 da saldırılar son buldu. Nusret mayın gemisini ve Türk batarya topçularını geçemeyeceğini anlayan İtilaf Devletleri donanması, Çanakkale’den geri çekildi.

Başkomutan vekili Enver Paşa, 1913 yılında ülkemize gelen Alman Tümgeneral Liman Von Sanders’i, 24 Mart 1915’te Çanakkale’deki Osmanlı Ordusuna komuta etmesi için atadı. Liman Von Sanders, Türkleri tanımamasına, Coğrafyayı bilmemesine rağmen ne hikmetse(!) Ordu komutanı yapılmıştı. Oysa ki, şanlı Türk ordumuzda , 70 üst düzey Osmanlı Komutanı olmasına rağmen.!

Çanakkale’de, Alman General Sanders, ilk günden itibaren 18.Kolordu Komutanı olan, Yarbay Mustafa Kemal’in savunma tertibatını değiştirir. Sonunda; düşman birlikleri Liman Von Sanders’in öngördüğü gibi Saroz körfezinden değil, Yarbay Mustafa Kemalin öngördüğü Settülbahir ve Kabatepe kıyılarından saldırıya geçer. Yıl 25 Nisan 1915. O sırada Sanders efendi Saroz’da, Enez kıyılarında keşif ile meşgul olmaktadır. Bu hatalı savunma değişikliği ile binlerce Mehmetçiğimiz şehit olur.

19. Tümen komutanı ve ihtiyat kuvveti olan Yarbay Mustafa Kemal, kendisine emir verilmemiş olmasına rağmen inisiyatif kullanarak karşı saldırıya geçer. 57. Piyade Alayı düşmanı, sahil kenarına çakarak, düşmanın ilerlemesini durdurur. 57. Piyade alayının başarıları, Milletimiz adına dönüm noktası olur. Aldığı kararlarla, milletin kaderini değiştirmiştir, Yarbay Mustafa Kemal.

İşte daha o günlerde İstanbul’u kurtaran kahraman ilan edilir. Savaşın başlamasından bir ay sonra Yarbay Mustafa Kemal, Albay’ lığa yükselir. Başarılarından dolayı Anafartalar gurubu komutanı olan Albay Mustafa Kemal doğru ve yerinde kararları ile daha o günlerde adını hafızalara kazıtmıştır.

Düşünsenize daha 34 yaşında Albaylığa yükselen Mustafa Kemal, Çanakkale savaşlarında göstermiş olduğu başarılarından dolayı, Aziz Alexsander nişanı, Gümüş imtiyaz nişanı, Gümüş imtiyaz madalyası, Demir haç madalyası ve Altın liyakat madalyası almıştır.

19 Şubat 1915 yılında başlayan Çanakkale Savaşları, 9 Ocak 1916 yılında sona erer. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini anlayan, İngiliz ve Fransızların başını çektiği ANZAK’lar geldikleri gibi giderler.

18 Mart 1915 Çanakkale savaşları, 19 Mayıs 1919 da başlayacak olan Milli mücadelenin temel taşıdır. Savaşlardan yorgun çıkmış olan bir milletin yüz akıdır. Atalarımızın bizlere bıraktığı gurur abidesidir, Çanakkale Zaferi.

Çanakkale’de, düşmana geçit vermeyen, Vatan için, Bayrak için, Millet için hiç düşünmeden kanlarını toprağa akıtan Mehmetçiklerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Ey büyük ATATÜRK!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

Diyerek; biten ANDIMIZ’daki, bu duyguyu ve Çanakkale ruhunu onurla ve gururla, sonsuza kadar yaşayacak ve yaşatacağız

Efraim PALA

erdonmez peyzaj 300piks

Tahammül İlhan Mudanya Esnaf Kefalet Koop Başkanı

İnci Söğütlü Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı

Emre AKDEMİR Ak Parti Mudanya Belediye Meclis Üyesi

Şeref ŞAŞ Mudanya Şükrü Çavuş Mah Muhtarı

Mustafa Bayral Mert Tarım

Ertan ABDULAZİZOĞLU Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

Servet Şahiner Taşıyıcılar Koop Başkanı

Ömer Tantekin Zeytin Otopark

CEM TAMAÇ MESAJ

Hüseyin Hatipoğlu İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar