Güncel Haber

Ülkemiz yaklaşık 10 yıldır, komşu ülkelerdeki savaş şartlarından ve ekonomik nedenlerden dolayı aşırı yasadışı göç almaktadır. Türkiye Ortadoğu’dan kaçan insanların batıya açılan yüzü ve geçiş ülkesi haline gelmiştir.

Böyle olunca; ülkemizdeki sığınmacıların yaklaşık olarak 6 milyonu Suriyeli, 1 milyonu Afgan, Irak, Uygur, Özbek, Türkmenistan, Senegal vs. vatandaşlarından oluşmaktadır. Net sayısını bilmenin mümkün olmadığını düşünmekle birlikte, toplama kampına dönüşen ülkemizdeki sığınmacıların 10 milyonu bulduğunu tahmin etmekteyim.

2016 yılından itibaren Afgan göçmenlerin isimlerini ve varlığını duyar olduk. Kaçak yollardan ülkemize geldiklerinden genelde de kırsal alanlarda, inşaatlarda, küçük atölyeler de çalışarak hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Hatta köylerimizde Türk vatandaşlarının çobanlık yapmamalarından dolayı oluşan boşlukları Afgan çobanların doldurduğunu duymuşunuzdur. Hem de yarı ücrete, kayıt dışı ve zor şartlarda çalıştıklarını da bilmeyen yoktur.

“Göçmenler olmasa Türkiye ekonomisi batar” diyen, AKP’nin eski genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Yasin Aktay’ın sözcüsü olduğu, açgözlü kapitalist odaklar acımasızca sığınmacıları kullanmaya devam ediyorlar. Hal böyle olunca!

Ülkemize gelen sığınmacıların kendi ülkelerine gönderilmeleri konusunda da ciddi bir çalışmada yapılmıyor. Gelen kalıyor. İç İşleri Bakanlığı da bu işe karışmıyor. Bayram tatilinde bile kitleler halinde Suriye ye, turistik ziyaret için gidenlerin, tekrar geri geldiği bir ülke haline de geldik!

Türkiye Cumhuriyeti; Ülkemize gelen sığınmacıların Ege denizinden ve Trakya bölgesinden Avrupa’ya geçişlerini önlemede gösterdiği başarıyı, Doğu ve Güneydoğu bölgesinden yasa dışı yollardan geçişlerinde gösteremiyor, ne dense!

2012 yılından itibaren Suriye’den, ülkemize kitlesel zorunlu göçlerde birçok (İşid, Pkk) terör örgütü mensuplarının geçişini önleyemedik. Bu gurupların ülkemizin büyük kentlerinde yapmış oldukları bazı bombalı eylemleri engelleyemedik. Yüzlerce masum vatandaşımız bu bombalı ve silahlı saldırılarda hayatını kaybetti.

Bugün, Abd ve Nato ülkelerinin 20 yıldır bulunduğu ve işgal ettiği Afganistan’dan çekilmesi ile Taliban, Afganistan yönetimini kolaylıkla ele geçirdi.

Taliban’ın önünden kaçan kişiler buldukları her türlü araçla ve yaya olarak komşu ülkelere (Pakistan, İran ve Türkiye)ye kaçmaktadırlar. Sınırlarımızdan kitlesel, istem dışı ve kayıt altına alınamayan girişlerde, Suriye’den girişlerdeki gibi, Taliban örgütünün eylem yapacak elemanlarının girebileceğini de göz ardı etmemeliyiz. Daha önceki yıllarda Ülkemizin başına gelenleri asla unutmamalıyız.
Abd Başkanı Joe Biden ile anlaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabil Havaalanın işletilmesi ve korunması için Türk askerinin görevlendirileceğini açıklamışlardı. Taliban’ın üst düzey sorumluları ise Türkiye’yi bu konuda birkaç kez uyardı.

Bu uyarıların sonucunda, eylem yapabilecek kişileri engellemenin yolunu ve çaresini şimdiden bulmalıyız. Çünkü bu Taliban denen kişiler, ‘Afganistan İslam Emirliği’ adı altında saçma sapan bir yönetim kurmaya çalışıyorlar. Şeriata dayalı bir anayasal sistemi devreye sokmayı hedefliyorlar.

Uygulanacak bu kurallarda;

Kadınların çalışması, kız çocuklarının eğitim almaları kesinlikle yasak. Kadınlara peçe zorunluluğu, erkeklere de sakal bırakma zorunluluğu getirildi. Peçesini açan kadın kırbaçlanacak, sakalını kesen erkek ise 6 ay hapis cezası alacak. Tv yayınları durdurulmuş, müzik dinlemek yasaklanmış. Erkeklere camilerde yoklama yapılacak. Duaları ezbere bilmeyenler kırbaçlanacak. Medreselerde okutulacak ders kitaplarında görsel resim yasak. Bilgisayarlar kırılacak. Medreselerdeki çocuklara 3 metre sarık sarılacak. Hırsızlık yapanların elleri, ayakları kesilecek. Yeni kurulan bu devlete karşı çıkanlar, Cuma namazından sonra halka açık idam edilecek.

Gözü dönmüş bu insanları destekleyen, onlara silah satan, onların canice davranışlarını göz yuman, onları durdurmayan ülke ve kişileri insanlık ve tarih asla affetmeyecek. Allah Afganistan coğrafyasında yaşayan insanların yardımcısı olsun, demekten de başka bir çare bulamıyorum! Ne yazık ki!

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar