-

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 31 Ekim 2021 Pazar günü 21 km olan 1. Mezopotamya yarı maratonu düzenlendi.

Kızıltepe Belediyesi, Gençlik ve Spor il Müdürlüğü ile Atletizm Federasyonu tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bu Maraton, Türkiye genelinde yerel spor ve maraton sevdalıları ile bizler tarafından ilgi gördü. Spor yapmanın yanı sıra; eşlerimizle birlikte o bölgenin tarihini, turistik mekânlarını görmek, öğrenmek, lezzetlerini tatmak ve kültürünü tanımak bizler için bir fırsattı.

11 Ekimde Mudanya’da Loverun Maraton gurubunun düzenlediği Mudanya Mütarekesi etkinliğine yüzlerce koşucunun geldiği gibi, Kızıltepe 1.Mezopotamya yarı maratonuna da yüzlerce koşucu geldi.

Maratona Ürdün, Azerbaycan, Etiyopya, Kenya ve ülkemizden 72’si kadın, toplamda 363 sporcu katıldı.21 km’lik yarı maratonun haricinde halkında etkin katılımı ile 5 km’lik halk koşusu da yapıldı.

Ortaklaşa düzenlenen bu maraton iyi organize edilmişti. Kurumların birbirlerine destek vermeleri ile organizasyon eksiklikleri, otellerin eksik, bazı otellerin ise kalite yetersizliği ve otel yöneticilerinin fırsatçılıklarının haricinde iyiydi.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 31 Ekim 2021 Pazar günü 21 km olan 1. Mezopotamya yarı maratonu düzenlendi.

Türkiye’nin her köşesinden gelen profesyonel koşucuların yanı sıra, bende amatör olarak, Vural Ateş ile birlikte bu maratona katıldım. Yaş grubunda dereceye girme ihtimalim zayıf olduğu için, maraton havasını solumak, o heyecanı yaşamak ve spor aktivitesi, anlamında benim için önemli idi. Ancak arkadaşım Vural Ateş yaş grubunda yarıştığı bu maratonda, 21 Km’lik yarışı istikrarla ve azimle tamamlamayı bildi. Kutluyorum kendisini.

Yarıştan ziyade bölgenin kültürel alanlarını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Yarış gününden 3 gün önce yani, Cuma günü Kızıltepede’ki otelimize yerleşmiştik. 180 km uzaklıkta olan, Urfa da Göbeklitepe’yi görme heyecanı ile bir an önce yola koyulduk. Urfa’da tarihin yeniden yazılacağı Urfa Göbeklitepe’de gün yüzüne çıkarılan avcı-toplayıcı olan ve bir inanç grubuna bağlı insanların,10 000 bin yıl öncesine ait, etrafı duvarlarla çevrilmiş 12 adet farklı boylarda T şeklindeki dikili taşları gördük.

Urfa’da tarihin yeniden yazılacağı Urfa Göbeklitepe’de gün yüzüne çıkarılan avcı-toplayıcı olan ve bir inanç grubuna bağlı insanların,10 000 bin yıl öncesine ait, etrafı duvarlarla çevrilmiş 12 adet farklı boylarda T şeklindeki dikili taşları gördük. EFRAİM PALA

Bu dikilitaşların çoğunun üzerinde insan, el ve kol, farklı hayvanlar ve çeşitli semboller kabartılarak resmedilmiş. Çok ilgi gören ve gizemlerle dolu olan Göbeklitepe’yi bu yıl 460 bin kişinin gezmesi Urfa ve çevresini turistik anlamda hareketlendirmeyi başarmış.

Urfa’da tarihin yeniden yazılacağı Urfa Göbeklitepe’de gün yüzüne çıkarılan avcı-toplayıcı olan ve bir inanç grubuna bağlı insanların,10 000 bin yıl öncesine ait, etrafı duvarlarla çevrilmiş 12 adet farklı boylarda T şeklindeki dikili taşları gördük. Efraim PALA

Yolumuzun 2 saat sürmesi ve akşamın erken oluşundan dolayı karanlığa kalmamak için binlerce ziyaretçi gibi bizlerde geri dönüş yolculuğuna geçtik.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin değişik yapı mimarisine sahip olan Mardin’ e gittik. Mazı dağının güney yamaçlarına kurulmuş olan bu kentte evler birbiri üzerine geçmiş gibidir. EFRAİM PALA

Ertesi gün yani Cumartesi günü yine sabah erken saatlerde kalkarak, Güneydoğu Anadolu bölgesinin değişik yapı mimarisine sahip olan Mardin’ e gittik. Mazı dağının güney yamaçlarına kurulmuş olan bu kentte evler birbiri üzerine geçmiş gibidir. Bölgede çıkarılan sarı kalker taşından yapılmış olan bu evlerde süslemelerden, yapının taşıyıcı sistemine kadar birçok alanda bu taş kullanılmış.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin değişik yapı mimarisine sahip olan Mardin’ e gittik. Mazı dağının güney yamaçlarına kurulmuş olan bu kentte evler birbiri üzerine geçmiş gibidir. Bölgede çıkarılan sarı kalker taşından yapılmış olan bu evlerde süslemelerden, yapının taşıyıcı sistemine kadar birçok alanda bu taş kullanılmış.. EFRAİM PALA

Bu mimaride eyvan ve revaklar gibi yarı açık bölümlerde taşın ustalıkla işlendiğini hayretler içerisinde gördük. Eski Mardin diye adlandırılan bu merkezin dar sokaklarında ilerlerken halen insanların ikamet ettiğini gözlemledik.

Mor Behnam (Kırklar) Süryani kilisesi ve kalesi görülmeğe değerdi. Çarşı olarak düzenlenmiş alanlarda Mardin’in yöresel lezzetleri tatma ve yine aynı taş işçiliğine sahip olan dükkânları ve mekânları gezmek ve görmek mümkün oldu. Efraim PALA

Mor Behnam (Kırklar) Süryani kilisesi ve kalesi görülmeğe değerdi. Çarşı olarak düzenlenmiş alanlarda Mardin’in yöresel lezzetleri tatma ve yine aynı taş işçiliğine sahip olan dükkânları ve mekânları gezmek ve görmek mümkün oldu.

Mor Behnam (Kırklar) Süryani kilisesi ve kalesi görülmeğe değerdi. EFRAİM PALA

Aynı gün; 67 km mesafedeki mağaralar şehri olarak adlandırılan Matiate yani Midyat’a gitmesek bir yanımız eksik kalırdı. MÖ 9. Yüzyılda Asur İmparatorluğu yazıtlarında ilk tarihi bilgilerine sahip olduğumuz Midyat’ta Makedonyalılar, Persler ve Romalılar hüküm sürmüşler. MÖ 2000’li yıllarda Orta Asya’dan göçen Eti Türkleri gelerek burada mağara şehrini kurdukları ve bu şehir içerisinde hayvanları ile birlikte yaşadıkları tespit olunmuş. Halen etkili yaşamın olduğu Midyat’ın bu otantik yaşam alanları sizi tarihin derinliklerine götüreceğine eminim.

Yöresel damak tatlarının yanı sıra bahsetmeden geçemeyeceğim yöre halkının misafirperverliğidir. Belediye Otobüsünü kullandığımızda yol tarifi için yardım istediğimizde, ‘’Bende o tarafa gidiyorum. Sizi istediğiniz yere kadar götürebilirim’’ diyerek yardımda bulunmak isteyenler, bizleri memnun etti. Bir başka gün de, otobüs durağında oturan yaşlı amcaya selam verdikten sonra yanına oturduk. Ve sohbete başladık. Yaklaşık birkaç dakika sonra bizleri evine davet etmesi ile mutlu olduk. ‘’Başım gözüm üstüne misafirim olun’’ ısrarlarını kibarca ret etmek zorunda kaldık. Çarşıda, pazarda insanların sıcak ve misafirperver oluşları, bölge halkının misafirlerine ne kadar ilgili olduğunu göstermektedir.

Terörün ve siyasetçilerin halkları birbirinden uzaklaştırdığı geçmiş dönemlerin inadına halklarımızı birbirinden ayırmak, bölmek kopartmak mümkün değildir. Çünkü her 3 dinin mensuplarının yüzyıllar boyunca birlikte, iç içe barış içerisinde yaşaması, insanların akraba ve aile olması hasebiyle, başka bir durumun mümkün olması düşünülemez bile.

Organize edilen spor faaliyetleri, bölgeye gelen güven ve istikrar ile turizm faaliyetleri artarak halkın birbirini daha yakından tanıma fırsatı olacak ve mutlaka dostluklar perçinleşecektir.

Efraim PALA

 

 

 

 

 

 

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar