Güncel Haber

2020 yılı, geçen yılların Haziran ayı ile kıyaslandığın da en fazla yağış aldığımız yıllardan biri. Normalde Balkanlardan ve Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen hava hareketlerinde, bu tür ani yağışlar görülmemektedir. Ancak, Akdeniz üzerinden gelen küresel iklim değişikliği kaynaklı olan sıcak ve yağışlı hava hareketleri yaz aylarında ani yağışlara ve su baskınlarına neden oluyor.

Yaz sağanağının sele döndüğü, Kestel ilçemizin Dudaklı, Narlıdere, Aksu, Kayacık ve Orhangazi’ye bağlı Sölöz mahallelerimizde aşırı yağış nedeniyle tarım alanları, yollar ve evler sular altında kaldı. Oluşan sel felaketinden dolayı 5 vatandaşımız hayatını kaybetmesi ve mahallelerdeki evlerin kullanılamaz hale gelmiş olması bizleri üzüntüye boğdu.

İlçemiz Mudanya’nın da sel felaketi tehdidi altında olduğunu 29 Mayıs 2020 günü gazetemizde bir makale ile yayımlamıştım. Ani yağış alan ilçemizde, zeytinliklerden gelen çamur balçığının Eski Bursa Asfaltına ulaştığını belgeleri ile takdirlerinize sunmuştum. Öyle ki yağmur suyu balçığının geldiği Eski Bursa asfaltında çocuk kreşinin de olması kimseyi harekete geçirmedi. Yol üzerine gelen bu balçık kendi halinde bırakılarak doğal yollardan kurumaya ve bölgeyi toz toprak haline gelmesi ve terkedilmesini ilgisizliğe bir örnek olarak gösterebilirim.

Ben, sel felaketi ile de ilgili olan başka bir konuya değinmek istiyorum.

Mudanya’daki istinat duvarları.

İlçemizin coğrafi konumu denize dik dağlardan oluşmaktadır. Arazi yapıları dik ve yamaçlı olduğu için, konut yapan Müteahhit firmaları kot farkından da yararlanarak çok katlı binalar yapmaktadır. Blokların ve binaların arasına yığma taş istinat duvarlarının yapılması standartlara ne kadar uygun olduğunu bilemiyoruz.

Mudanya yığma taş istinat duvarları ile dolu. Bu duvarların yüksekliğinin 3 metreyi geçmesi ve aynı şekilde metrelerce uzun olması yanal ve dikey basınç altında kalması ile bu basınca ne kadar dayanacağı belirsizdir.

23 Şubat 2006'da haber ajansları şu satırları son dakika olarak geçiyordu ;

"Bursa'da istinat duvarı yıkılan ve kısmen boşaltılan 8 katlı bina çöktü. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi gönderildi. Binada bazı aileler halen oturuyordu."

İstinat duvarının çökmesi nedeniyle yaşanan toprak kaymasında yıkılan INTAM 95 ve 97 adlı bloklardı. İşte bu nedenle mevcut istinat duvarlarının yanal ve dikey basınç altında kalması ile bu basınca ne kadar dayanacağı hayati önem taşımaktadır.

İntam Blokları Bursa İstinat Duvarı Çökünce meydana gelen heyelan nedeniyle kayarak çökmüştü

Yapılan araştırmalar da, istinat duvarı yıkılmalarının, yaklaşık %33 oranında, duvar arkasındaki drenajın yetersiz kalmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. %25 oranında, istinat temelinin eksik olması, %19 oranında istinat perdesinin yeterli olmamasından, %10 oranında hatalı üretimi diğer sebepler olarak sıralayabiliriz.

Bazı Müteahhitlerin istinat duvarı inşasını uygun zemin etüd ve projelendirme çalışmaları yapmadan neredeyse tahmin ve tecrübelere dayanarak yaptıklarını düşünecek olursak, yukardaki oranları da göz önüne aldığımızda, yaşanan çökmelerin neredeyse %87 oranında ihmal ve yapım hatalarından kaynaklandığını var sayabiliriz.

19 Ocak 2020 günü Mudanya yolunda bir inşaatta istinat duvarı yapımında, duvarın çökmesi sonrasında 49 yaşındaki Sabri Öztürk’ün feci şekilde hayatını kaybetmesi hafızalarımızdan silinmedi.

Yine geçtiğimiz 19 Haziran günü Gemlik’in Kurşunlu mahallesinde aşırı yağışlardan kaynaklanan istinat duvarının yıkılması nedeni ile tonlarca yığma taş ve beton molozlarının aşağıya çökmesi sonucunda şans eseri can kaybı yaşanmadı.

Aynı şekilde geçen yıllarda Siteler Mahallesi, Kanarya caddesinde aşırı yağışlardan bir sitemizin istinat duvarının çökmesi ile 17 konutta yaşayan vatandaşlar evlerini boşaltmışlardı. Bu iki vaka sonucunda can kaybı yaşanmaması sadece mal kaybı ile sonuçlanması bu konuda şanlı olduğumuzu, fakat konu üzerinde ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Bazı istinat duvarlarının yıkılmasında en temel elemanlardan biri olan barbakan(İstinat duvarlarının arkasındaki suların birikip duvara, zarar vermesini önlemek için bırakılan delikler )yapısının olmaması bunu çok açık bir şekilde gösteriyor.

Hal böyle olunca, deprem riskinin de yüksek olduğu ilçemizde, Mudanya da öncelikle site ve apartman yöneticilerimiz ile mahalle muhtarlarımızın, istinat duvarlarında barbakan olup olmadığını, su sızıntısının kontrolü ile yıkıntı ve çöküntü olup olmadığının kontrolü yapılması gerekmektedir. Böyle bir anormallik sonucunda ilgililere bilgi verilmesi oluşabilecek çökme sonucunda can ve mal kaybını önleyecektir.

Ülkemizde maddi kayıpların yanı sıra ne yazık ki can kayıplarının da yaşandığı bu çökmelerin önüne geçmek için denetlemelerin artması ve Müteahhit firmalarının biraz daha vicdanlarıyla hareket etmeleri sanırım hepimizin yararına olacaktır.

Efraim PALA

Mudanya’daki istinat duvarları sağlam mı?

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar