-

1927 Gemlik’in Kumla ilçesi doğumlu olan İzzet Bayrak, 17 yaşlarında iken 4 metrelik kayığı ile Gemlik Kumla arasında kürek çekerek yolcu taşımacılığına başladı.

1927 Gemlik’in Kumla ilçesi doğumlu olan İzzet Bayrak, 17 yaşlarında iken 4 metrelik kayığı ile Gemlik Kumla arasında kürek çekerek yolcu taşımacılığına başladı.Gemlik körfezinde ilk mehtap turlarına bundan tam 60 yıl önce, yani 1962 yılında başladı, İzzet Kaptan.

1970 yıllarında Gemlik, Manastır ve Kumla arasında yani Gemlik körfezinde ilk Mehtap gezileri ile bölgemizde yaşayan insanlar tarafından tanınmaya başlandı.

Gördüğü ilgi üzerine hedefini büyütme konusunda cesaretlenen İzzet Kaptan 22 metre boyunda ve 165 yolcu kapasiteli bir tekne alarak, Gemlik körfezinde gezi turlarına başladı. Sonrasında, vatandaşların ilgisi üzerine Mudanya’dan hareketle İstanbul boğazı ve Adalar turları yapması ile gezi gemisi hınca hınç doluyordu.

Bu başarısını örnek alan bir başka rakipleri ortaya çıkması ile rakipleri ile mücadelesine devam etti. İzzet Kaptan farkını ve kalitesini ortaya koyarak marka olduğunu rakiplerine kabul ettirdi.

Yaz tatili başlayıp ta, okullar kapandığı andan itibaren aktif turlara başlayan İzzet Kaptan; hafta içinde Gemlik Körfezi içerisinde Armutlu, Fıstıklı, Kapaklı, Karacaali ve Kumla sahillerinde yapmış olduğu seyahatler ile gözde oldu. İçeriğinde eğlence seyahat ve denize girme aktiviteleri olan gezi ve seyahat turları ile Bursa ve çevresinden gelen vatandaşlarımız tarafından rağbet gördü.

Gündüz Gemlik körfezinde yapmış olduğu bu turlardan sonra, akşam saatlerinden itibaren Mudanya’dan hareketle Tirilye’ ye kadar uzanan bir sahil gezisi ile mehtap turlarına devam etti.
Sahilde seyir ederken hoparlöründen balkonlardan el sallayanlara ismi ile hitap ederek, gönüllere giren İzzet Kaptan, Mudanya’ya değer katıyordu.

Balkonlarda oturanlar ise, lambalarını yakıp, söndürerek, havlu ve el sallayarak cevap veriyordu, bu ilgi ve alakaya.

Sahile yakın amatör balıkçılık yapan vatandaşlara zarar vermemek için dahi olta balıkçılığı yapan teknelerin açığından reklam duyurularına devam ederek onlara dahi ismi ile hitap edebiliyordu.

Hitap şekli ve samimi davranışları ile gezi gemisindeki vatandaşları eğlendirmesini çok iyi biliyordu. Müzik yayını ve geziye katılanları coşturarak, onlara unutulmaz anlar yaşatabiliyordu.

Bursa bölgesinde kime sorsanız, İzzet Kaptan ile geziye katılmıştır, diye tahmin ediyorum. Çünkü o; Gemlik ve Mudanya sahillerinde bir marka haline gelmişti.

İzzet Kaptan’ın hayatını kaybetmesi sonrasında, gezi gemisi ile seyahatler bitmeyecek. 60 yıldır, Mudanya ve Gemlik’te yanan bu ışık sönmeyecektir. Onun anısı yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Efraim PALA

 

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar