-

31 Mart 2019 günü ülkemiz genelinde yapılan yerel seçimler sonrasında il ve ilçelerde siyasi partiler Kongre çalışmalarına başladı. Kongre başlangıcını ilçemizde ilk kez CHP verdi. 21 Aralık 2019 günü Uğur Mumcu Kültür Merkezinde mevcut başkan Ömer Aydın ve Hüseyin Esen’in yarıştığı İlçe kongresinde seçimin galibi Ömer Aydın olmuştu.2 adayın yarıştığı ve 258 delegenin katıldığı seçimde Ömer Aydın 186, Hüseyin Esen ise 72 oy alarak CHP Mudanya’da Kongre sürecini tamamlamıştı.

Mudanya da Kongre startı veren diğer parti ise İYİ parti oldu. İYİ Parti ilçe delegelerinin seçilmesi 19 Ocak günü gerçekleştirilmişti. 400 delegenin seçime girebileceği sandıkta Mudanya’nın tüm mahallelerinde 307 İYİ parti üyesi İlçe Başkanlarını seçecek parti delegesi olmuştu.

15 Mart 2020 günü yapılacak olan İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı yarışına atanmış mevcut başkan Nuran Piliçer ile Hüseyin Hatipoğlu talip oldu.

Adayları biraz tanımak istediğimizde;

Eylül 2019 da İlçe Başkanı Osman Özbay’dan görevi teslim alan Nuran Piliçer, yaklaşık olarak 30 yıl değişik okullarda öğretmenlik ve müdürlük görevleri yapmış. İyi Parti Bursa İl Başkanlığı, Eğitim Kültür ve sanat kurulu üyesi olarak görev yapan Piliçer, 31 Mart yerel seçimlerinde Mudanya’da İyi Parti meclis üyesi adayı olarak Mudanya siyasetine girmişti. Eylül 2019’dan itibaren ise Mudanya İYİ parti İlçe Başkanlığında atanan İlçe başkanı olarak görevini yürütmektedir.

Mudanya doğumlu olan Hüseyin Hatipoğlu ise, genç yaşlarında Mudanya MHP İlçe başkanlığında değişik görevlerde bulunarak siyaset hayatına başladı. Parti içinde bir dönem muhasip ve bir dönemde başkan vekilliği görevini başarı ile sürdürdü. MHP de yaşanan değişim rüzgârı ile İYİ Parti Bursa il yönetim kurulunda kurucu üye olarak başarılı çalışmalarda bulundu. Yaklaşık 3 yıl önce yine zor şartlar altında Mudanya İYİ Parti İlçe Başkanlığının kurulmasında kurucu üye olarak görev yaptı. Şu anda, İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı adayı olarak siyaset sahnesine çıkmaya hazırlanmaktadır.

Bir kuruluşun gündemindeki sorunları ve temel konuları konuşmak ve yeni kurullar seçerek yenilenmek amacı ile belirli günlerde gerektikçe yaptıkları toplantıya Kurultay (Kongre) denir. Siyasi partilerin en yüksek organı kongrelerdir. Siyasi parti kanununun 4.maddesine göre de; Siyasi partiler demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olup, ATATÜRK ilke ve inkılaplarına bağlı olarak siyasi faaliyetlerini yürütürler.

Ülke geleceği ile ilgili olarak ilk atılacak adım, sokaklarda, mahallelerde başlıyor. Ülkesinin geleceğine katkı sağlamak isteyen her yurttaş çoğulcu düşüncesi ile İlçelerinde olan kongre seçimlerinde adaylarına teveccüh göstererek seçilmelerini ister. Kongre süreçleri kalıplaşmış olan siyasi yönetimin değişmesi için olmazsa olmazdır. Geleceğe umut ile bakmak için yenilenmenin şart olduğu bir süreçtir. Ülkemizin, bayrağımızın ve milletin bekası için önemlidir.

Bu doğrultuda her bir yurttaşın hiçbir çekince yaşamadan, ülkemizin geleceğine katılımcı olması gerekmektedir. Kendi görüş ve duygularını paylaşarak mahalle, İlçe, İl ve devlet yönetimine katılabilirler. Bu faaliyet aynı zamanda anayasal gerekliliktir. Vatandaşlık görevidir.

Kongrelere yenilenmek amacı ile giren siyasi partilerin faaliyetleri, barışçı demokratik ve kardeşlik çatısı altında olmalıdır. Bu doğrultuda söylenildiği gibi, ‘’kimsenin kimseyi ayırmadan, kayırmadan ve ötekileştirmeden adil bir yönetim tarzı’’ içinde olunması gerekmektedir. ‘’Bu bizdendir, bu bizden değildir’’ düşüncesi ile insanları kutuplaştırmadan, herkese eşit mesafede olunması sonucunda parti içinde ve toplumda başarılı olunabilir. Bu süreç tatlı bir yarış süreci olmalıdır. Bu süreçte adaylardan herkim kazanırsa kazansın, seçim sonucunda el ele vererek birlik ve beraberliğin simgesi olarak seçmeninin karşısında olmalıdır. Bu yaklaşıma millet olarak gerçekten ihtiyacımız var.

2020 yılının kongreler yılı olarak görüldüğü bu günlerde, tüm siyasi partilere yapmış oldukları ve yapacakları kongrelerde başarılar dilerim. Kişilerin değil, ülkemin kazanması için haydi, sandık başına…..

Efraim PALA

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar