Okulların kapandığı ve birçoğumuzun tatil planlarını yaptığı ve bir kısmımızın tatilini gerçekleştirdiği bu günlerde, henüz tatilini planlamasını yapmayanlara Eğe denizimizin Saroz körfezi hakkında bilgi vermek isterim.

Saroz Körfezi, güney ve doğusunda Çanakkale’nin, Gelibolu ve Eceabat ilçeleri, kuzeyinde ise Edirne’nin Keşan ve Enez ilçeleri ne kadar Çanakkale boğazına paralel olarak, 60 km.lik bir sahille uzanan üçgen biçimli tertemiz kumsallarla kaplı bir doğa harikasıdır. Su altı akıntılarının fazla olması ve sanayileşmenin olmadığı körfez, dünya üzerinde kendi kendini temizleme özelliğine sahip 3 denizden biridir. Suları yüksek oranda oksijen içeren körfeze, doğanın parfümü olan çam ve yörenin kendine has yosun ve iyot kokuları eşlik eder. Körfezin birçok yerinde orman ve makilik alanlar deniz ile iç içe geçmiş olduğundan bakirliği korunmuştur.

Ege ve Akdeniz bölgelerindeki turizmin sihirli değneği(!) daha bu bölgelerimize ulaşamamış. Doğa ve deniz tatili yapmak isteyen tatilcilerin gözdesi olan Saroz körfezinde Türkiye’nin en uzun sahillerinden biri olan Erikli ile Mecidiye sahilleri bölgenin deniz ve deniz altı dalış turizminin merkezi durumundadır.

Keşan ilçesine 25 km uzaklıkta denize paralel uzanan Mecidiye, Erikli ve Uzunkum sahilleri ile deniz tatilinizin keyfini çıkarabileceğiniz bir sahil beldesi özelliğindedir. Ayrıca mecidiye mahallesine 4 km uzaklıktaki İbrice limanı balıkçı teknelerinin barınağı olması yanı sıra deniz dibi güzelliklerinin de dalış okullarının nezaretinde sergilendiği deniz altı dalış turizminin önemli merkezlerinden biridir.
Yapılan araştırmalarda 144 çeşit balık,78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngerin yetiştiği, amatör olta balıkçıların balık yakalama keyfinin doruğuna çıkabilecekleri, imkânları sunan sahillerinde Karagöz, Çipura, Mercan, İspari, Sardalye ve kefal balığı gibi balıkların başı çektiği çeşitlilikten faydalanmak mümkündür. Bunun yanında tatlı su balığı yakalamak isteyen amatör balıkçılar içinde mevcut göl ve göletlerde bu keyfi yaşamak olasıdır.

Biraz Mecidiye mahallesinden bahsedersek eğer, yerleşim alanı denize yaklaşık 4 km uzaklıkta olup, burada yaşayan insanlar genel anlamda tarım ve hayvancılık ile uğraşarak geçimi sağlamaktadırlar. Çiftçinin buğday, ayçiçeği, mısır gibi tahılların ekimi ile meyve üretiminin yaygın olduğu bu güzel Trakya bölgesinde azda olsa balıkçılıktan da gelir elde eden bir kesimde vardır.

Öncelikle Trakya bölgesindeki insanların yaz tatillerini geçirmek için değerlendirdikleri Saroz körfezinin İstanbul’a yakın olması sebebi ile de, İstanbul’da ikamet edenlerin rağbet gördüğü bölge, günü birlik bile gidip gelini bilecek bir mesafededir.

Mudanya’dan Saroz körfezine, Gelibolu ve Lapseki arasındaki arabalı feribot kullanılarak yaklaşık olarak 335 km mesafe ile keyifli bir yolculuktan sonra ulaşılabilir. Bölgede Otellerin yanı sıra, pansiyon ve köy pansiyonculuğunun da geliştiği ayrıca, Çadır tipi konaklamanın da mümkün olduğu, birçok farklı imkânları değerlendirmek mümkündür.
Köylü vatandaşlarımızın ürettikleri doğal sebze ve meyvelerin en tazesini yol kenarlarında satışa sunulan tezgâhlardan da alabilirsiniz. Tatilinizi geçireceğiniz bu bölge insanının sıcak, samimi ve misafirperver davranışlarından çok memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Denizin temizliğinden ve doğanın dengelerinin bozulmadığı Saroz’un yeşil ile mavinin birbirine girdiği bölgede geçen bir yılın yoğun çalışma stresini atacağınızdan ve dönüşte enerji depolayarak memnun kalacağınızdan eminim. Bu vesile ile tatile gidecek tüm okurlarıma farklı bir seçenek sunarak ülkemizdeki farklı güzellikleri görmelerini ve arzu ettikleri takdirde, iyi tatiller geçirmelerini dilerim.

Efraim PALA

mecidiye mudanya yoltarifi