Güncel Haber

Corona virüs tedbirleri sonrasında, bu yaz döneminde toplumsal ortamlardan uzaklaşmak ve birazda doğa ile baş başa olmak amacı ile kamp yapmaya karar verdik. Bu kamp için, Oyak Renault’ta da uzun yıllar birlikte çalıştığım Osman Şaybaz ve Vural Ateş ile aylar öncesinden anlaşmıştık. Yılmaz Bay’da bu seyahat’ a dâhil olunca dört kişilik bir ekip olduk. Aramızda ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız malzemelerin paylaşımını yaptık. Aracımızı ağzına kadar eşya ve kamp malzemeleri ile doldurduk. Artık tatile hazırız.

Bu sefer tatil yapacağımız yerin seçimini Osman Şaybaz’a bırakmıştık. Korsan Koyuna gideceğiz deyip durdu, Osman abi. Merak ediyorduk. Peki, neden Korsan koyu deniliyor, nerede ve nasıl gidilir, bilmiyorduk.

Antalya’da, Gelidonya fenerinin batısında yer alan ve Melanippe antik kentinin yıkıntıları olan bir koy burası. Antik çağlarda korsan kralı Zeniketes’in eline geçtiği için Korsan koyu olarak adlandırılmış ve günümüze kadar da öyle süregelmiş.

Antalya’dan, Kumluca ilçesi 108 km uzaklıkta. Yani kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 45 dakikada gidebiliyorsunuz. Kumluca ilçesinin, Karaöz beldesinden geçerek toprak yoldan ormanların arasından ilerlerken sağ tarafınızda birçok koy görüyorsunuz. Toprak yolun sağında ve solunda ormanların içerisinde birçok kamp alanları da oluşturulmuş. Ancak amacımız Korsan Koyu olduğu için yolumuza devam ediyoruz. Yolu takip ettiğimizde, yolun sonunda deniz kenarında bir kamp yeri daha görünüyor. Nihayet varıyoruz, ancak Korsan Koyuna kadar araçla inmek yasak. Aracımızı yol kenarına park ederek, 200 metre kadar aşağıya yürüyerek indik.

Evet; karşımızda doğa harikası bir koy. Yaklaşık 50 metre genişliğinde. 2 metreden sonra bir boy derinliğine ve nihayetinde 25 metre derinliğe kadar ulaşan tertemiz bir koy burası. Koy içinde denizin sıcaklığı nerede ise kaplıca suyu sıcaklığına ulaşmış. Yüksek kayalıkların üzerindeki çam ağaçlarının gölgesi deniz yüzeyinin üzerine düşmüş. Kumsalı çakıl taşlı. Etraftaki ormanlıkta çam ağaçlarının altında birer, ikişer kamp çadırları kurulmuş.

Masa, sandalye ve şemsiyesini alan günübirlikçiler ile birlikte etrafta birçok da çadır var. Çadırını sırtına alan, doğada olmak isteyen ve birazda macera arayan tatilciler buraya gelmişler. İnsanlar için, dağdan kullanma ve içme suyu getirilmiş. Duş ve tuvalet ihtiyacı da karşılanmış, doğa güzellikleri ile dolu bir yer burası.

Ancak bir sorun vardı! O sorun insanlardı. İnsanın olduğu her yerde, güzelliğin yanı sıra, düzensizlik, çevre kirliliği, bencillik ve saygısızlık da hâkim oluyor. Yani, ormanlık alanda olduğumuzdan ateş yakılmasının tehlikesini daha anlayamamış bazı insanlar da var!. Fırsatını bulunca birkaç çalı çırpı hemen ateş yakmanın telaşı içinde oluyorlar. O güzelim doğa harikası bölgelerin, insan eli ile bu kadar kirletilebilir ve tahrip edilebildiğine şahit olduk.

Jandarma ve orman görevlilerinin ateş yakılmaması ve çevrenin kirletilmemesi konusunda uyarılarına uymayan birçok kimseleri de gördük. Çevre bilinci oluşmamış olan bu kişileri, bizlerde kâh güzellikle, kâh sert sözle uyararak ateş yakmalarını engellemeye çalışsak ta bazen yetersiz kaldık. Gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki, konakladıkları yerleri kirletmede ve tahrip etmede dünya birincisi olacağımız, muhakkak. Üzülerek ve serzenişte bulunarak bunu itiraf ediyorum.

Yazın ortalarında olduğumuz bu sıcak yaz günlerinde orman alanlarının çıra gibi olması ve çıkan orman yangınlarında binlerce hektar alanın yanıp kül olması ders olmuyor, bu bilinçsiz kişilere. İşte o kişiler uğruna onlarca yılda oluşan orman alanlarını birkaç saatte yitirmek beni her zaman üzmüş ve yanan yerleri gördükçe yüreğime taş gibi inmiştir. Bu çevre ve doğa bilincini yerleştirebilmek içinde millet olarak çok çalışmamız gerekiyor, çok!

Korsan koyunda kaldığımız 2 gün boyunca güzel anlar yaşadık. Mutlu olduk. Farklı duygular yaşadık. Ancak, gözümüz arkada kalarak, Osman Şaybaz, Vural Ateş, Yılmaz Bay ve ben, bir sonraki günün sabahında çadırlarımızı toplayarak, tatilimize Antalya’nın diğer güzel alanlarından biri olan Adrasan’da devam etmek için yola çıktık.

Efraim PALA

 Antalya’da, Gelidonya fenerinin batısında yer alan ve Melanippe antik kentinin yıkıntıları olan bir koy burası. Antik çağlarda korsan kralı Zeniketes’in eline geçtiği için Korsan koyu olarak adlandırılmış ve günümüze kadar da öyle süregelmiş.

 Antalya’da, Gelidonya fenerinin batısında yer alan ve Melanippe antik kentinin yıkıntıları olan bir koy burası. Antik çağlarda korsan kralı Zeniketes’in eline geçtiği için Korsan koyu olarak adlandırılmış ve günümüze kadar da öyle süregelmiş.

 

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar