Güncel Haber

Türkiye 1946 yılında yapılan demokratik seçimlerle çok partili hayata geçiş yapmıştır. Türk silahlı kuvvetleri (TSK) ; bu tarihten sonra ülkemizin sosyo-politik hayatına bazen kurumsal, bazen de bazı subayların birleşerek inisiyatif alıp gerçekleştirmiş olduğu darbeler yapmış ve muhtıralar vermiştir.

TSK’nın, ülke genelinde iç güvenliğin tehdit altında olduğu gerekçesi ile TBMM’den bazı yasaların geçmesini sağlamak ya da geçmemesi amacı ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerini zorlayarak veya alaşağı ederek demokratik sivil yönetimlere müdahale ettiği tarihin sahnelerinde yerini aldı.

TSK’nın yapmış olduğu bu darbe ve muhtıralar bazen emir komuta zinciri doğrultusunda (12 Eylül 1980 darbesi),bazen de emir komuta zinciri dışında(27 Mayıs 1960 darbesi) bir takım subayların gerçekleştirdiği darbeler olmuştur.

12 Mart 1971 ve 28 Şubat 1997 yılında ise yine TSK tarafından muhtıra verilerek mevcut hükümetler istifaya zorlanmıştır. Yakın tarihimize baktığımızda ise, 12 Nisan 2007 yılında dönemin Genelkurmay başkanı Yaşar Büyükanıt, yapmış olduğu basın açıklamasında ‘’Cumhuriyetin temel değerlerine sözde değil özde sahip olan bir kişinin Cumhurbaşkanı seçilecek olmasını umut ediyoruz’’ demesi, Türkiye siyasi hayatına e-muhtıra olarak geçti.

Türkiye Cumhuriyeti yine 5 kez daha emir komuta zinciri içerisinde ve emir komuta zinciri dışında darbe girişimi ve ayaklanmalara maruz kalmıştır.(Ergenekon, Balyoz, Sarıkız, Ay ışığı girişimleri bunlardan bazılarıdır)

Türk tarihi sahnesinde dışarıdan yıkılamayan Türk devletleri, içeriden hain girişimler ile yıkılmaya çalışılmıştır. Bu girişimlerinde ise birçok kere maalesef başarıya ulaşmışlar, ama bazılarında ise başarıya ulaşamamışlardır.

Başarılı olamadıkları bu girişimlerin en önemlisinden birisi, 15 Temmuz 2016 tarihindeki yaşamış olduğumuz fetö terör örgütünün gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimidir.

Fettullah Gülen’in ve emperyalist güçlerin hain emellerini gerçekleştirmek için yıllardır TSK’nın içerisin de, Emniyet Teşkilatında ve Devletin önemli kademelerinde yapılanmaya çalışan ve yuvalanan hain terör örgütü olan fetö terör örgütüdür. Devletin değişik kademelerinde liyakatsız atamalar ile örümcek ağı örer gibi yıllarca sabırla faaliyetlerini gizlice sürdürmüşlerdir. Bu faaliyetlerini sürdürürken de devlet yönetimini kandırmışlar, gerçek emellerini gizlemişler. Bu kötü zihniyetli düşünce15 Temmuz 2016 günü inlerinden çıkarak Türkiye Cumhuriyetine darbe girişiminde bulunmuştur.

Bu tarihte, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi içinde yuvalanan ve örgütlenen bazı subayların ve sivil şahısların ‘Yurtta sulh Konseyi’ adı altında yapmaya çalıştığı askeri darbe girişimi endişe ederek ve üzüntü duyarak yaşadık. Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmak, görevlerini yerine getirmesini engellemek, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzenin haricinde başka bir düzen kurmaya çalışma girişimi amacını güden bir girişimdi, bu 15 Temmuz darbe girişimi.

Bu darbe girişiminde, halkın arasına tankları sürdüler. Uçaklardan ve helikopterlerden bomba atarak Meclisimizi bombaladılar. Çocuk, kadın ayrıma yapmadan suçsuz insanlara makineli tüfeklerle kan ve ölüm kustular. Birçok vatandaşımızın ölümüne ve yaralanmalarına sebep oldular; bu hainler.

Geleceğini tehlikede gördüğü, dost ile düşmanın belli olmadığı bu günlerde Türk milleti, cadde ve sokaklara inerek hain darbecileri püskürttü. Milli iradeye ve istikbalimize arka çıktı. Türkiye’nin geleceğini belirlemeye çalışanlara, Türkiye’nin geleceğini sadece Türk Milleti belirler mesajını verdi. Bunun için hiç gözünü kırpmadan canını verdi, kanını akıttı. İşte o gün bu hainler emellerine ulaşamadılar, bundan sonrada emellerine ulaşamayacaklardır. Çünkü karşılarında kale gibi duran şanlı bir millet vardı. İşte bu Türk Milletidir.

Hainlerin hesaplarını altüst yapan ve canlarını veren isimsiz kahramanlarımıza bugün minnet borçluyuz. 15 Temmuz günü canlarını veren yiğitlerin ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar