Güncel Haber

Çin’de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan Korona virüs nedeni ile Dünyada ve Türkiye de gıda konusunda bazı tedbirlerin alınması gerekliliği ortaya çıktı. Günümüze kadar girdi maliyetlerinin yüksek olması sonrasında para kazanamayan, dolayısı ile üretmek istemeyen çiftçilerimizin üretimleri bugün önem kazandı.

 

Yıllardır zor günler yaşayan çiftçilerimizin en büyük sorunlarından birisi tarım araçlarında kullandığı mazotun pahalı olmasıdır. Bunun yanında ekeceği tohumun dış kaynaklı şirketlerin elinde, hibrit tohum olması ve çiftçinin bu tohumları almalarına mecbur bırakılmaları da etkendir. Tüm bu zorlukların üstüne çiftçinin kullandığı elektriğinde pahalı olması üreticimizin önünde en büyük engellerden biridir. Bitiyor mu hayır, gübre ve ilaç maliyetlerinin de yüksek olması çiftçiye darbe üstüne darbe indirmekte ve çiftçi küstürülmektedir.

Bugün hayvan yemi olarak kullandığımız samanı bile komşu ülkelerden ithal eder duruma geldik. Hayvan yemi ürünlerinin dahi ithal edildiği ülkemizde hayvancılığı da ayakta tutmak mümkün olmamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda kırmızı et üretiminin maliyetlerden dolayı ne kadar azaldığını yaşadık. Pahalılıktan birçok vatandaşın evine kırmızı etin giremediğini yaşadık, gördük.

Tarım ve hayvancılıktan geçimini sağlayan köylümüzün yıllardır bu sorunlarına çare bulunamadı. Bu zorluğu yaşayan köylümüzün teker teker üretim yapmayı bıraktığını, köylerin boşalması ile gördük. Geçim sıkıntısı yaşayan çiftçinin, köylerden şehirlere göç ederek asgari ücretli bir işe girerek çoluk çocuğunun hayatını idame ettirmeye çalıştıklarına şahit olduk.

Türkiye de; 2019 yılında 10 milyon ton ile buğday ithalatında rekor kırılırken, birkaç gün önce de Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 milyon tonu buğday olmak üzere, diğer hububatlardan,(pirinç, mısır, arpa) toplamda 2,5 milyon ton hububatın ithalatı için gümrük vergisi sıfırlandı

Ülkemizde hasat zamanının yaklaştığı bu günlerde, 2,5 milyon ton hububat için gümrük vergilerinin sıfırlanması, çiftçinin ürettiği hububatın fiyatının belirlenmesinin yaklaştığı bu günlerde çiftçiye destek mi, yoksa köstek mi olunduğunu anlamakta zorlanan çok insan oldu.

Türkiye limon ihracatını kısıtlaması ile bizlere tarım ürünlerinin önemini ifade eden bir örnek vermiştir. Başta Rusya olmak üzere, diğer ülkelerde de kendi yağı ile kavrulma düşüncesi hâsıl olmuştur. Bu ülkelerin tahıl ürünleri ihracatında kısıtlama yapmaları sonrasında, dünya borsasında hububat ürünlerinin % 13 oranında artması hububat ithalatçısı olan ülkemize de yansıdı. Örnek verecek olursak; bir çuval (50Kg) buğdayı bugün 105 TL’ye alır hale geldik maalesef. Bu kısıtlamalar ile ülkemizin ithal ettiği başta buğday olmak üzere, arpa, kuru fasulye, mercimek, nohut gibi tüm hububat ürünlerini temin etmede de zorlukları yaşamaya başlayacağımızın işareti olarak kabul etmek mümkündür.

Bunun farkına varan İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarının yanı sıra, Tarım bakanı Bekir Pakdemirli de ülkemizde kullanılmayan hazine arazilerini tarıma açılması ve bu alanlarda hububat üretilmesi için düğmeye bastı. Bunun yanında Bakanlığın, ürettiğimiz bazı hububat ürünlerini ihraç etmeyi de, özel izne tabi tutması doğru bir karar olarak da kabul edilebilir.

Tüm dünyada Korona virüs salgını insanların öncelikle makarnaya hücum etmesi ile gıda ürünleri ön plana çıkmıştır. Pandemi yaşadığımız bu günlerde tarım ve hayvancılık ürünlerinin sekteye uğramaması gerekmektedir. Tarım ve hayvancılık üretimi aksar ise, virüs salgınından sonra ekonomik ve psikolojik olarak toparlanmamızın zor olacağı bir gerçektir.


İnsanlığın geleceğinin ve yaşamın devam etmesinin en önemli kaynağının gıda olduğu bilinmelidir. İnsanlığın en önemli sorununun, gıdaya ulaşabilmek ve açlık olacağını bilmek içinde müneccim olmak gerekmiyor. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün dediği gibi ‘’Köylü milletin efendisidir’’ sözünü unutanlar için, ne kadar doğru bir cümle olduğu günümüzde tekrar anlaşılmıştır.

Efraim PALA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar