Güncel Haber

10 Mart 2020 günü bir vatandaşa yapılan Korona virüs testinin pozitif çıkması ile Türkiye Korona Virüs ile tanışmış oldu. Ülkemizde Covit 19 virüsü sonucunda İlk ölüm ise 18 Mart günü gerçekleşti. İlk vakadan sonra her geçen gün sayısı artan vaka ve ölüm sayıları sonucunda birçok tedbirler alındı.

Alınan tedbirler sonrasında sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başlandı. Okullar, iş yerleri, kahvehaneler kapandı. Parklar, sahil kenarları yasaklı alan ilan edildi. Sportif faaliyetler, lokantalar ile oteller ve eğlence merkezleri, yani insanların sosyalleştiği mekânlar kapatıldı.

Her gün artan vaka sayıları ile ölüm oranları artış hızı, sokağa çıkma yasaklarının ilan edilmesi ile yavaşladı. Halkımızda bir an önce normalleşmek istiyordu. Haziran ayı itibarı ile DSÖ ile paralel olarak, ülkemizde de Devlet tarafından alınan kararlarda yumuşamalar başlayınca kapalı kalan ve ekonomik olarak sıkıntıya düşen halkımızda bir an önce normalleşmeye çalıştı.

Çünkü hayat devam ediyordu. İş yerleri kısmen açıldı. Ancak açılan iş yerleri eski çalışma ve iş temposunu yakalayamadı. Birçok iş yeri kapandı. Birçok çalışan işsiz kaldı. İşçi, köylü, esnaf ekonomik ve psikolojik anlamda zor durumlara düştüler. Hayatta kalmaya çalışırken en yakınlarını, canlarını kaybetmeye de başladılar. Her anlamda bedeller ödemeye başladı bu insanlar.

Temmuz ayının ilk haftalarına kadar günlük ölüm oranları 17 ye kadar düşürülmüştü. Halkımızda sıcaklarda virüsün yayılamayacağı zihniyeti de oluştu. Maske, mesafe ve hijyen kurallarını da bir nebze ihmal ettik. Bu beladan kurtuluyoruz zannettik. Bize bir şey olmaz sandık. Ama yanıldık. Bu tarihlerden itibaren her geçen gün vaka ve ölüm sayılarında artışlar yaşandı. Bu gün vaka sayıları 4550’lere ölüm sayıları 123’e ulaştı. Daha önceki makalelerimde ‘’Gevşersek başa döneriz’’ demiş olmama rağmen, maalesef korktuğumuz başımıza geldi.

Hal böyle olunca, vaka sayıları ve paralel olarak ölüm olayları artıkça normal hastaneler Pandemi hastanelerine dönüştürüldü. Bu hastanelere başvuranların uzun kuyruklar oluşturulması sonrasında, belirtisi olan kişilere test yapılması kararını, endişe içinde karşıladı insanlar. Tereddüt duyan ve şüphelenenler, özel hastanelerin ücreti yüksek testlerine yönlenmek zorunda kaldılar.

Uzmanların ve bilim insanlarının, Corona Virüs tablosunun daha da ağırlaşmadan en az 14 ile 21 gün kapanma teklifleri ve önerileri, Hükümet tarafından karşılıksız kalmaktadır. Devletin ekonomik yükü fazla olan tedbirleri almaya çekindiği, bizlerin de beklenti içinde olduğumuz yasaklar gelmeyebilir.
Yaşamış olduğumuz bu Pandemi döneminde bu halk, acı bedeller ödedi. Bugün bile fatura yine çaresiz ve mazlum halkın kendisine, sorumluluk yüklenerek yeni bedeller ödettirilmeye çalışılıyor.

Ama umudumuz tükenmedi. Yaklaşık 10 aydır, Dünyanın en önemli problemi Corona virüsle mücadele oldu. Milyonlarca insanın hayatına mal olan, Covit 19 virüsünün aşısını bulmak için bilim adamları yarış içinde gece gündüz demeden çalışmaktadır. Çin, Rusya, Almanya ve Amerika’dan başta olmak üzere aşı için olumlu ve ümit verici haberler geliyor.

Ülkemizde de ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Önümüzdeki günlerde bizden de sevinçli haberleri duyacağımızdan hiç şüphem yok. Bulunan aşıların test sürecinin tamamlanması muhtemelen 2021 yılının ortalarını bulacak. Tüm insanların aşılanması ise hemen olmayacak. Zaman alacak.
Bu kış mevsiminin çetin şartları karşısında maske, mesafe ve hijyen kurallarını bireysel olarak ciddiyetle uygulayalım. Toplumla aramıza mesafe koyalım. Kafamızı kaldıralım, etrafımıza bakalım sinsi virüs Covit 19, çok yakınımızda olabilir.

Bizler; virüsün kendimize ve etrafımızdaki kişilere bulaşmaması için mücadele edelim. Hayatta kalmak için savaşa buradan başlayalım. Çünkü en kolay ve güçlü yanımız budur.

EFRAİM PALA

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar