-

fb
W

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında yeğenim Taner köyden 3 aylık yavru bir Fino köpeği getirdi. Köpeği çok sevdik, adını da Reis koyduk. Reisin ve bizlerin sağlığını düşünerek, Veterinere götürdük. Gerekli aşı ve haşerat bakımlarını yaptırdık.

Reiste bizi çok sevdi, kısa sürede birbirimize alıştık. Adeta ailemizin bir ferdi oldu. Tüm günümüz ailemizin yeni ferdi ile ilgilenmekle geçiyordu. Bahçe içinde bir oraya, bir buraya koşuşturuyor. Oyunlar oynuyorduk. Neşemize neşe katıyordu, adeta. Bende onunla çocukluğumu yaşıyordum. O kadar benimsedi ki bizi, bahçedeki koltuğa bizden önce yatarak yerini alıyor, bize de başka yere oturmak düşüyordu. Aşı ve kontrollerine götürdüğümüz de, çok sağlıklı bir büyüme geçirdiğini söylüyordu, Veterinerimiz. Köpeğimiz mutlu, bizde mutluyduk.

Böylelikle; yaklaşık 2 ay geçti. Bir gün evdeki çöpümüzü caddenin karşısındaki çöp konteynerine dökmek için sokak kapısını açtığımda, farkında olmadığım bir şekilde arkamdan caddeye çıkmış. Evimiz meskûn mahalde olması ve araçlar için 30 km hız sınırlaması var iken, bir araç yaklaşık 70 km hızla geçerek, köpeğimizin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Aracı kullanan şahıs yaklaşık 30 metre gittikten sonra durdu. Aracı içerisinde başını çevirerek, gözümüzün önünde cereyan eden bu vahşete baktı. Sonra sorumsuzca ve vicdansızca aracının gazına basarak olay mahallinden hızlıca uzaklaştı, gitti.

Ailece, şok yaşıyorduk. Benimle birlikte komşularımızda bu menfur olaya şahitlik etti, maalesef. Çocuklar gibi ağladığımı biliyorum. Hayatını kaybeden ve ailemizin bir ferdi konumunda olan köpeğimizi çok zorlanarak, uygun bir şekilde defin ettik.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında yeğenim Taner köyden 3 aylık yavru bir Fino köpeği getirdi. Köpeği çok sevdik, adını da Reis koyduk. Reisin ve bizlerin sağlığını düşünerek, Veterinere götürdük. Gerekli aşı ve haşerat bakımlarını yaptırdık.

Yaşadığımız çok üzüntü verici bu olay esnasında, kaçan aracın plakasını alamadık. Ama çok yakındaki mobese kameralarında mutlaka görüntüsü vardı, diye düşünüp;

Ertesi gün Mudanya Emniyet Müdürlüğüne giderek şikâyetçi oldum. Kamera kayıtları incelenerek şahısın bulunması ve cezai işlem görmesini istedim. Emniyette verdiğim ifadede ‘’Polis memuru köpeğin maddi değeri ne kadar diye sordu?’’ Böyle bir soru karşısında çok şaşırdım. Öfkelendim de, doğrusu. ‘’Bizim canımız gitmiş, siz kaç paralık bir değere sahip diye soruyorsunuz’’ diye tepki gösterdim. Polis memuru bana, ‘’kanun böyle, köpeği mal olarak görüyor’’, ‘’İfadeye maddi değerini yazmam gerekiyor’’ dedi. Dünyam yıkıldı. Bir beyanda bulunamadım. İfademi imzaladım ve Emniyet Müdürlüğünden çıktım.

Aradan 7 ay geçtikten sonra elime bir mahkeme gerekçeli karar tebliği geçti. Gerekçeli kararda kişi tespit edilmiş. Az bir maddi ceza ile cezalandırılmış. Ve dava kapanmış. Üzüntüme yine üzüntü katıldı, bir darbe daha yedim, maalesef.

Ülkemizde sokak hayvanlarına bilerek eziyet eden ve onların ölümüne sebep olan akıl yoksunu bazı kişiler bulunuyor. Bu kişilerin zevk için sokak hayvanlarını aracı ile ezdiğini, kimisinin ise aracının arkasına iple bağlayarak sürüklediğini, kiminin ise silah ile vurduğunu gördük, durduk. Kimileri ise zehirli yiyecekleri vererek köpek ve kedilerin toplu ölümlerine sebep olduklarına şahitlik ettik, TV kanallarından.

Hayvanları mal olarak gören bu kanunun değişmesini cani gönülden çok istiyorum. Bu anlamda; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu üzerinde değişikliklerin yapılacağını ve düzenlenen Kanunun 1 Temmuzda yasalaşmasını istediğini, kamuoyundan takip ettik.

5199 sayılı Hayvan Hakları Kanununun en önemli değişeni; hayvanların ‘’mal olarak değil, can olarak’’ tanımlanması olacak, muhakkak. Buna göre de ‘’hayvana eziyet edene 6 aydan 3 yıla kadar hapis, kasten öldürene 6 aydan 4 yıla kadar hapis, kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar, hayvanları zevk için dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar, hapis cezası öngörülüyor.’’
Ben ve benim gibi düşünen milyonlarca hayvan sevenler, Hayvanları Koruma Kanununun değişmesini dört gözle beklerken, bu sıcak günlerde sokaklardaki hayvanlarımız için kapımızın önüne bir kap mama ve bir kap suyu koymayı da çok görmeyelim, lütfen.

EFRAİM PALA

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

fb
W

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar