Güncel Haber

Mudanya balıkçı barınağı olarak adlandırdığımız ve gittikçe bot ve yelkenli teknelerin barınağı haline gelen limanımız Mudanya’nın önemli balıkçılık ve turizm değerlerinden sayılmaktadır. Birçok insanın buluşma noktası olan ve ambians’ından dolayı da hatıra olarak fotoların çekildiği bir güzelliği de ifade etmektedir. Kıyı balıkçılığı yapan balıkçı esnafının yanı sıra, amatör balıkçılık yapan vatandaşlarımız ile balıkçılar derneği çay ocağında çay- kahve içen vatandaşlar için de cazip hoş bir ortam oluşmuştur. Böylelikle, yat limanında insan sirkülasyonu hafta sonları binleri bulmaktadır.

Ancak ister Mudanya Yat limanı diyelim, istersek Mudanya balıkçı Barınağı diyelim, Limanımızdaki bazı problemleri sıra ile dile getirmek istiyorum. 

1) Barınak içindeki mantar iskelelerinin kara bağlantıları çok yakın olması sebebi ile su üzerindeki pislikler teknelerin arasında kalarak bizlere yakışmayan bir görüntüye sebep olmaktadır.

2) Doğal şartlardan dolayı mantar iskeleler ve iskelelere bağlanan teknelerin tonoz ve koçboynuzu bağlantıları kopmakta veya kırılmaktadır. Birçoğu da halen kırıktır.

3) Balıkçı kulübelerinin önündeki tel çit ile çevrilmiş olan iskele girişindeki otomatik kapılar çalışmamaktadır. Tel çit önündeki beton zemin arası açılmış ve yıkılmaya yüz tutarak tehlike arz etmektedir.

4) Limana kayıtlı olan tekneler aylık liman ücretlerini ödemelerine rağmen, yıllık bakım zamanlarında Çekek yerine alınan teknelerden neden ücret alındığına mana verilememektedir. Zaten, Çekek yerinin küçük olması bahar zamanında ihtiyaca cevap vermekten de uzaktır.

5) Balıkçı barınağına bağlı olan balıkçılara tahsis edilen kulübelerin amacına uygun kullanılmaması(aşikâre alkol tüketilmesi) liman içindeki vatandaşlara ve Kumyaka caddesinde gezi yapan ailelere zor anlar yaşatmaktadır.

6) Yağan yağmurlar sonrasında balıkçı kulübelerine Kumyaka caddesinden sular akmakta, balıkçıların eşya ve malzemelerinin su içinde kalarak ıslanmasına neden olmaktadır.

7) Balıkçı kulübelerinde veya teknelerin bağlandığı iskelelerde meydana gelebilecek yangın, sel, deprem gibi afetler sonrasında burada bulunan insanların güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi için, balıkçı kulübelerin ortasından Kumyaka caddesine bağlantılı yaya merdiveni yapılmalı.

8) Balıkçı esnafının malzemelerini ve balık ağlarını koyabilecekleri bir alan oluşturulmalı. Balık ağlarının kötü görüntüsünü ve kulübelerin önlerini ıslah edilerek hijyen sağlanması konusunda Balıkçılar derneği ile istişarelerde bulunarak çözüm üretilmeli.

9) Deniz yönünde, liman girişinde bulunan deniz feneri küçük olup teknelere yol göstermekten uzaktır. Gece limana girmek isteyen teknelere yardımcı olmamaktadır. Birçok tekne sahibi tarafından deniz kazası olmadan, deniz fenerinin ihtiyaca cevap verecek şekilde büyütülmesi gerektiği belirtilmektedir.

10) Mudanya’nın marka değeri olan limanımızın en önemli sorunu ise liman içinin bir bataklık haline gelmesidir. Aşırı yağışlarda ve bazı durumlarda evsel atıkların oluşturulduğu kanalizasyonların bile hala liman içine aktığı gözlenmektedir. Tüm kış boyunca hareket etmeyen bot ve yelkenli teknelerin sintine sularının nereye atıldığını soruyorum size? Hafta sonları bu teknelerde yiyip içen insanların kullandıkları bir takım atıklar nereye atılıyor? Cevabını vereyim; maalesef liman içine deşarj edilmektedir.

Mudanya Balıkçı Barınağı yapıldığı yıllarda, liman içindeki deniz suyunun sirkülasyonu sağlayacak bir sistemin yapılmaması bugün limanı bu hale getirmiştir.

Limanın yapıldığı yıllarda, liman içindeki deniz suyunun sirkülasyonu sağlayacak bir sistemin yapılmaması bugün limanı bu hale getirmiştir. Deniz tabanının 1 metreden fazla batak haline geldiği ve etrafa mikrop saçtığı, pislikten ve kokudan durulmayacak konuma gelen liman içinin artık sağlık açısından tehlikeli bir hale geldiği gerçektir.

Bu atıkların atılmasını engelleyecek ve denetleyecek bir sistemin olmayışı çevre kirliliğini daha da çözülemez haline getirmiştir. Artık bir önlem almanın zamanı gelmiş ve geçmiştir.

Öncelikle; limanın deniz içindeki batağın temizlenmesi zaruridir. Dip temizliği yapılan limanındaki suyun sirkülasyonu açılacak bir veya iki hat ile sağlanmalı. Karayel yönünden gelen akıntıdan ve imbat rüzgarından faydalanarak yapılacak olan kanal hattı liman içindeki suyun devir-daimini sağlayıp, deniz suyunu hijyen haline getirip, bataklık konumundan kurtaracaktır. Böylelikle deniz yaşamı da canlanacaktır.

Mülkiyet sahibi olan ve tekne bağlama ücreti geliri elde eden Mudanya Belediyesi, bu ihtiyaçları görerek yapacağı ve alacağı önlemler buradaki yaşamın daha kaliteli ve Mudanya’ya yakışır hale gelmesini sağlayacaktır. Böylelikle Mudanya marka değerimize değer katacaktır.

Efraim PALA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar