Güncel Haber

24.01.2020 Cuma günü saat 20:55’ te Elazığ’ın Sivrice ilçesi yakınlarında maalesef 6,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Bu yaşadığımız deprem ilk deprem değildi. Sonda olmayacak. Oluşan bu depremde Elazığ’ın yanı sıra Malatya ili’ de etkilendi.87 binanın yıkıldığı,1287 binanın ise ağır hasar gördüğü Elazığ depreminde 39 canımız yitirildi.1607 yurttaşımız ise farklı şiddette yaralanarak hastanelere başvurdu.

Fay hattına yakın köylerde yıkılan evlerin beton ev olmadığı yığma taş olduğundan tamamı yerle bir oldu. Şehir merkezlerinde ise 87 apartmanın kum yığını halinde yıkıldığına şahit olduk. Bu yıkılan binaları yapan Müteahhitlerin hangi şartlarda konutları yaptığının mutlaka araştırılarak sorgulanması ve yitirilen canların hesabının sorulması vicdanları bir nebze rahatlatacaktır.

Ülkemizin deprem ülkesi olduğunu, depremden kaçamayacağımızı ancak alınan tedbirler ile etkisinin azaltılabileceğini 12 Aralık 2019 günü Mudanya Gazetesinde ‘’MUDANYA AFETLERE HAZIR MI?’’ başlığı altında bir makale yayımlamıştım. Mudanya’nın Gemlik körfezindeki deprem fay hattına çok yakın olması sebebi ile daha da önem arz eden deprem riskini incelediğimde;

Coğrafi şartlardan dolayı yerleşim alanları Mudanya’nın arka kısımlarına doğru gelişememiştir. Denize dik dağlarının olması dolayısı ile yerleşim alanları denize yakın alanlarda sıkışmış kalmıştır. Böyle olunca yaşam alanları birbiri içine girmiş. Yıllarca şehircilik İmar planlamaları ve düzenlemelerinin uzun vadede geleceğe yönelik olarak yapılmadığından da aşağıda tanımlamaya çalıştığım durum hâsıl olmuştur.

Yeşil alanları yetersiz, sokakları dar, mahalleleri sıkışık, insanların doğal yaşam alanları yok denecek kadar az, konutlar dikine yükselmiş, otoparkları olmayan, kaldırımları ortalama 30 cm civarını geçemeyen yani şehirleşme bakımından gelişemeyen bir ilçe konumuna gelmiştir, o güzelim Marmara’nın incisi Mudanya.

Bugüne kadar yaşamış olduğumuz depremler de, ülkemizin genelinde olduğu gibi ilçemizde de trafiğin tamamen kitlendiğini gördük. MAK (Mudanya Arama Kurtarma) ekibinin her zaman hazır olduğunu görmemiz yetersiz kalacaktır. Mudanya da deprem sonrasında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşa zamanında ilk yardım ulaşamayacaktır. Nedeni ise bu güne kadar yıllarca şehir planlarının, modern yerleşim planlamalarından uzak bir düşünce ile yapılmış olmasıdır.

Kısaca genel durum böyle iken, Mudanya’nın karşılaşacağı doğal afet durumunda dar olan sokak ve mahallelerin olması ve yollara park eden araçlarında etkisi ile bizlere hayatsal zorluk çıkaracaktır. Hayat kurtaracak MAK, Ambulans ve İtfaiye araçları vs. zamanında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara ulaşamayacağı için maalesef canlarımız yitirilecektir.

Mudanya Belediyesi ve AFAD yönetimi tarafından, Afet ve Acil toplanma alanı olarak 22 bölge belirlenmiştir. Bu bölgeler genel olarak okul bahçeleri, stadyum ve küçük park alanlarından öteye gidememiştir. İskele meydanında araç otoparkı olarak kullanılan 15 nolu toplanma alanı başta olmak üzere, diğer toplanma alanları da yetersiz ve seçildiği alan bakımından uygun olmadığı görülmektedir.

Mudanya şehir merkezinde konutların birbirine çok yakın, sokaklarının dar, acil toplanma alanlarının az ve yetersiz, eski kâgir binaların fazla olduğu görülmektedir. Deprem sonrasında en büyük etkinin Ömerbey, Hasanbey, Şükrüçavuş ve Burgaz mahallerinde olabileceğini düşünüyorum. Belirttiğim bu mahallelerde hâlâ kentsel dönüşüme geçilmemesi ve yeni modern kent çalışmaları yapılmaması üzüntü verici.

Öyle ki; geçen yıl İstanbul’da deprem olmaksızın kendiliğinden yıkılan apartmanların olduğunu ve kıl payı vatandaşların canlarını kurtardığını gördük. Mudanya dada kendiliğinden yıkılmaya yüz tutmuş birçok ev var. Bu hali ile bile, çevresindeki insanlara tehlike arz ettiği aşikârdır. Bu durumda deprem analizlerinin, Elazığ’da olduğu gibi ülkemiz genelinde ve Mudanya dada ciddi çalışmalar yapılmadığı kanısındayım

Mudanya da deprem konusunda halkımıza(depreme hazırlık ve acil ilk yardım) eğitimi verilmesi gerekliliği, acil toplanma alanlarının yetersiz olduğu, ilçemizin trafik, otopark problemlerinin çözümlenmesi, sokak ve caddelerin açık tutulması, bölgesel olarak kentsel dönüşüme geçilmesi konu başlıkları, depreme karşı yapılacak en ciddi çalışmaların başında gelecektir.

Unutmayalım, sadece deprem öldürmez. Alınamayan yetersiz önlemlerde öldürür. Umuyorum ki, karar verme yetkisindeki tüm kurumlar kolları sıvayarak bu eksiklikleri dikkate alır ve geç kalmadan tedbir alınması konusunda çalışmalara başlarlar.

Efraim PALA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar