-

“Büyükşehir kapsamındaki belediyeler arasında hizmetlerin yerine getirilmesi bakımından uyum ve koordinasyon, büyükşehir belediyesi tarafından sağlanır. Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri veya ilçe belediyelerinin kendi aralarında hizmetlerin yürütülmesiyle ilgili ihtilaf çıkması durumunda, büyükşehir belediye meclisi yönlendirici ve düzenleyici kararlar almaya yetkilidir.”(11,madde)

“İmar mevzuatı uyarınca belediyelerin otoparkla ilgili olarak elde ettikleri gelirler tahsil tarihinden itibaren kırk beş gün içinde büyükşehir belediyesine aktarılır. Büyükşehir belediyeleri bu geliri tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanır. Bu gelirler bu fıkrada belirtilen amaç dışında kullanılamaz.” .”(11,madde)

‘’Büyükşehir belediyesinin yetki alanındaki mahalleleri ilçe merkezine bağlayan yollar, meydan, bulvar, cadde ve ana yolları yapmak, yaptırmak, bakım ve onarımı ile bu yolların temizliği ve karla mücadele çalışmalarını yürütmek; kentsel tasarım projelerine uygun olarak bu yerlere cephesi bulunan yapılara ilişkin yükümlülükler koymak; ilân ve reklam asılacak yerleri ve bunların şekil ve ebadını belirlemek; meydan, bulvar, cadde, yol ve sokak ad ve numaraları ile bunlar üzerindeki binalara numara verilmesi işlerini gerçekleştirmek.”(7.madde,g bendi)

Kıymetli okurlarım 6360 sayılı Büyük Şehir Belediyesi kanununun 11. Ve 7. Maddelerini yukarıda yazdım. Büyük şehir belediyesinin yetki alanları içerisinde kalan Mudanya’nın birçok cadde ve sokaklarındaki yetersiz hizmet had safhaya ulaştı. Şehir merkezindeki ve ara yollardaki kaldırımlar ihtiyaca cevap veremezken yasa varken hatırı sayılı bir çalışma yapılmaması biz vatandaşlara 2. sınıf insan muamelesi mi yapılıyor? sorusu akıllara geliyor.

Kapalı pazar yerinin Demirhane mevki dolgu alanından alınarak Ömer bey mahallesi Yeşildere ve Çınar sokağa taşınması lokal olarak trafiği rahatlatacak çalışmalar, ancak kısa vadeli ihtiyaca cevap verdiği için sorunun çözümü değil. Bu trafik konusu, Ukome, Büyük şehir belediyesi meclisi yetki ve sorumluluğunda olduğu için, Mudanya şehir trafiğini bypass yapan şehir dışından Mudanya’nın ana arterlerine ulaşımı sağlayacak balık kılçığı şeklindeki çevre yolunun yapılması için neden bir girişimde bulunulmuyor.(7, madde)

Büyükşehir belediyesi Mudanya iskele meydanındaki ve Eski tekel binası alanındaki ve dolgu alanındaki otoparkların gelirlerini, Mudanya’nın acil ihtiyacı olan otopark için harcaması gerekirken Mudanya için değil de başka amaçlar için kullanıldığını görüyoruz.(11, madde)

Bunun yanında Mudanya’da 50 yıl önce yapılan kaldırımlar (!) (tabi kaldırım denirse) nüfus artışına paralel olarak geliştirilemedi. Zaman zaman 30 cm kadar düşen kaldırım dediğimiz alanlarda yürümek mümkün değil. Puseti ile bir anne çocuğunu 20 metreden daha fazla götürememektedir. 30 cm ye düşen kaldırım denilen alandan yürümek zorunda kalan vatandaşlar, mutlaka otomobillerin yoluna inmek zorunda kalmaktadır. Bunun yanında yaşlı ve çocuklarımızın da bu kaplumbağa sırtı haline gelen yaya kaldırımlarında yürümesi mümkün gözükmüyor. Satıhı bozuk olan bu kaldırımlarda birçok kere insanların ayağını burkma ve düşmelerine şahit olmuş olmam da ayrıca, beni üzmektedir.

Kaldırımların dar ve yetersiz olmasının yanı sıra, esnafımızda bencil davranmaktadır. Esnaf her gün sabahtan malının bir kısmını kaldırım üzerine koyarak dükkânının mallarını teşhir etmek istiyor, ancak böyle davranarak zaten yetersiz olan kaldırımların kullanımını da engellemektedirler.

Kıymetli okurlarım, birçoğunuz bir nedenden dolayı Karadeniz, doğu Anadolu veya diğer bölgelerimize gitmişsinizdir. Devletimizin, Karayollarının veya Belediyelerin yapmış olduğu yol ve kaldırım düzenlemelerini görmüşsünüzdür. Anadolu’nun birçok bölgelerinde gün içerisinde çok az aracın geçtiği yolların bile sıcak asfalt ile modernize edildiğini gördüm. Tabi sevindim, ama ayrıca da eşit hizmetleri Mudanya’mızda göremediğim içinde hayıflandım doğrusu!

Büyükşehir Belediye yasası açık ve net iken, halkın yaşamsal ihtiyacı olan otoyol, park, otopark ve kaldırımların yapılması Mudanya’mız da ihtiyaca cevap vermeyecek seviyededir. Bu konuda, Mudanya Belediye Başkanımıza, Mudanya Belediyesi Meclis üyelerimize çok fazla görev düşmektedir. Mudanya’nın ara sokaklarındaki, kaldırımlarda bile yürümenin imkânsız olduğu bilinmelidir artık. Mudanya halkını; İlçe Belediye Meclisinde ve Büyükşehir Belediyesi meclisinde temsil eden Meclis üyelerinin Mudanya’nın sorunları ile ilgili problemleri meclise taşımalarını ve giderilmesi konusunda ortak akıl üretmelerini ve şartları oluşturmalarını, beklemekteyiz.

Tüm yetkilileri’’ Mudanya için bir şey yapmalıyız ’’sloganını hayat görüşü olarak benimsemelerini dilerim.

Efraim Pala

Şu an ki Kaldırımlardan bazılarının durumu FOTOLAR

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Mudanya İçin Bir şeyler Yapmalı. Mudanya'da Kaldırımların Durumu

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar