-
Muharrem İnce

1868 yılında yaralı ve yardıma ihtiyacı olan Osmanlı Askerlerine yardım cemiyeti olarak kurulmuş o kadim; Türk Kızılay’ı. Hiçbir ayrım yapmadan insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmış, insanın hayatını ve sağlığını korumayı düşünmüş. İnsan kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeyi amaç edinmiş bir yardım kuruluşu olmayı ilke edinmiş. Böyle biliyorduk bizde, Türk Kızılay’ını.

Rahmetli babam Faik PALA yıllar önce elinde kahverengi zarfla eve gelirdi. Okullarda öğretmenlerimiz istediğimiz kadar bu zarflardan bizlere verirlerdi ve Kızılay’ın yardım pullarından. Bizler bu zarfların ve yardım pullarının ne olduğunu çok iyi biliyorduk.

Rahmetli babam Faik PALA yıllar önce elinde kahverengi zarfla eve gelirdi. Okullarda öğretmenlerimiz istediğimiz kadar bu zarflardan bizlere verirlerdi ve Kızılay’ın yardım pullarından. Bizler bu zarfların ve yardım pullarının ne olduğunu çok iyi biliyorduk.

Türk Hava Kurumu, Türk Kızılay Derneği ve Çocuk Esirgeme Derneği adına Fitre ve Zekât toplama zarfıydı, bu zarflar. Samimi duygularla 7’den, 70’e hepimiz bu kuruluşlarımıza kumbaralarımızdan biriktirdiğimiz paralarla katılımcı olurduk.

Türk Hava Kurumu, Türk Kızılay Derneği ve Çocuk Esirgeme Derneği adına Fitre ve Zekât toplama zarfıydı, bu zarflar. Samimi duygularla 7’den, 70’e hepimiz bu kuruluşlarımıza kumbaralarımızdan biriktirdiğimiz paralarla katılımcı olurduk.

Son yıllarda Kızılay’ın yönetimindeki zihniyet farklılığı Kızılay’ın faaliyetlerine net olarak yansımış. Yardım kuruluşundan ziyade, şirket gibi yönetilmeye başlanmış, durumda. Birkaç örnek verecek olursak, eğer.

2017 yılında, Başkent gazın Kızılay’a 8 milyon dolarlık şartlı bağışı sonrasında, Kızılay bu parayı Ensar vakfına bağışladı. Ensar Vakfı’ da bu 8 milyon dolar bağışı ABD’deki Türken vakfına aktardığı ortaya çıkması ile Kızılay, Türk Halkı karşısında güvenini yitirmeye başladı.

Yetmedi, 2020 yılında Tatvan Kızılay Şube başkanı Battal Taşar, yoksullar için hazırlanmış olan kavurma etlerinin milletvekili olan abisinin otelinde ortaya çıktı. Yardıma ihtiyacı olanlar için yaptığımız yardımlar nerelere gidiyor diye, Türk Halkı bir şok daha yaşadı.

Yüksek maaşlı yönetici kadrosu ile de parmak ısıttırdı, o kadim Türk Kızılay’ı.

İtibarını kaybeden Türk Kızılay’ı 6 Şubatta Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 depremler sonrasında mağdur olan vatandaşımıza ilk 3 günde ulaşamamış.
Nasıl ulaşsın ki, bu tür afetlere hiç hazır değilmiş. Organizasyon yapmaktan uzak kalmış. Kuruluşundaki mantığını değiştirmiş, ne yazık ki!

İhtiyacı olan vatandaşlara yiyecek, battaniye ve çadır temin etmesi gerekirken, elindeki malzemeleri 3. gün sonrasında, sivil yardım kuruluşu olan AHBAP Derneğine satmış.

Şirket gibi ticareti düşünen Kızılay yönetimi depremden sonra elindeki çadırları AHBAP’ın yanı sıra Michelin, Opet ve Arçelik gibi şirketlere tanesini 19 bin TL’den sattığı da ortaya çıktı.

Türk eczacılar Birliğine (TEB) ilaç bağışı için kullanacağı ve tanesi 160 bin TL olan 5 çadır satarak kasasına para kazandırmaya devam etmiş, Kızılay’ın başındaki Kerem Kınık.

Sadece çadır satmamış Kızılay’ın başındaki şahıs. Kurban bağışı olan kavurma etleri ve konserve yiyecekleri de başta AHBAP insani yardım kuruluşuna satmış.

Ülkede genel olarak Kızılay’ın durumu böyle iken, Mudanya’da da aynı paralelde gerileme olmuş. Bilenler bilir.

Mudanya ile Altıntaş Mahallesi arasında, denize sıfır konumda Kızılay’ın Mudanya Gençlik Kampı vardı, bir zamanlar.!

Okulların eğitim ve öğretim dönemi bittiğinde, çocuklarımızın sosyalleşmesi ve hayata alıştırılması açısından önem arz eden yaz kampı idi.
Kampa gelen 160’a yakın öğrenciler, 10 ar günlük sürelerle eğitmenlerin eşliğinde değişik spor aktiviteleri yanında yüzme, folklor, el işleri, tiyatro gibi etkinlikler yapıyorlardı. Farklı il ve ilçelerden gelen öğrenciler birbirleri ile unutulmaz arkadaşlıklar kuruyorlardı.

Mudanya ile Altıntaş Mahallesi arasında, denize sıfır konumda Kızılay’ın Mudanya Gençlik Kampı vardı, bir zamanlar.!

Kamp süresi içerisinde öğrenciler, kardeşliği, paylaşmayı ve her türlü insan ilişkilerini üst düzeyde gördüklerinden, kamp süresi sonunda aileler çocuklarındaki bu olumlu gelişmeleri memnuniyet ile karşılıyorlardı.

Kızılay Altıntaş Mudanya Gençlik Kampı 2006 yılı

Kamp süresi içerisinde sabah kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri verilen öğrenciler, kamp alanındaki odalarında istirahatlerini yapıyorlardı.
Hatta;2011 yılında Van ve Kütahya Simav’da meydana gelen deprem sonrasında buralardan gelen 200 kız öğrenci ile 350 erkek öğrenciyi ağırlayarak, çocuklarımızın rehabilite olmalarına çok büyük destek vermiştir.

Kızılay Kamp süresi içerisinde sabah kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri verilen öğrenciler, kamp alanındaki odalarında istirahatlerini yapıyorlardı. Hatta;2011 yılında Van ve Kütahya Simav’da meydana gelen deprem sonrasında buralardan gelen 200 kız öğrenci ile 350 erkek öğrenciyi ağırlayarak, çocuklarımızın rehabilite olmalarına çok büyük destek vermiştir.

Hayırsever vatandaşlarımızın yapmış oldukları yardım ve bağışlar ne kadar güzel yerlere, ne kadar güzel amaçlar için harcanmış, değil mi?

Mudanya’daki Kızılay Gençlik Kampı bugün kaderine terkedilmemiş olsaydı. Depremden zarar gören, travma yaşayan, psikolojik yardıma ihtiyacı olan çocuklarımıza ve daha da önemlisi öksüz kalmış olan evlatlarımızın yaşamış oldukları travmaları üzerlerinden atmaya vesile olabilirdi. Onların rehabilite olmalarına katkı sağlayabilirdi.

Ekteki fotoğraflardan da görüleceği üzere Mudanya’daki Kızılay Gençlik kampı da depremi yaşamış. Hayalet Kamp haline gelmiş. Etrafı da yerleşime açılmış. Sahip çıkan olmamış. Çok yazık. Milli değerlerimizi yitirdiğimize bizlerde burada şahit oluyoruz.

Ama çok geç. Ekteki fotoğraflardan da görüleceği üzere Mudanya’daki Kızılay Gençlik kampı da depremi yaşamış. Hayalet Kamp haline gelmiş. Etrafı da yerleşime açılmış. Sahip çıkan olmamış. Çok yazık. Milli değerlerimizi yitirdiğimize bizlerde burada şahit oluyoruz.

Kızılay Mudanya Gençlik kampının kapatılmasının sorumluluğunu sadece genel yetkili olan Kızılay Başkanına yükleyerek, günah keçisi yaparak kenara çekilmemeliyiz.

Gençlik kampının kapatılmasının sorumluluğunu sadece genel yetkili olan Kızılay Başkanına yükleyerek, günah keçisi yaparak kenara çekilmemeliyiz. Kapatıldığı günden itibaren tüm Siyasi İktidarı ve Muhalefeti, Şehrin Valisi, İlçenin Kaymakamı, İlçenin Belediye Başkanı bu durumu görmeliydiler.

kizilay kampi mudanya harabe3
Dün geçse de, bugünümüzü kurtarıp güzel yarınlar için konuya derhal el atılmalıdır. Burası kimseye peşkeş çekilmeden Devletin kontrolünde mülk sahibi Kızılay tarafından en kısa sürede ihya edilip, hizmete sunulmalıdır.

KIZILAY MUDANYA GENÇLİK KAMPI Kapatıldığı günden itibaren tüm Siyasi İktidarı ve Muhalefeti, Şehrin Valisi, İlçenin Kaymakamı, İlçenin Belediye Başkanı bu durumu görmeliydiler. Dün geçse de, bugünümüzü kurtarıp güzel yarınlar için konuya derhal el atılmalıdır.

Çünkü bu Kamp bizim ve bizden önceki Vatandaşlarımızın verdikleri yardım ve harçlıklarımızla yapılmıştır.
Bu yapılan iyileştirmeler ile Kızılay; Mudanya’daki Gençlik kampı ve çevresini atıl ve harabe olmaktan kurtaracak, tesisi hayata döndürecektir.

Aksi durumda sorumlular, Mudanyalıların ahından hiçbir zaman kurtulamayacaklardır.

Efraim PALA

EDİTÖRÜN NOTU: Edinilen bilgiye göre Mudanya Altıntaş Kızılay Gençlik kampı tesisi Bursa Kızılay Başkanlığı mülkü olup Mudanya Kızılay Şube Başkanlığı tasarrufunda değil.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

 Mudanya.gen.tr kullanım Şartları Sitede yazılan her türlü yazı yada yorumlardan yazan kişi sorumludur. Köşe yazarlarının görüş ve düşünceleri yayın kuruluşumuzun görüş, düşünce ve kanaatleri ifade etmemekte olup yazarın şahşına aittir. Kullanıcılar yaptıkları yorumlardan ve paylaşımlardan kendileri sorumludur. Yapılan yorumlarda argo kelimer, kişisel yada kurumsal hakları ihlal eden yorumlar, karalama maksatlı yorumlar, aslı kanıtlanmamış beyenatlar yayınlamadan ötürü çıkabilecek yasal sorunlardan tamamen yorumu yazan kullanıcı sorumludur. 

Pin It

Ertan Abdulazizoğlu - Mudanya Esnaf Ve Sanatkârlar Odası

Hüseyin Hatipoğlu İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı

Ömer Tantekin Zeytin Otopark

Mehmet Açıkgöz Mudanya Minibüscüler Koop Başkanı

Tahammül İLHAN Mudanya Esnaf Kredi Kefalet Koop Başkanı

Necati Şimşek Klas Spor Kulübü Başkanı

Servet Şahiner 65 No'ku Mudanya Karayolu Yük Taşıma Koop. Başkanı

Mustafa Bayral ZİRAAT MÜHENDİSİ MERT TARIM

Şeref ŞAŞ Muhtar

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar