-

fb
W

Mudanya’ya önemli hizmetlerde bulunmuş olan eski Mudanya Belediye Başkanı merhum Ali Narin Demirtaş’ın 1989/1994 yılları döneminde sahilin dolgu alanının oluşturulması ve Belediye Binası karşısındaki Mudanya’nın 2. İskelesini yapmış olması önemli hizmetlerinden sadece bir kaçıdır.

Merhum Ali Narin Demirtaş’ın Mudanya halkının faydalanması için yapmış olduğu iskeleyi, terörist başı Abdullah Öcalan’ın İmralı adasına kapatılması sonrasında anakara ile irtibat iskelesi haline getirildi. Bu süreçte;

PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan 15 Şubat 1999 tarihinde Kenya’da yakalanması sonucunda Mudanya’nın açıklarındaki İmralı adasına getirildi. Yargılanabilmesi için hızlıca özel korumalı bölmeler ve mahkeme salonları yapıldı.31 Mayıs 1999 tarihinde ilk kez Hâkim karşısına çıktı.29 Haziran 1999 tarihinde yapılan yargılanmalar ile son duruşma sonrasında idama mahkûm olmuştu, eli kanlı terör örgütü lideri.

Terörist başının idam cezası, Türkiye Büyük Millet Meclisinin Ağustos 2002 tarihinde almış olduğu kararla, Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmişti.

10.06.2016 tarihinde; Bursa Jandarma Bölge Komutanlığının isteği ile Bursa Büyük Şehir Belediyesinin Mudanya Sahil Projesi devamında, Mudanya Balıkçı Barınağına gelmeden önceki askeri alana modern bir iskele yapacağını duyurmuştu.

Denizin içerisinde 75 metre uzunluğunda, L şeklinde İskelenin 2. kısmı 65 metre uzunluğunda olacaktı.12 tonluk kamyonların rahatlıkla girebileceği ve toplam uzunluğu 140 metreye ulaşan bu iskeleye aynı anda 4 askeri botun yanaşabilmesi planlanmıştı.

Bir ay sonra yapılacak ihale sonrasında projesi hazır olan iskele yılsonuna kadar tamamlanarak kullanıma açılacaktı. Sadece iskele değil, Sahil Güvenlik ve İmralı Adası ile irtibatı sağlayan Jandarmaya ait binalar bulunacaktı. Böylelikle İmralı adasına gitmek isteyenlerin retina kontrolleri ile kimlik kontrolleri ve üst aramaları bu tesislerde yapılacaktı.

Sürekli geçmiş zamanı ifade eden kelimeler kullandım. Çünkü 10.06.2016 tarihinde ulusal basında defalarca yer alan bu haber biz Mudanya’da yaşayan insanlar için heyecan yaratmıştı. Halkımız için önemli bir haberdi.

Bütçesi ve projelendirilmesi tamamlanmış olan, Mudanya’ ya yapılması istenen 3. İskele Bursa Büyük Şehir Belediyesi tarafından 5 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen, halen ihalesi yapılarak hayata geçirilmedi.

Mudanya’nın kanayan yarası olan trafik, park ve kaldırım sorunlarına bir türlü çözüm bulamayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, adı efsaneleşen merhum Belediye Başkanımız Ali Narin Demirtaş’ın Mudanya halkına kazandırdığı iskeleyi’ de elimizden almış. Verilen vaatleri yerine getirmemiştir.

Eğer bu iskele açık olsaydı; İsmet İnönü bulvarı ile entegre olacak, Mudanya’nın 2. iskelesinde yılın 12 ayında halkımız amatör balıkçılık yapacak, bazı tekneler bağlanacak (Ör: gezi tekneleri) yani topluma hizmet edecekti. Mudanya’nın turizmine katkıda bulunacaktı. İnsanların ortak yaşam alanları artacaktı.

Korona Virüs tedbirleri doğrultusunda normalleşmeye başladığımız bu Temmuz ayında, Ne yazık ki! Mudanya halkı ile Mudanya’ya gelen misafirlerin ortak isteklerini duyan olmadığı için, bu istekler temenniden öteye gidememektedir.!

EFRAİM PALA

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

fb
W

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar