-

2015 yılında başlayıp, 2018 yılında anlaşılamayan bir şekilde bittiği iddia edilerek, yarım yamalak devreye alınan Mudanya Sahil projesinde kamu zararı devam ediyor.

 Efraim PALA  Mudanya Sahil Boyu durum

3.5 yıl yapımı süren Sahil projesinde yapılan gölgelikler kısa sürede işlevini yitirdi. Rüzgârdan ve deniz tuzundan bir kısmı paslanarak koptu. Geriye kalanlar Bursa Büyük Şehir Belediyesi tarafından yerinden söküldü. Sahilin iskele kısımlarına yapılan zemin kaplamaları kötü malzeme idi. Bu sahil kısmına uygun bir kaplama malzemesi değildi.

Uzun sürmedi, kırılan kısımları oldu, yenilendi. Olmadı söküldü ve tekrar yenilendi. Fakat yine üzerinde yürünemeyecek hale gelmesi ile sökülerek nihayetinde beton kaplama yapıldı.

Sahilin yürüme yolu kenarındaki havuzlar deniz suyu ile dolarak, yosun ile kaplandı. Sinek ve pis koku ile sahilde gezen binlerce insana mikrop saçmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde üzerine tahta kaplansa da çirkinliğini gizlemek ne yazık ki mümkün olmadı.!

Sahilde yürüme yolunda bulunan aydınlatma direklerinin üst tarafına leylek yuvası gibi yapılan saksılardaki çiçeklerin hayatı da uzun sürmedi. Kısa sürede sulanamayan ve kuruyan çiçekler saksıları ile sökülerek, maliyetler hanesine girdi bile.!

Mayıs ayı başında Mudanya Mütareke binası ile İskele arasındaki etrafındaki 18 adet oturma gruplarını saksı olarak tabir edilen kısımlara Palmiyeler ekildi. Çok geçmedi, bu palmiyelerin kuruyacağını ve Mudanya'ya uygun bir bitki olmadığını 26 Mayıs 2022 tarihinde kamuoyu ile paylaşmıştım. O tarihten itibaren özel bakıma alınan Palmiyeler nihayetinde 21.07.2022 günü tamamı ile söküldü.! Palmiyeler çöpe atıldı.!

Yine sahildeki oturma gurupları oturulacak seviyeden çıkmış durumda. Kırılan ve çürüyen oturma kısımları yenilenmedi, yenilenmiyor da. Yine İskele kısmının demir korkuluklar paslandı diye söküldü ve korkuluklar kesildi. Halkın bu alana girmemesi içinde tel örgü ile güvenlik sağlanmaya çalışılmasının üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesi rağmen henüz bir çalışma dahi yapılmadı!.

Mudanya’nın doğal yapısında %70 ’inde poyrazlı bir hava olduğunu bilmeyen yoktur. Böyle bir poyraz dalgası altında sahilde bile yürümenin mümkün olamayacağı neden, düşünülemedi.?

Halkın gözü önünde yapılan bu yanlış ve hatalı imalatlar sürekli değiştiriliyor. Daha önce ekilen bitkiler kuruyor yerine, yeni bitkiler ekiliyor. Fakat yine kuruyor.! Sahildeki zemin, korkuluk ve havuz kısımlarının yapılan tamirleri ve tadilatları neden bitmiyor. ?

Akşam saati yaklaşınca, sahilde işportacı esnafı mantar gibi ürüyor. Gelişi güzel sahilde satış yapmaya çalışıyorlar. 40 yılda bir zabıta gelirse, toparlanmaya çalışsa da yayılarak çirkin bir görüntüyü sergilenmeye devam ediliyorlar.

Oysaki; başka İl ve ilçelerin sahillerinde olduğu gibi, Mudanya sahilinde de sahile dik sokaklarımızdan birinde, hediyelik eşya, satışı yapılan esnafı toplayıp bir düzen, bir kalite getirerek bir Çarşı yapmıyorsunuz.?

Yaz aylarının en hareketli olduğu bu dönemlerde, Sahildeki restoran ve çay bahçelerindeki müşteri bereketini, aynı şekilde, Mustafa Kemal Paşa ve Halitpaşa caddelerindeki esnafında eşit miktarda paylaşması konusunda başta trafik ve oto park alanları konusunda bir çalışma yapmıyorsunuz?

Yukarıdaki caddeleri trafiğe kapatarak gerçekten Mudanya’nın, bir Ayvalık ve Erdek gibi yerli ve yabancı turist akını alması konusunda bir girişimde bulunmayı düşünmüyorsunuz.?

Bu ekonomik kriz içerisinde yaşamaya çalışan halkın, vergi gelirlerini neden ekonomik ve akılcı kullanmıyorsunuz.?

Önümüzdeki günlerle sahil kısmında daha neyi sökerek keserek, yerine bir başka imalatı deneyeceksiniz? Mudanya da yapılan işlere neden ciddi bir gözle bakılarak, net bir çözümle yaklaşmıyorsunuz.?

Yani; Mudanya’da yapılanlar hep zarar, hep ziyan.! Deneme yanılma işleri ne zamana kadar sürecek.!

Vergi mükellefi olan vatandaşların zor şartlarda ödediği vergilerin karşılığında yapılan yanlış yatırımlara ne zaman dur denilecek?

Bu gün olduğu gibi, yarında gözümüzün önünde yapılan bu işlerin takipçisi olacağız.!

Efraim PALA

2015 yılında başlayıp, 2018 yılında anlaşılamayan bir şekilde bittiği iddia edilerek, yarım yamalak devreye alınan Mudanya Sahil projesinde kamu zararı devam ediyor.

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar