Güncel Haber
VİLLA AKAY DÜĞÜN ORGANİZASYON

1947 yılında 6 bin 245 metrekare üzerine kurulan, Mudanya Tekel Tütün ve Yaprak İşletmesi binası ve alanı 2006 yılında Uludağ Üniversitesine devredilmişti. Yapılan protokolle, 2 520 m2 kapalı alanı Restorasyon görerek Uludağ Üniversitesi verilerek, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak ilçemize ve ülkemize hizmet edecekti.

1947 yılında 6 bin 245 metrekare üzerine kurulan, Mudanya Tekel Tütün ve Yaprak İşletmesi binası ve alanı 2006 yılında Uludağ Üniversitesine devredilmişti. Yapılan protokolle, 2 520 m2 kapalı alanı Restorasyon görerek Uludağ Üniversitesi verilerek, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak ilçemize ve ülkemize hizmet edecekti. Bursa Valiliğinin kararı ile diğer 3 723 m2’lik alanın, Mudanya Belediyesinden alınarak hazineye devredilmesi ile geçen sürede, hazine bu alanı ne hikmetse! Bursa Büyük Şehir Belediyesine tahsis etti. Bu alan, Bursa Büyük Şehir Belediyesi iştiraki olan Burbak tarafından yıllardır otopark olarak kullanılarak, vatandaşlara hizmet etmektedir.

Kısaca geçtiğimiz yıllarda Mudanya Tekel Tütün ve Yaprak İşletmesi olarak kullanılan bu alanın başından geçenleri anlamaya ve anlatmaya çalıştım. Günümüzde ise bu alanın, bir kısmı otopark, diğer bir kısmı ise yeşil park alanı olarak kullanılmaktadır.

Mudanya İskele Meydanının karşısında ve Mudanya’ya gelen misafirlerimizin ilk karşılaştığı bu Park’ta; zamanla kuruyan Çınar ve Sedir ağaçlarının bir kısmı kesilerek kaldırıldı. Bursa Büyük Şehir Belediyesinin en son 2020 yılında kuruyan ve kurumaya yüz tutmuş olan bu alandaki ağaçların temizlenmesi ve yerine yenilerinin ekilmesi, bu parkın kaderini değiştiremedi maalesef.

Parkta bulunan mevcut Kamelyalarda oturmanın ergonomik açısından mümkün olmadığını burada nefes almaya çalışan ve uzun süre oturamayan vatandaşlarımız bu sorunu, dile getirmektedir.

Parkın içerisindeki yürüme yollarında toplamda 5 adet olan bankların ise; çürümüş, kırılmış, yani işlevini yitirmiş durumda olduğu ve artık oturulacak durumda bile olmadığı, yetkililer tarafından mutlaka görülmelidir.

Eski Tekel Parkı olduğu zamanlarda mevcut ağaçlarda birçok çeşit kuşun ve hatta papağanların bile yaşadığını bildiğim bu parkın ortasında; Palmiye de bulunan; su havuzu desem, suyu yok. Süs havuzumu desem, süsü yok. Nasıl adlandıracağımı bilemediğim kuru bir havuz var! Bu havuz, birkaç yıldır çalışmıyor. Su devir daim sistemi devre dışı kalmış. Su akmayınca park alanı demekte zor oluyor, maalesef.

Mevcut Tekel Parkında, çim alanların kurumaya yüz tutması ve Kamelyalar haricinde gölgelik alanlarının olmaması sonrasında bu parkın pek fazla müdavimi’ de olmuyor. Vatandaşlar için cazip olmayınca tercihte edilmiyor.

Bugün adı Tekel Parkı olarak adlandırılan ve benim yaşımdaki vatandaşlarımızın birçok anıları olan bu alan kaderine terkedilmiş durumda. Kimsenin de ciddi olarak ilgilendiğini göremiyorum!
Gölgesinden ve serinliğinden faydalanacağımız Çınar, Akasya, Ceviz ve Ihlamur ağaçları ile bezenebilecek bu alanın Mudanya ya yakışır konumda olması gerektiğini söyleyen vatandaşlarımız, ayrıca İsmet İnönü parkında bulunan beyaz oturma gruplarının (bankların), Tekel Parkı’na da yeteri kadar konulmasını istediklerine, şahit oluyoruz.

Bunun yanında Kamelyalardaki oturma guruplarının insan fizyolojisine uygun, ergonomik açıdan sağlığımızı tehdit etmeyecek koşullarda olması, vatandaşlarımıza yapılan büyük hizmetlerden biri olacağı da muhakkaktır.

Mudanya Belediyesinin Tekel Parkına gerekli önemi vereceği ve bugüne kadar ihmal edilen bu parkın gerekli değere ulaşacağı günü bilmek, benim ve tüm Mudanya halkının beklentisidir.

EFRAİM PALA

 

 

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar