-

Yaz tatili geldiğinde, büyük bir çoğunluğumuz memleketlerimize veya tatil bölgelerine seyahat ederiz. Öncelikle Marmara, Ege ve Akdeniz’deki tatil yörelerindeki il ve ilçelere seyahat eden biz tatilcilerin sahillerde gezinti yaparken karşımıza takı ve hediyelik eşya alış verişi yapılan Mini çarşılar çıkmıştır.

Yaz tatili geldiğinde, büyük bir çoğunluğumuz memleketlerimize veya tatil bölgelerine seyahat ederiz. Öncelikle Marmara, Ege ve Akdeniz’deki tatil yörelerindeki il ve ilçelere seyahat eden biz tatilcilerin sahillerde gezinti yaparken karşımıza takı ve hediyelik eşya alış verişi yapılan Mini çarşılar çıkmıştır. Bizler, bu seyahat veya tatil sırasında karşımıza çıkan bu mini çarşılarda sevdiklerimize, yakınlarımıza ve dostlarımıza o bölgeden bir hediyelik eşya almışızdır, muhakkak.

Aldığımız bu hediyelik eşyaları bizler bir anı olarak muhafaza ederek zaman zaman anılarımızı tazeler ve hatıratlarımızı yâd ederiz. Diğer yönden büyük bir mutlulukla yakınlarımıza takdim ettiğimiz hediyelik eşyaları da yakınlarımız da anı olarak saklamaktadırlar.

‘’Barışın ve kardeşliğin başkenti’’ olarak lanse etmeye çalıştığımız güzel ilçemiz Mudanya’ya gelen misafirlerin hatıra olarak memleketlerine götüreceği bir hediyelik eşya almalarının dahi şansı yok. Çünkü bu tür alış veriş yapacakları birkaç satıcı haricinde, bir çarşımız dahi yok!

Mudanya’da İsmet İnönü Bulvarında; Mudanya halkının ve Bursa’dan gelen misafirlerin gezdikleri sosyal alanlar, mevcut esnaflar tarafından zaten işgal edilmiş durumdadır.

Diğer kalan kısım ise, akşam saatlerinde doluşan işportacılar tarafından satış yapılan bir Pazar yeri haline getirildi.

Mudanya İsmet İnönü Bulvarında gezinti yapan insanlar tarafından hoş karşılanmayan bu durum karşısında bir sahipsizlik, bir başıboşluk devam etmektedir.

Sorumlu olan Bursa Belediyenin Zabıta görevlileri de piyasada olmayınca kendi haline bırakılmış bir kent görüntüsü halini almaktadır, o güzelim Mudanya.

Oysa ki; Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz 15 Temmuz 2017 tarihinde Güzelyalı Mini Çarşının açılışını yaptığı gün; “Yeni çarşılarda yapacağız. İstiyorum ki insanlarımızın yürüyüş yollarında seyyar satıcılar olmasın. Satıcılarımızı böyle güzel mekânlarda buluşturarak iş yapmalarını sağlamak istiyoruz. Bizim için insan değerli. Çarşılarımızın yapımında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, esnaflarımıza hayırlı işler bol kazançlar diliyorum” demişti.

İsmet İnönü Bulvarında işportacı mahiyetinde ekmeğini kazanmaya çalışan yurttaşlarımızın yanı sıra, Afrika kökenli ve Afrika’ya özgü hediyelik eşyaların satışını yapan yüzlere de sizlerde rastlamışınızdır. Ve halende Mudanya’ya geldiğinizde İsmet İnönü Bulvarında bu durumu görme şansınız da vardır, muhakkak.

Sıcak günlerde güneşin altında zor zahmet satış yapmaya çalışanlar, önümüzdeki soğuk poyrazlı ve yağışlı kış günlerde de sağlıksız ve zor şartlarda, mallarını satmaya çalışacakları muhakkak.

Emekçi insanlarımıza hak ettikleri değeri vermemiz gerekmektedir.

Böyle bir durum Mudanya’mıza da yakışmamaktadır. Mudanya’ya seyahat için gelenler de böyle bir görüntüyü hak etmiyorlar. Kentleşmenin güzel örneklerini memleketimizin birçok ilinde veya ilçesinde görüyoruz da, neden Mudanya’da göremiyoruz.?

Bilhassa yaz aylarında ilçe nüfusumuzun günlük 300 binleri aştığı günlerde ilçemizi ziyarete gelen misafirlerimizin hediyelik eşya alış verişi yapacakları mini bir çarşıları neden yok?

Zeminde, yerlerde sağlıksız şartlarda satış yapmaya çalışanlara neden değer verilmiyor? Bu keşmekeşliğe neden müsaade ediliyor? İnsanımıza neden değer verilmiyor?

Sahil hattındaki seyyar satıcılarımıza, elektrik, tuvalet ve diğer sosyal ihtiyaçlarının karşılanacağı bir Mini Çarşı neden yapılmıyor?

Mudanya’ya bir daha gelmek için dahi sebep olacak bir Mini Çarşı’nın yapılması için ne zaman bir çalışma yapacaksınız?

Merak içindeyim.!

Efraim PALA

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin