Güncel Haber

Kişi olarak, önemsediğimiz değerlerimizin faklı farklı olması gayet normaldir. Hayatın içinde mücadele eden her bireyin kişisel öncelikleri vardır. Olmalıdır da. Birey olarak neye önem veriyorsak o konuya ağırlık veriyor ve bu konu hayattaki önceliğimizi oluşturuyor.

Yaşam içerisinde karşılaştığımız ya da karşılaşacağımız sorunların hepsini gideremeyiz. Hepsine müdahale ettiğimizde problemleri yok etme şansımız çok zayıftır. Genelinde, başarılı olma ihtimali de çok az’ dır.

Peki, böyle bir durumda ne yapmalıyız.? Yaşam mücadelemizde karşımıza çıkan veya çıkabilecek sorunları öncelik sırasına göre listeleyip, en önemli, en hayati konuya ilk önce müdahale edeceğiniz bir sıraya sokmak olmalıdır. Böyle olursa zamanınızı, paranızı daha verimli kullanır, diğer olaylara ayıracak zaman ve imkân bulabilirsiniz.

Bizi yöneten yöneticilerimiz de aynı şeylerimi düşünüyor acaba? Bazı durumlar biraz göreceli!

Mudanya’nın ve ülkemizin yönetiminde de öncelik sırasını şaşırdığımız bazı işler oluyor. Bir kaç örnekte bulunursak eğer;

Mudanya’da, Vatandaşı soğuk ve yağışlı havalarda koruyan, sıcak havalarda rahat alışveriş imkânı yaşatan, otoparkı olan kapalı pazar yerimiz vardı. Yeni ve daha modern pazar yeri hazırlanmadan, mahkeme kararı gerekçe gösterilerek kapatıldı. Halk soğuk kış şartlarında sokak aralarına kurulan pazarlara, sıcak havalarda kan revan içine düşüren bu ortamlara mecbur edildi. Bu kapatılma, Mudanya Belediyesi’nin öncelikli işi miydi?

Sokaklarında kaldırımları yarım yamalak, mevcut yolları yetersiz, otopark sıkıntısı yaşayan, insanların nefes alacağı yeşil alan ve parklarına ihtiyaç önceliği varken. Yıldıztepe projesi üzerinde ısrarcı olmanın ve ilçemizin kaynaklarının bu projeye aktarılması, Mudanya Belediyesinin öncelikleri arasında mı?

Yıllık yolcu kapasitesi 100 bin bile bulmayan, Kütahya Zafer havalimanı için, Hükümetin 1 milyon 270 bin yolcu garantisi vererek sözleşme imzalamak ve ülke kaynakların birkaç Müteahhit’ e aktarmanın gereği var mı idi?

Yap-işlet-devret modeli ile yapılan Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinden her geçen gün fakirleşen halkın geçişini dolar üzerinden yapmak, öncelik mi arz ediyordu.? Git gide ekonomik zafiyete uğrayan vatandaşlarımız 30 yıl köprülerden geçmeyenlerin de parasını halkına ödetmek, ülkemizin önceliği olabilir mi?

Kanal İstanbul projesi ile 134 milyon m2 tarım alanı yok olacak.83 milyon m2 de betonlaşma olacak. İstanbul’un ve ülkemizin betona değil, iklim krizine karşı projelere ihtiyacı varken, ülkenin kaynaklarını Kanal İstanbul’a projesine akıtmanın önceliği var mıydı?

Yerel de olduğu gibi ülke genelinde de yapılan ve yapılması planlanan projelerdeki öncelik sıralamasının dikkate alınmadığı kanaatindeyim. Yapılmalı mı? Yapılmamalı mı? diye sorgulamıyorum. Önceliklimi? Başka öncelikli işlerimiz var mıdır? diye soruyorum.

Bilim adamlarının değil de, bir kişinin ya da bir grubun inadı ülkemizin uzun yıllar ekonomik ve sosyal bedeller ödemesi ile sonuçlanabilir. Hükümetin, bazı Belediyelerin yapmış olduğu Pandemi hastanelerini ihtiyacımız olacağını düşünmeden, bazı bahaneleri gerekçe göstererek kapatması daha hafızalarımızdan silinmemişken.
Bazı projelerde; oy vererek seçtiğimiz seçilenlerin, şehrimizin ve ülkemizin önceliklerini iyi analiz etmedikleri görülmektedir.

Tarım ve hayvancılığa yeterli ehemmiyet verilerek gelecekte aç kalmamayı dışarıya bağımlı ve ithal bir hayatımızın olmaması için çalışmak, önceliklerimiz arasında olmalı. Bilime, teknolojiye ve sanayiye önem vererek, işsizliği azaltmak, halkımızın refah seviyesini yükseltmek, vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak tedbirler almak ana öncelikler olmalı.

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar