-

Dünya üzerinde insanların ilk topluluklarını kurmaya başladığı zamanlarda, ilk yerleşimlerde kadınlar, soyağacının temel direği ve toplumun öncüleri sayılıyordu.
İslamiyet’ten önce cahiliye devrinde doğan kız çocuklarının toprağa gömüldüğünü hepimiz biliyoruzdur. O dönemlerde kız çocuğuna sahip olmak şerefsizlik olarak kabul görüyordu.

Efraim PALA - Dünya üzerinde insanların ilk topluluklarını kurmaya başladığı zamanlarda, ilk yerleşimlerde kadınlar, soyağacının temel direği ve toplumun öncüleri sayılıyordu.

Hristiyanlarda ise 12. Yüzyıla kadar kadın şeytan olarak görülüyordu. Kadının pis bir varlık olarak kabul edildiği için İncil’e el bile sürdürülmüyordu. Kurulan engizisyon mahkemelerinde suçlu ilan edilerek yakılabiliyordu.

Çinlilerde ise insan olarak sayılmaz isim dahi verilmezmiş. Kadına bir, iki, üç diye hitap edilirmiş.
Eski Yunan medeniyetlerinde ise kadına önem verilmez, köle pazarlarında satılırmış.
Farslarda ve Araplarda ise bir erkeğe birden fazla kadınla evlenme hakkı veriliyormuş.

21. yüzyılı yaşadığımız bu günlerde, yüzyıllar öncesindeki bu çağ dışı uygulamadan, ne yazık ki İslam dünyası bir türlü kurtulamadı.
Şeriat kurallarının hâkim olduğu İran’da, kadınların sosyal, kültürel, ekonomik, yasal ve siyasi hakları yok denecek kadar kısıtlıdır. Baskıcı rejimin yönetiminde kadın olmak özellikle zordur, yaşamaksa cehennem gibidir. Özellikle bu coğrafyalarda dünyaya kadın olarak gelmek renksiz bir yaşama kapı açmak demektir. Kadına reva görülen çok çocuk doğurmak, erkeğin emrettiği doğrultuda yaşamasıdır.

2019 yılında İran’a yaptığımız seyahatte kadınlar üzerine yapılan baskıya bizlerde şahit olduk. Kısmen de olsa sacının bir kısmının açık olmasına sessiz kalan Ahlak polisi (İrşat devriyeleri), sosyal hayatta kadının önemini ikinci planda olmasına sebep oluyorlar. Belediye otobüsüne bindiğimizde karma bir seyahatten ziyade, bir tarafta erkekler, diğer tarafta ise kadınların olması ile bölünmüş olduğunu gördük. Kadınların bu ülkede özgür olmadıklarını, özgürce yaşayamadıklarına şahit olduk.

Kadınlar üzerine baskı yaparak İslâmiyet’i yaşatmaya çalışmanın yanlış olduğunu bir türlü anlayamamış bu molla yönetimi.
Mollaların yönetimlerinin hâkim olduğu bu dönemde bazı ılımlı Cumhurbaşkanlarının olması ile biraz nefes alan İranlı kadınlar, adalet sisteminin yanlı olması ve polisin yapmış olduğu baskıcı uygulamalar ile sindirilmeye çalışılmaktadır.

Öyle ki, yanında eşi olmadığı halde tek başına dışarıda olan kadının ahlak polisi denilen zorbalar tarafından dövüldüğünü ve hatta idam edildiğini basından izledik, duyduk.

1979’dan günümüze kadar 43 yıldır Şeriat kurallarının uygulandığı komşumuz İran’da, 13 Eylül günü Ahlak Polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahza Amini bu süreçte darp edilmesi sonucunda fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Hastanede gördüğü tedavinin ardından,16 Eylül günü hayatını kaybeden Mahza Amini, İran’da uyutulan özgürlük duygusunu uyandırdı ve kadınlar arasında infial yarattı.

Kadınlar; bu coğrafyada sunulan dar alandaki hayatlarını yaşamaya çalışıyorlar. Mahza Amini’nin başına gelenin benzer olanları bir çok kadının başına geliyor, İran’da. Bu durumda kadınlar;

Kendi özgürlükleri için mücadele ediyorlar. İnat edercesine bu hayatta eşit seviyede yaşamanın bir hak olduğunu savunuyorlar. Bu zamana kadar, saçlarının bir kısmı dışarıda kalmış gevşek başörtüleri, abartılı makyajları, ojeli parmakları ile belki de İslami kıyafet giyme zorunluluğunu Mahza Amini’nin başına gelen bu çağ dışı kalmış uygulamadan kurtulmanın çıkış yolunu arıyorlar, İran’ın cesur kadınları.
Batılı medeni ülkelerdeki kadın erkek arasındaki eşitlik haklarını istiyorlar. İstedikleri gibi ibadetlerini yapmak itiyorlar. İstedikleri gibi özgürce giyinmenin hakkını istiyorlar. İstedikleri gibi, sosyal ve ekonomik hayatta olmak istiyorlar.

Yani kadına 2. Sınıf insan değil, eşit hakların verilmesini istiyorlar.

Özgür olmasaydı acaba nasıl uçabilirdi ki, kuşlar. O yüzden çok şey istemiyorlar, İranlı kadınlar rüzgârda özgürce saçlarının savurmak istiyorlar.

Efraim PALA

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar