Güncel Haber
VİLLA AKAY DÜĞÜN ORGANİZASYON

İnsan hayatı için en önemli gerekliliklerin başında hava, su ve gıda geliyor. Araçsız, telefonsuz, bilgisayarsız, topsuz, tüfeksiz yaşayabiliriz ama hava, su ve gıda olmadan yaşamamız mümkün değil. Bunu geçtiğimiz 2 yıl boyunca Corona virüs pandemisi sürecinde gördük. Bugün; gıdanın yaşamımız için ne kadar önemli olduğunun farkına varabildik mi? bilemiyorum.!

İnsan hayatı için en önemli gerekliliklerin başında hava, su ve gıda geliyor. Araçsız, telefonsuz, bilgisayarsız, topsuz, tüfeksiz yaşayabiliriz ama hava, su ve gıda olmadan yaşamamız mümkün değil. Bunu geçtiğimiz 2 yıl boyunca Corona virüs pandemisi sürecinde gördük. Bugün; gıdanın yaşamımız için ne kadar önemli olduğunun farkına varabildik mi? bilemiyorum.!

Türkiye yılda 18/20 milyon ton buğday üretiyor. Üretimde yıllara göre değişkenlik yaşayabiliyoruz. Bu değişkenlik Anadolu’nun buğday ambarı olan ovalarının yeterli yağış almamasının yanı sıra tahıl eken köylü ve çiftçimizin üretim maliyetlerin artması ile de direkt alakalıdır.

Ülkemiz geçtiğimiz 2021 yılında yaklaşık olarak 7,5 milyon ton buğdayı ithal etmek zorunda kalmıştır. Yapılan bu ithalatın %66‘sı Rusya’dan, % 18’i ise Ukrayna’dan gerçekleştirilmektedir.

Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırması sonrasında tüm dünyada akaryakıt ve gıda sıkıntıları baş göstermektedir. Rusya’nın, Ukraynanın tahıl ve ayçiçeği yağı taşıyan gemilerin diğer gitmesini engellemesi ile gıdanın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye olarak bizler savaşta olmamamıza rağmen fiyat ve temin edebilme açısından en çok etkilenen ülkelerin başında olduk.

Her alanda olduğu gibi, tarım sektörü de 2021 yılını çok zor geçirdi. Bu zorluklar 2022 yılında da ne yazık ki katlanarak devam ediyor ve edecek. Kuraklığın olumsuz etkileri, dövizdeki artış, gübre, mazot, tohum, ilaç, sulama elektriği başta olmak üzere 2022'de de bütün girdilerde çok büyük artışlar oldu ve olmaya da devam ediyor.

Bugün buğday ekimi yapan çiftçilerimizin bu girdi maliyetlerinin artması ile Ziraat Odalarının tahmini üretim bedeli 7,87 TL/ton olmasının yanı sıra, dünya piyasaları ve rekabet edebilme açısından çiftçimizin beklentisi 8,50 TL/ton olması gerektiği yönünde idi.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 05 / 06 / 2022 günü Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde, AK Parti 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında TMO’nun buğday alım fiyatlarını açıkladı. Yapılan açıklamalarda, Toprak Mahsulleri Ofisinin sert ekmeklik buğdaya 2022 yılında ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacağını duyurulmuştu.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu bu duyuruda 1000 TL prim bedelini, Toprak Mahsuller Ofisine(TMO) buğday satışı yapan ve  Çiftçi kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan çiftçilerin faydalanacağını söyleyerek, her çiftçinin bu primden faydalanamayacağını da ifade etmiş oldu.

Ayrıca yapılan bu açıklamada, Ak Parti yöneticilerine ‘’rakam nasıl’’ diye sorunca konuşması boyunca alkışlanmasının yanı sıra, tekrar bir alkış alması rakamın iyi olduğu görüşünü ifade eden bir davranış olmuştur.

Oysa; Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminin başlamasının ardından, TMO’nun dış piyasadan ithal edeceği buğdayın, 17 Mart 2022’de yapılan ihalesinde, ton fiyatının 6 bin 700 TL’ye kadar yükseldiğini gördük. 23 Mart 2022’de yapılan buğday ihalesinde ise fiyatın 6 bin 300 TL/ton olarak gerçekleştiğini şahitlik ettik.

TMO’nun yapmış olduğu yurt dışından ithal edilen buğday ihalesindeki (6 300 TL/Ton) rakam nasıl?, Türk çiftçisine, Türk üreticisine verilen buğday fiyatındaki ( 6 050 TL/Ton) rakam nasıl?

Mazotun litresinin 27.93 TL olduğu bu günde, 5 kg buğday ile 1 LT mazot alabilecek çiftçi bu maliyetlerle, açıklanan fiyat politikası karşısında ayakta durup üretim yapabilecek mi acaba? Zaman her şeyi gösterecek.!

Yararlandığım kaynaklar: Dünya Gazetesi, Birgün gazetesi

Efraim PALA

 

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar