Güncel Haber
Muharrem İnce Mudanya'da

Güzelyalı Burgaz Mahallesi, Mudanya’nın nüfusunun en hızlı artan mahallerinden biridir. 2019 yılında 5519 kişi olan nüfusu % 12,28 artış oranı ile 2020 yılında 6245 kişiye ulaşmıştır.

Burgaz kent merkezi eski bir yerleşim alanıdır. Köy statüsünde iken merkezi konumunu, mahalle statüsünü elde ettikten sonrada sürdürmeye devam etmektedir. Bu mahallemizde nüfus artış oranına paralel olarak kentleşme ve sosyal yaşamda artmış ve hâlâ da artmaktadır.

Nüfusun bu hızlı artışına kentsel alt yapı olarak yetişmenin bazı cadde ve sokaklarında mümkün olmadığını gözlemliyoruz. Bu anlamda şehit Mehmet Caddesindeki bir anormallikten bahsetmek istiyorum.
Güzelyalı Burgaz merkezinden, Mudanya Kent Mezarlığına gidilen bir istikamettedir, Şehit Mehmet Caddesi. Mudanya Kent Mezarlığına gidilen bu yolda eski kâgir binaların çok olmasının yanı sıra, mevcut bu yolu yaya olarak vatandaşlar ve araçlarda kullanmaktadır. İnsan ve araç sirkülâsyonunun çok olduğu bu yolun, sağ tarafı eğimli ve kayan bir arsa kenarındadır.

Şehit Mehmet Caddesindeki asfaltı çatlayan ve aşağıya doğru kayan bu yolun, yağmur ve sel tehdidi ile Avcılar caddesi istikametine doğru kayma riski artmaktadır. Muhtemel toprak kayması, Avcılar Caddesine konulan Bursa Büyük Şehir Belediyesi Avcılar Otobüs durağında beklemekte olan vatandaşların üzerine doğru olacağı için, can veya mal kaybı ihtimali yüksektir. Bu kayan yolu kullanan araçların ve vatandaşların aşağıya yuvarlanarak yaralanmalarına veya ölümle sonuçlanabilecek vakalarla sebep olacağı kaçınılmazdır.

Mudanya Güzelyalı Şehit Mehmet Caddesindeki asfaltı çatlayan ve aşağıya doğru kayan bu yolun, yağmur ve sel tehdidi ile Avcılar caddesi istikametine doğru kayma riski artmaktadır.

Şehit Mehmet Caddesindeki asfalt yolun çatladığı ve aşağıya doğru kayması sonrasında önlem için bu yola konulan bariyerlerinde zemine sabitlenmediği için koruma görevi yapmasının mümkün olmadığı da görülmektedir. Ayrıca, bu boş arsanın sahipsiz görünümünü arsaya atılan çöplerin çokluğu ve temizlenmemesi ile de anlayabiliyoruz.

Cadde üzerindeki konutlarda oturan vatandaşlarında mevcut bu durumdan çok endişe ettiklerini ifade etmektedirler. ‘’Öyle ki gece olunca görüş azaldığı için bu yoldan araçlar ve insanlar kayarak düşecekler’’ diye tereddüt eden mahalle sakinleri, herhangi bir deprem anında burada bulunan kâgir evlerin kayan bu yolla birlikte, Avcılar Caddesi istikametine doğru kayacağını ve can güvenliklerinin olmadığını tedirginlikle söylemektedirler.

Şehit Mehmet Caddesindeki asfalt yolun çatladığı ve aşağıya doğru kayması sonrasında önlem için bu yola konulan bariyerlerinde zemine sabitlenmediği için koruma görevi yapmasının mümkün olmadığı da görülmektedir. Ayrıca, bu boş arsanın sahipsiz görünümünü arsaya atılan çöplerin çokluğu ve temizlenmemesi ile de anlayabiliyoruz.

Burada oturan vatandaşlar; Mudanya Belediyesinden Şehit Mehmet Caddesindeki yolun kaydığını ifade eden uyarıcı tabelaların konulması yanı sıra, kaymasını önleyecek düzenlemeler ile bir istinat duvarının yapılmasını ve yol güvenliğinin sağlandıktan sonrada Caddenin tekrardan asfaltlanmasını, yaralanmalı veya ölümlü olaylar olmadan istemektedirler.

Ayrıca, Bursa Büyük Şehir Belediyesinden ise Avcılar otobüs durağının yerinin değiştirilmesi ile durakta yolculuk için bekleyen vatandaşların, yukarıdan kayacak toprakların ve düşecek araçların vereceği zarardan korunmuş olacaklarını, ifade etmektedirler.

Herhangi bir vatandaşımız mağdur olmadan Belediye yetkilileri önlem alarak bu anormalliği gidermeleri konusunda hassas davranır ve yapılacak işlerin önceliğinde değerlendirilmesini temenni etmektedirler.

Efraim PALA

Önceki haberimiz tıkla oku

Şehit Mehmet Caddesinde Heyelan Tehlikesi

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar