-

M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru II.Claudius, ordudan ayrılmaları engellemek ve orduyu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamış. O dönemde yaşayan Aziz Valentine, gizli gizli nikâhlar düzenleyerek gençlerin evlenmesini sağlamış. Aziz Valentine’nin gençleri gizlice nikâh yaptığını öğrenen İmparator II.Claudius, M.S. 270 yılında Aziz Valentine’yi yakalatmış. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine, 14 Şubat’ta idam edilmiştir.

Rivayete göre Aziz Valentine insanların hastalıklarını iyi edermiş. İyileştirdiği hastalarını motive etmek için de bahçesindeki çiçeklerden verirmiş. Ölümünden sonra da gençler, Aziz Valentine’nin anısını yaşatmak için 14 Şubatta birbirlerine çiçek vermeye devam etmişler.

Sevenleri sonraki yıllarda, 14 Şubatı, adına ilan edilen bir bayram günü olarak ta kutlamaya başlamışlar. Bu sebeple bazı toplumlarda 14 Şubat "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak ta biliniyor. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılmaktadır. Bu nedenle sevgiyi ifade ettiği için, her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Yüzyıllardır süregelen sevgililer günü kutlamalarında, günümüz dünyasında, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Trilyon doları bulan alışveriş yapılmakta ve milyarlarca mesaj atılmaktadır. Bunun yanı sıra tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır. Ekonomi canlanmaktadır.

Bu hediye alışverişlerde kredi kartlarının kullanımı her yıl % 35 civarında arttığı ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde kredi kartlarının kullanımı14 Şubat sevgililer günü haftasında yaklaşık olarak 10 milyar TL’lik satışa ulaşmaktadır. On-line satış yapan firmaların satışlarındaki artış bu özel günlerde zirveye çıkmaktadır. Verilen siparişleri yetiştirmek içinde bu alışveriş şirketlerinin yoğun çalıştıklarını da gözlemlemekteyiz.

En önemli satışlar ise fiziki satışlarda oluşmaktadır. Sevgililer birbirlerine takı, mücevher ve hediyelik eşyalar alarak sevgilerini ifade etmektedirler. Ama sevgililer maddi değeri yüksek hediye almak yerine romantik bir akşamda birlikte baş başa yenilen yemekte bir başka harcama kalemini oluşturmaktadır.

Sevgililerin birbirlerine verdikleri değeri ifade edebilmek için, Aziz Valentine’nin yaptığı gibi hiç ölmeyecek olan klasik hediye verme geleneği olan gül veya çiçek verilmesidir. Birbirlerini seven insanların sevgilerini ifade edebilmeleri için, küçük bir kırmızı gül hediye etmesi de yeterli olabiliyor. Bence, sizde sevginizi ispat etmek için hiç beklemeyin. Doğru bir çiçekçiye gidin. Sevdiğinize ve saygı duyduğunuza, bir çiçek alın.

Değer verirseniz, sizde değerli olursunuz. Sevgi ile kalın, mutlu olun.

Tüm Sevgililerin, Sevgililer günü kutlu olsun.

Efraim PALA

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar