31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde iki ana konu vardı. Mhp partisi genel başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin ısrarla gündemde tuttuğu Beka konusu ve Millet ittifakı adaylarının teröre hizmet ettiği iddiaları. Bu iddialar 23 Haziran seçimlerinde önemini kaybetti. İstanbul Büyükşehir belediyesinin her iki adayı ilginç bir şekilde ‘’her şey güzel olacak’’ söylemi altında birbirlerinin projelerini taklit etme yarışı içine girdiler.

Tabi yine adayların haksız, adaletsiz ve dengesiz yarışı söz konusu oldu. Partili Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı forsu ile birçok platformda partisinin adayı Sayın Binali Yıldırıma oy toplamaya çalıştı, yine Sayın Binali Yıldırım da devletin her türlü imkânlarını kullanarak rakibinin önünde olmak için mücadele etti. İçişleri bakanı Süleyman Soylu bile işi gücü bırakıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için Binali Yıldırıma omuz verdi.

Mhp genel başkanı Sayın Devlet Bahçelinin, İmralı’da günlerini sayan pkk terör örgütü liderinin ‘’avukatları ile görüşmelerine olabilir’’ demesi bile şaşkınlık yarattı.

Millet ittifakı adayı Sayın Ekrem İmamoğlu 4 koldan gelen ve yandaş medyanın da çanak tuttuğu bu güce karşı, Millet ittifakı tarafları İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ve Chp Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ekipleri ile birlikte kısıtlı imkânlarla mücadele ederek sonuca ulaşmaya çalıştı.

31 Mart seçimlerinden sonra,23 Haziran Pazar günü tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinde millete yapılan haksızlığa yine millet, demokrasi dersi vererek dur deyip, kararını perçinledi. Hatta bu sefer 13.000 bin oy farkından 777.581 kişilik oy farkı alarak %9’ luk oy oranı ile çifte zafer kazandı, Ekrem İmamoğlu. İstanbul seçmeninin %54,3’lük iradesini alan Sayın Ekrem İmamoğlu, resmi olmayan sonuçlara göre tekrar İBB koltuğuna oturmaya hazırlanıyor. Bu kadar oy farkına da itiraz süreci içinde, artık kimse itiraz etmez herhalde.!

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyük Şehir Belediyesini 3 ay ara ile 2.kez tekrar kazanması tarihin sayfalarına geçti.31 Mart seçimlerinde ilk önce kazandığını açıklayan Sayın Binali Yıldırım, bu sefer ilk önce kaybettiğini açıklayarak rakibi Sayın Ekrem İmamoğlu’nu kutladı ve İstanbul için yapılacak çalışmalara katkıda bulunacağını sözünü verdi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan bile milli iradenin bir kez daha kazandığını ve tekrar seçilen Sayın Ekrem İmamoğlu’nu kutlaması siyaset dilinin yumuşayacağı sinyallerini veriyor galiba.

Seçilen adayların oturdukları koltuğun gereğini vermelerini, yandaşın, yoldaşın söz sahibi olduğu dönemlerin bitmesini, liyâkatın ve başarının öne geçmesini diliyoruz. Liderlerin kendi seçmenini değil de tüm vatandaşlara eşit miktarda hak ve hizmet vermeleri sonucunda halk kazanır, ülke kazanır.

Sayın okurlarım, daha önceki yazılarımda ‘’Seçimler Ülkesi Türkiye’’ başlığı adı altında bir makale de hazırlamıştım. Gerçekten bu seçim hayatı 5 yıl bir mola versin ki, halkın kutuplaşması, ayrıştırılması, bölünmesi, yöneticilerin sert üslupları artık son bulsun. İnsanlardaki gerginlik artık bitsin. Kısır çekişmelerin bu millete faydası yok. İnsanları kucaklayacak sevgi diline ihtiyacımız var. Geleceği umut içinde yaşamak istiyoruz. Kayıp zamanların telafisi mümkün değil ama, yarışa bıraktığımız yerden daha güçlü bir şekilde devam etmemiz gerekmektedir. Buna millet olarak gerçekten ihtiyacımız var.

Tabi bunları isterken Belediyenin topal ördek olduğunun açıklamalarını geride bırakarak, yapılacak işleri engellemek değil de, tüm seçmenin hakkını hukukunu koruyacak projelere destek verilmesi gerekmektedir.
Bunun yanında çok önemsediğim 6360 sayılı Büyük şehir kanununun Belediye Başkanları tarafından gereğinin yerine getirilmediğini de üzülerek belirtmek isterim. Yöneticilerin şahsi iradesinin ön plana çıkmasının sonucunda vatandaşın mağdur olduğuna bir Mudanyalı olarak uzun yıllardır şahit olarak, yaşamaktayız.!

Vatandaş olarak bizler; Siyasi Parti liderlerinden, Belediye Başkanlarından ve Meclis Üyelerinden adaletli, eşit imkânların verildiği bir dönem geçirmeyi ve ’’ her şeyin çok daha güzel’’ olması için birlikte, el ele çalışarak üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmelerini, ifade etmek isterim.

Efraim Pala

mudanyacicek.com sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar