Güncel Haber

Son 40 yılın siyaset arenasına baktığımızda Cumhurbaşkanı olmuş, Başbakanlık yapmış, Bakanlık görevlerinde bulunmuş ve Milletvekili olmuş birçok şahsiyeti tanıdım. Bunlar Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Erdal İnönü, Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Alpaslan Türkeş, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz’dır. 2000 yılından sonra ise Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu, ve Meral Akşener gibi siyasetçilerdir.

2000 yılı öncesinde Hükümet yönetiminde bulunan siyasetçiler ile muhalefette bulunan siyasetçiler arasında müthiş rekabetleri izledik. Başta Süleyman Demirel ve Erdal İnönü’nün mizahi birçok açıklamalarına şahit olduk. Bu liderler yaşanan bir olayı bir fıkra ile veya bir espri ile cevaplayabiliyorlardı. Gerginlik olmadan uygun bir üslup sergileyerek anılarda tatlı bir tebessüm bıraktıkları birçok anekdot’lar vardır.

O dönemde, liderlerin biri hastalandığında siyasi rekabeti bir kenara bırakırlardı. Hepsi birbirine geçmiş olsun ziyaretlerinde bulunurdular. Milli ve Dini Bayramlarda tek vücut olurlar, siyaset konuşulmazdı. Kullandıkları dil ile eleştirilerini yaparlar, şahsi hakaret boyutuna hiçbir zaman tenezzül etmezlerdi.

2000 yılından sonra bu bildiğimiz siyasetçiler yerini günümüzdeki siyasetçilere bırakmaya başladılar. Yeni gelen siyasetçiler, çok hırslı olmaları üsluplarına yansıyor. Böylelikle çok sert ve hakarete varan sözleri oluyordu. Zaman zaman bu siyasetçiler birbirlerine kin ve nefret dolu sözleri de söylemekten çekinmediklerini görür olduk.

Sokaklarda insanların birbirlerine dahi söylemekten imtina ettikleri, ‘’Ulan, şerefsiz, haysiyetsiz, onursuz, alçak, hain, müfteri’’ gibi sözler siyasetçilerin birbirlerine söylediği hakaret içeren kelimeler ve cümleler yıllarca kulaklarımızı zorladı.

Türk siyasi hayatında siyasi söylemler, 2000 yılından sonraki bulunduğumuz bu dönem kadar hiçbir zaman kirlenmedi. Milli bayramlarda bir araya gelmeyen, gelse de birbirlerine el uzatmayan, birbirlerinin elini sıkmayan, yandan yandan birbirlerine sert bakışlar atan siyasetçiler medyanın ve kamuoyunun gözünden kaçmamaktadır. Bazı sözler; rakip siyasetçinin ve onun bağlı bulunduğu parti mensuplarını rencide ederek, tahrik edecek derecede olmaktadır.

Üslubu bozuk bu sert söylemler ve hakaretler sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ailesine yapılan hakaretlere kadar ulaştı.

Başka bir örnek ise, siyasetçilerin birbirlerine olan bu hakaret ve sert sözler karşısında cesaret alan kişiler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, küfürlü tepkilere, taş ile saldırarak linç etme girişimlerine neden oldu. Daha ileriye giden bazı kişiler, silahlı saldırılarda bulunacak kadar tahrik olabilmektedirler.

Daha bitmedi; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi arkasına alan ve o siyasetçinin koruma kalkanı altında bulunan Alaattin Çakıcı’nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret ve tehdit edebilme cüretine kadar ulaştı.

Ülkenin yönetiminde söz sahibi olan siyasetin tüm aktörleri milletimizin gözünde rol modeldirler. 83 milyon çift göz bu rol modelleri takip ederek, izlemekte. Kendilerini örnek almaktadırlar.
Bu liderlerin hakaret içeren üslupları halkı etkileyerek ikiye bölmekte, partisel kutuplara ayırmaktadır. Sürekli kavga eden bir diyalog içinde olmaları toplumun her kesiminin gerginliğine neden olmaktadır. Aynı evde yaşayan baba oğluna, arkadaşlar birbirlerine, aynı sokaktaki komşu komşusuna, çarşıdaki, pazardaki insanlar birbirine kin ve nefret duyar hale gelmektedirler.
Türkiye’yi yöneten ve yönetmeye namzet siyasetin içerisindeki bu rol model olan liderler artık; söylemlerinde farklı bir üslup içinde olmalılar. Birbirlerini eleştirirken nazik ve kibar davranarak, Devletin siyasi ahlakını, adabını, nezaket ve saygın üslubunu millete yansıtmalılar.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in söylemlerinde, ‘’Sayın Erdoğan, Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’’ hitabet üslubunu örnek almalılar. Yıllardır özlem içerisinde olduğumuz söylemlere yansıyan kaliteli siyaset değişikliği, sonrasında kimse kaybetmeyecek. Toplumsal barış sağlanacak. Kazanan Türk toplumu olacaktır.

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar