Güncel Haber

Geçtiğimiz günlerde aracımın periyodik bakım günü geldiği için, Küçük Sanayi bölgesinde bir tamirciye gittim. Aracımın bakımı yapılırken çalışan işçi ile yaşadığım diyaloğu, sizlere anlatmak istiyorum.

Bakım yapan 30 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim işçiye, ‘’Adın nedir?’’, diye sorduğumda ‘’Yusuf’’ olduğunu söyledi. Konuşmasından anlamış olmama rağmen yine de ‘’nerelisin Yusuf’’ dedim. ‘’Suriyeliyim, Halep’te yaşıyorduk’’ cevabını verdi. ‘’Türkmen’ misin, Arap’ mısın’’ dediğimde ‘’Arap’ım’’ dedi. ‘’Neden Türkiye’ye geldin.’’ Esat’tan kaçtık abi’’ dedi. ‘’Neden kaçtınız’’ dedim. ‘’ Bir gece askerler evimizi bastı, abimi zorla askere aldılar. Kaçmasaydım beni de, ya Esat güçleri askere alacaktı, ya da terörist gruplar kendi saflarına alacaklardı. İtiraz şansın yok. İtiraz eden dövülüyor veya öldürülüyor.

Askere alınan veya terörist gruplara alınan Suriyeli gençleri yine halka karşı kullanıyorlar. Yani zorla götürülen gençler, kendi kardeşine, kendi ailesine kurşun sıkabiliyor, bombalama yapabiliyor. Karşı gruba gittiğini öğrendiklerinde, ailelerimize baskı ve şiddet uyguluyor. Aile ferlerini hapse atıyorlar. Mecbur kaldım, Türkiye’ye kaçmaya’’ abi dedi. ‘’Aileni görebiliyor’ musun?, onlardan haber alıyor’ musun?, konuşuyor’ musun?’’ Dediğim de, ‘’en son bir yıl önce konuşabildim’’, dediğini buğulu sözcüklerle zorla söyleyebildi, Yusuf. ‘’Pe ki Yusuf Suriye’ye dönmeyi düşünüyor’ musun’’? ‘’Döneceğim abi.

Savaş bittiğinde ve Esat gittiğinde bende evime gideceğim’’. ‘’Şu anda savaş bitti neden gitmiyorsun’’, dediğimde? ‘’Evime döndüğümde Esat kuvvetleri veya muhalifler karşıt gurup diye hapse atıyor, işkence yapıyorlar abi. O yüzden Esat’ sız Suriye’ye döneceğim.’’ demiş olması ile empati yaptım ve Yusuf’un çaresizliğine üzüldüm.

Aracın bakımını bahane ederek, farklı bir konuya döndük. Yaklaşık bir saat sonra aracın bakımı bittiğinde, Yusuf ile vedalaştık ve oradan ayrıldım.

Yusuf, ülkemizde yaşayan kayıtlı 3milyon 645 bin civarındaki Suriyeliden sadece biri. İnanın birçoğunun hayat hikâyeleri birbirlerine benziyordur. Öyle ya da böyle ülkemizde birçoğu hayata tutunmanın çarelerini bulmuşlar. Kendilerine yeni bir hayat kurmuşlar. Evlenmişler, çoluk çocuk sahibi olmuşlar. Ama içlerindeki memleket özlemi bitmemiş. Geri gidecekleri, ülkelerine dönecekleri günü dört gözle bekleyen Yusuf gibi milyonlarca Suriyeli var.

Zalim Esad’ın olmadığı bir Suriye’yi umutla beklemek yıllar yıllar alabilir. Suriye’de kısmen düzenin kurulduğu, güvenliğin sağlandığı bölgeler ve şehirler oldu.

Bu acımasız savaşta, Türkiye’de ve Suriye’de milyonlarca insan hayatını kaybetti. Yüzlerce Mehmetçiğimiz şehit oldu. Canımızı verdik, kanımızı akıttık. Milyarlarca dolar zarar, ziyan. Yaşanan bu ekonomik kayıpların yükü tüm halkımızın omuzlarına yüklendi. Vatandaşlarımız her türlü bedeli ödemeye de halen devam ediyor.

İnadı bırakarak, garantör ülkelerin nezdinde Esat ile aynı masaya oturmanın zamanı geldi artık. Böylelikle, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların geri dönüşünü teşvik edilerek, dönüşler hızlandırılabilir. Geri döneceklerin can güvenliği sağlanarak yaşadığı il, ilçe ve köylerine kadar götürülmeli. Yeni yaşamlarına uyum sağlamak için destek sağlanmalı. Akıtılan gözyaşları dinmeli. Barış sağlanmalı. Buna mecburuz.

Çünkü başımızın belası, vahşi ve acımasız Corona virüsler ile savaşmaya odaklanmalıyız. Dikkatimizi, çalışmalarımızı ve gücümüzü bu belaya harcamalıyız. Buna daha çok mecburuz.!

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar