Güncel Haber

Bursa da faaliyet gösteren, Oyak Renault fabrikasının 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretime ara vermesinden sonra, Fiat otomobil fabrikası da, 19 Mart 2021 ile 5 Nisan 2021 tarihleri arasında üretime ara verdiklerini açıklamıştı.

Cep telefonu, tablet, bilgisayar ve otomobil gibi yüksek teknolojiyi içeren ve hayatımızı kolaylaştıran bu araç ve gereçlerin üretiminde mikroçip kullanılmaktadır.

Kullanılan bu mikroçipler, öncelikle Uzakdoğu ülkesi, Tayvan ile Güney Kore olmak üzere, Avrupa ve ABD’de birkaç ekonomik alanda güçlü firmalarda üretilmektedir.

Küresel Pandemi salgını nedeni ile ihtiyacı artış gösteren, başta bilgisayar, tablet ve cep telefonu üretimlerine, mikroçip üreten firmalar yetişemez oldu. Değişik zamanlarda kapanan ve üretimine ara veren firmaların artmasına paralel olarak tüm dünyada ki Otomobil devi şirketler ile birlikte, ülkemizdeki Otomobil fabrikaları da üretimlerine ara vermek zorunda kaldılar.

Üstüne üstlük, Mikroçip üretiminin azalmasına, %80 ini karşılayan başta Tayvan, Güney Kore ve ABD gibi ülkelerde meydana gelen küresel iklim değişikliği yani, kuraklık da neden oldu. Mikroçip üreten bir fabrikanın günlük 160 bin ile 200 bin ton suyu tüketmesinin de etkisi ile bu ülkelerde su rezervleri %10’un altına düşmüş olması, suyun tedarikinde tehlike sinyalleri verilmeye başlanmış.

Tüketilen suyun tekrar kullanımı için birçok çalışmaların yapılması ile sadece % 18 suyun geri döndürülmesi ekonomik bulunmadığı da görülmüştür. Bu ülkelerde çip üretimi yapan firmalara su kıtlığı yaşayan insanlığın yaşam hakkını korumak için kısıtlı su verilmeye başlanmış. Tehlike sinyallerinin verildiği, bu firmalar üretimlerini durdurmamak için, su ihtiyacının bir kısmını taşıma su ile giderme yoluna gitmişler. 20 tonluk su tankerinin 1000 dolara temin edilmesi, tankerlerle su taşıyarak ihtiyacı gidermeye çalışan fabrikaların üretim maliyetlerinin artmasına da sebebiyet vermiştir.

Mikroçip üretiminde normal içme suyunun, 100 kat daha fazla saf suya ihtiyaç olması ve üretim de mikron seviyesindeki Partiküllerden korunması ile hassas bir üretim aşaması olması önem teşkil etmektedir. Bu firmalar, kaliteli suyu temin edemediklerinde, üretimlerinde duruşlar ve kayıplar yaşanmaktadır. Böylelikle çip üretimindeki sorunlar, kademeli olarak tüm dünyada ileri teknoloji ürünlerinin üretimlerini etkilemektedir.

Tıpkı ülkemizdeki, Oyak Renault ve Fiat otomobil fabrikalarının üretime ara vermeleri gibi.

Mikroçip üretim fabrikalarının, 5 milyar ile 15 milyar dolar maliyetle kurulabilmesi, ekonomisi güçlü şirketlerin ve devletlerin yapacağı bir yatırım olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylelikle; tedarikçi firmalar birim fiyatı yaklaşık 1 dolara gelen çip’i ithal etme yoluna gitmektedir.

Yakın gelecekte, ülkemizde olduğu gibi, tüm dünyada kuraklık tehdidinin artması ile suya ulaşımın zorlanılacağı bir dönem bizleri bekliyor. İleri teknoloji ürünlerinin üretiminde su tüketiminin fazlalaşması ve Pandemi şartlarının üretimleri kısıtlaması ile çip temininde zorluklara sebebiyet verecek.

Pandemi şartlarının mikroçipe ulaşılmasında sıkıntı yaşatmasının yanı sıra, artan maliyetlerin ürünlere yansıyacağı kaçınılmaz olacak. Bizler de kullandığımız bilgisayar, tablet, cep telefonu ve otomobilleri daha fazla ücret ödeyerek almak zorunda kalacağız.

Efraim PALA

erdonmez peyzaj 300piks

Tahammül İlhan Mudanya Esnaf Kefalet Koop Başkanı

İnci Söğütlü Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı

Emre AKDEMİR Ak Parti Mudanya Belediye Meclis Üyesi

Şeref ŞAŞ Mudanya Şükrü Çavuş Mah Muhtarı

Mustafa Bayral Mert Tarım

Ertan ABDULAZİZOĞLU Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

Servet Şahiner Taşıyıcılar Koop Başkanı

Ömer Tantekin Zeytin Otopark

CEM TAMAÇ MESAJ

Hüseyin Hatipoğlu İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar