-

fb
W

Mudanya Sokaklarında zaman zaman sarı işlemeli, süslü veya mavi bir Wolkswagen görürsünüz. İlk görüşte ben ve benim gibi birçok kimsenin hayran hayran izlediği, keyif ve zevkle Vosvos’unu süren Yüksel Akın’dır.

Mudanya Sokaklarında zaman zaman sarı işlemeli, süslü veya mavi bir Wolkswagen görürsünüz. İlk görüşte ben ve benim gibi birçok kimsenin hayran hayran izlediği, keyif ve zevkle Vosvos’unu süren Yüksel Akın’dır. 1961 yılında Aydınpınar Mahallesi doğumlu olan Yüksel Akın, Mudanya Sanayi sitesinde bulunan atölyesine beni davet ettiğinde, gördüklerim karşısında gerçekten şaşkına döndüm.

Kendi ile aynı yaşlara sahip olduğu Vosvos’ları alarak kendi atölyesinde kendi imkânları ile orijinaline sadık kalarak topladığı araçları inceleme fırsatım oldu. Araçların parçalarını tamircilerden, hurdalıklardaki eski araçlardan temin ettiğini öğrendim. Araçların motorunu dahi tek başına bakım ve tamirini yapabilecek kadar gönülle bağlı olduğunu gördüm. Çok ilgimi çekti ve çok beğendim.
Vosvos araçların yanı sıra Yüksel Akın, başta Mudanya Giritli Mahallesinde bulunan, 18. ve 19. yüzyılın tarihi evlerinin ve tarihi konaklarının minyatürünü yapmaktadır. Aslının küçük bir kopyası olan minyatür maket evlerdeki el emeği ve alın teri gerçekten harika ve görülmeğe değer. 

1977 yılında okulda eğitim görürken matematik öğretmeninin Eyfel kulesinin maketini yaptığını görür ve öğretmenine ‘’bende yapmak istiyorum’’ der. Öğretmeninden ‘’sen yapamazsın’’ cevabını alınca üzülür. Babasından ağaç yakma makinası almasını isteyen Yüksel Akın, o hırs ve şevkle öğretmeninden daha kısa bir süre içerisinde Eyfel kulesinin maketini bitirince, öğretmeni şaşkınlığını gizleyememiş bu gayret ve çabasını takdirle karşılamış. Yüksel Akın’ın maket ve minyatür ev yapma hobisi böyle başlamış.

Ağaç el işçiliğini seven ve kendisine de marangozluğu meslek edinen Yüksel Akın’ın, Mudanya Mütarekesinin imzalandığı tarihi köşk ve Mudanya Kaymakamlık binası başta olmak üzere Giritli Mahallesinde 40’a yakın köşk ve evlerin maketi bulunmaktadır, Mudanya Sanayisindeki o küçücük hobi dükkânında.

Emekli olduktan sonra, hobilerine hayatını adayan Yüksel Akın, çoğu zaman günün geç saatlerine kadar çalışmaya devam ettiğini ve evine gitmeden, dükkânında yatacak kadar yapmış olduğu gönül işlerini anlatırken, heyecanını karşısındaki insanlara da geçirmektedir.

Bugün günümüzde doğanın şartlarına dayanamayıp yıkılan ve yok olan, bu tarihi dokuya sahip olan köşklerin minyatürünün yapımı için yaklaşık 3 aylık bir zaman harcaması ile ortaya çıkmakta olduğunu söyleyen Akın'ın yetkililerden tek isteği;

Yıllarca emek vermiş olduğu bu minyatür köşklerin küçük bir atölyeden çıkması ve insanların bu eserleri görmesi.
Yüksel Akın; Bir ömür harcayarak yapmış olduğu ve gerçeğinin minyatürü olan maket ev ve köşklerin Mudanya Belediyesi tarafından sergilenerek tüm vatandaşların ilgisine ve takdirine sunmak istiyor. Çok samimi duygularla bu isteğini dile getiriyor.

Mudanya Mütarekesinin imzalanmasının 100. Yılını onurla ve gururla kutlayacağımız 11 Ekim 2022’de, tarihi imzanın atıldığı sanat eseri gibi değerli olan Mütareke binası ve Giritli Mahallesindeki köşklerin minyatürlerinin sergilenmesi, Mudanya’ya çok yakışacaktır.

Mudanya için bir şans olan Yüksel Akın’ın eserlerinin sergileneceği ve misafirlerin takdiri ile karşılanacağına inandığım böyle bir serginin olması, Mudanya Mütarekesinin imzalanmasının 100. Yılında Mudanya’ya değer katacağı şüphesizdir.

Efraim PALA 

 

 

 

fb
W

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar