Güncel Haber
Muharrem İnce Mudanya'da

2000 yılı öncesinde Hükumet yönetiminde bulunan siyasetçiler ile muhalefette bulunan siyasetçiler arasında müthiş rekabetleri izlerdik. Başta Süleyman Demirel ve Erdal İnönü’nün mizahi birçok açıklamalarına şahit olduk.

Bu liderler yaşanan bir olayı bir fıkra ile veya bir espri ile cevaplayabiliyorlar dı. Gerginlik olmadan uygun bir üslup sergileyerek anılarda tatlı bir tebessüm bıraktıkları birçok anekdotları vardır.

Fakat son 20 yılda, ülkemiz siyasi liderlerinin birbirlerine karşı söylemleri halkımızı bölmeye, ayrıştırmaya ve insanları kutuplaştırma yönünde olması, dikkatimizi çekiyor.

Sokaklarda insanların birbirlerine dahi söylemekten imtina ettikleri, ‘’Ulan, şerefsiz, haysiyetsiz, onursuz, alçak, hain, müfteri, Bay Kemal, Gelin Hanım’’ gibi sözler siyasetçilerin birbirlerine söylediği hakaret içeren kelimeler ile küçük düşürücü ifadelerde bulunulması yıllarca kulaklarımızı zorladı ve zorlamaya da devam ediyor. Üslubu sert ve hakarete varan sözler karşısında seçmen ciddi bir şekilde negatif yönde etkileniyor. Toplumun içerisinde vatandaşların tahrik edilmesi ile sonucunda vahim olabilecek olayların eşiğinden dönüyoruz, sürekli! Yakın tarihimizde yaşanan tehlikeli birkaç olaydan bahsetmek istiyorum.

Piyade er Yener Kırıkçı’ nın, Hakkâri Çukurca’da şehit düşmesi sonucunda, 21 Nisan 2019 günü memleketi Ankara Çubukta yapılan cenaze törenine katılmıştı, CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU. Doğru olmayan bir takım söz ve yakıştırmalar sonucunda galeyana gelen halkın taş ve sopalarla yapılan linç girişiminden partililerin bir eve sığınması ile CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’ nun hayatının kurtarmasının izleri daha hafızalarımızdan silinmemişken;

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’ e, 20 Mayıs 2021 günü Rize İkizdere’de ki esnaf ziyareti esnasında, daha önce de olduğu gibi siyasi liderlerin fanatik ve doğru olmayan söylemlerinden etkilenen birkaç haddini bilmeyen cahil ve fanatik kişiler tarafından provoke edilmesi, ülkemizdeki birliğin ve beraberliğin bozulması adına tehlike oluşturmaktadır.

Hatta bazı kişilerin ‘’Meral Akşener İkizdere’de bu kadını orada öldürün, öldürün….vs. ‘’diyerek ve böyle bir eyleme girecek kadar bu insanların gözü dönmüş olmaları karşısında, siyasi söylemlerde daha dikkatli olunması gerekirken;

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın gurup toplantısında, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER için ‘’ Gelin hanıma güzel bir ders veriliyor. Yine dua etsin ki, Gelin hanıma çok ileri gitmeden ders verdiler. İkizdere yetmedi, Çayeli’ne gittin. Orada da gerekeni yaptılar. Daha neler olacak neler.! İfadelerini kullanması kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’ e ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’ na yapılan bu tür eylemler sonrasında birleştirici ve bağdaştırıcı olarak geçmiş olsun dileklerinde bulunulması, hak ve özgürlüğü kısıtlayıcı davranışlar içerinde olup, insanların hayatına kast edenlerin, yasalar karşısında cezalandırılması gerektiğinin açıklaması yapılması gerekirken;

Daha birkaç gün önce, Düzce ili Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekioğlu’nun Selanik Göçmenleri adına dini bölücülükte bulunarak kin ve nefret dolu açıklamalarda bulunmuştu. Ardından, 28.05.2021 günü Ayasofya’da vaaz veren ve tahrik edici sözleri ile yarışan imam Mustafa Demirkan’da vaazında imamlık görevi yerine siyaset yapmaya kalkışınca ‘’Bu ve bu gibi mabetler mabet olarak devam edilmesi için inşa edilmiş, hediye edilmiş. Öyle bir zaman geldi ki, bir asır gibi bir zaman içinde bu mabet-i şeriften Ezan-ı Muhammediye ve namaz her şey yasak olarak müzeye çevrildi. Onlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir. Ya rabbi bir daha bu zihniyetin bu ümmetin başına gelmesine mukadder buyurma’’ ifadeleri ile ülkemizin kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ e ve milletimize hakaret ederek, dinimiz ve mabetler üzerinden vatandaşlara kin ve nefret dolu sözlerini dile getirmekten, hiç ama hiç imtina etmedi.

Ülkemizin kurucu ATATÜRK olmasaydı, bugün dua ettiğimiz Ayasofya’nın, kilise olacağı, ezan sesi yerine çan sesleri ile uyanacağımızı düşünmek gerekirken; ATATÜRK’e ve halkımıza yapılmış olan provokatif söylemlerin tehlike boyutuna ermesi sonucunda tepkisiz kalınması ile bu cüretkâr kişililerin daha da cesaretlenerek toplumsal barışı zedelediği görülmektedir. İmamlarının ve siyasi liderlerin bu tür kışkırtıcı açıklamaları sonucunda önümüzdeki 2023 genel ve 2024 deki yerel seçimlerinde, seçmenlerin daha da tahrik olması ile sonucu daha vahim olayların olması kaçınılmaz olacaktır.

Ülkemizde; Siyasi parti liderlerin birbirlerine söylemiş olduğu sözleri ve imamların siyasete karışmaları ülke gündeminin her gün değiştiği bu günlerde; sözlerin tahrik ve hakarete sebep olmadan, ince elenip sık dokunarak, yani iyice düşünerek söylenmeleri zaruridir.

Aynı coğrafyada, aynı havayı soluyan, aynı bayrak altında yaşayan, aynı dine mensup olan halkımızın da, bu tür siyasi gelişmeler karşısında, daha sağduyulu olmaları hepimizin toplumsal barış içinde olmamız adına yararlı olacaktır.

 EFRAİM PALA

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar