Güncel Haber
VİLLA AKAY DÜĞÜN ORGANİZASYON

Ülkemizde evlenme yaşı; işsizlik ve hayat pahalılığı gerekçeleri başta olmak üzere her geçen yıl artış göstermektedir. Ortalama ilk evlenme yaşı 2021 yılında erkeklerde 28,1 iken kadınlarda 25,4 olmuş. Geçtiğimiz yıl, erkek ile kadın arasındaki ortalama ilk evlenme yaş farkı ise 2,7 yaş olarak gerçekleştiği görülmektedir.

Ülkemizde evlenme yaşı; işsizlik ve hayat pahalılığı gerekçeleri başta olmak üzere her geçen yıl artış göstermektedir. Ortalama ilk evlenme yaşı 2021 yılında erkeklerde 28,1 iken kadınlarda 25,4 olmuş. Geçtiğimiz yıl, erkek ile kadın arasındaki ortalama ilk evlenme yaş farkı ise 2,7 yaş olarak gerçekleştiği görülmektedir.

Bin nüfus başına düşen evlenme sayısını ifade eden kaba evlenme hızı 2021 yılında binde 6,68 olarak gerçekleşmesine rağmen, bin nüfus başına düşen boşanma sayısını ifade eden boşanma hızı 2021 yılında rekor seviyeye çıkarak; maalesef binde 2,07 olarak gerçekleşmiştir.(Tüik)

2020 yılının ilk aylarından itibaren maruz kaldığımız Corona virüs etkisi ve kısıtlamalar doğrultusunda evlenme döneminde olan geçlerimizin bir kısmı bu ideallerini ertelemek zorunda kaldılar.

Pandemi şartlarının iyileştiği bu günlerin yaz aylarına da denk gelmesi ile düğün dönemi de açıldı diyebilirim. Ama yeni yuva kuracak gençlerin önünde bu sefer de ekonomik kriz engeli çıktı.

2021 yılı, Mayıs ayında gram altın 450 TL iken, 2022 yılı Mayıs ayında 910 TL olması gençlerin korkulu rüyası haline geldi. Gelin olacak kızlarımız talep ettikleri bilezik, altın set takımı için 100 bin TL bir miktar damadın önüne çıkıyor, maalesef. Tek sorun altının fahiş seviyede artması mı? Tabii ki değil.

Yeni ev kuracak olanlar ilk önce yatak odası takımı, oturma odası takımı ve yemek odası takımı almak için çarşı Pazar gezmeye başlıyorlar. Mobilya mağazalarının birine giriyorlar, diğerinden çıkıyorlar. Fiyatlar karşısında herkes şaşkın. Mobilya, halı, kilim vs. için en az 70 bin TL’yi gözden çıkartmak gerekiyor.

Buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası ve Televizyon vs. içinde en az 50 bin TL ‘lik bir bütçe hazırlamak gerekiyor.
Kınada giyilecek tuvaletler, düğünde giyilecek gelinlik ve damatlık takım elbiselerde ödenecek meblağ az, buz değil. Düğün salonu ücreti de eklenince yaklaşık 70 bin TL yetecek mi acaba? endişesi yürekleri kaplıyor.

İşte yeni yuva kuracak gençlerin önünde ekonomik krizin sonucu olan hayat pahalılığı engeli çıkıyor. Gençler, anne babalarının desteği ile yine de göze alıyorlar, yeni bir yuva kurmayı.

Ana giderlerin yanında daha birçok harcama gideri olacağından dolayı maddi olarak darbe alan çiçeği burnunda genç çiftler, evlendikten sonra çok uzun yıllar düğün borçlarını ödemek zorunda kalıyorlar.

Üstüne üstlük yeni kurdukları yuvaları da kiralık ev olursa bu ekonomik yükün altından çıkmak için çok çaba harcıyorlar.

Umutlar içerisinde mutlu bir yuva kurmayı düşleyen geçlerin bir kısmı, ekonomik baskı altında evlilikleri zedeleniyor. Kurdukları evlilik binası çatırdamaya başlıyor. Geçimsizlikler had safhaya çıkıyor.

Üzgünüm, karamsar bir tablo çizdim ama evlendikten sonraki boşanmaların büyük bir kısmı ekonomik çaresizlikten kaynaklanıyor. Tabii ki, yeni yuva kuran gençlerimiz bir kısmı bu tabloyu kolay bir şekilde atlatıyor olabilir. Aile bireylerinin her ikisi de çalışmıyorsa ve anne -babadan destek almadıkları takdirde işleri hiç te kolay gözükmüyor.

Bu gerçek durum karşısında gençler, harcamalarını en aza indirebilmek için evlilik akitlerini nikâh merasimi ile kısıtlı tutmaya çalışıyorlar. Karşılıklı olarak kız ve erkek tarafı bazı isteklerinde müsamaha göstererek harcamalarını en aza indirmeyi öngörüyorlar.Bu ekonomik krizde en doğru ve akılcı yaklaşım bu olacaktır.

Evliliklerini erteleyen ve bu durumdan çıkamayan ve karamsarlık içinde olan gençlere, yeni yuva kurmaları için cesaretli olmalarını salık veriyorum.

Bu yaz düğün yapacak gençlerin önlerinde çıkacak tüm engelleri birlikte beraber ve hoşgörü ile aşacaklarına inancım yüksektir. Dünya evine girecek gençlere kuracakları bu kutsal yuvada, ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Efraim PALA

 

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar