Güncel Haber

Dünya üzerinde yapılagelen 66 adet spor dalı var. Bu spor dallarını 2’ye ayırmak mümkündür. Topla oynanan spor dalları, topsuz oynanan spor dalları. Topla oynanan spor dallarının en yaygını olanların başında futbol, basketbol, voleybol ve hentbol’ u sayabiliriz. Topla oynanan bu spor dallarının büyük bölümü takım olarak oynanan oyunlardır.

Topsuz ve bireysel oynanan spor dallarının başında ise koşu, jimnastik, güreş ve yüzmeyi sınıflandırabiliriz.
Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Süper Ligi Kulüpler Birliğinin 13.01.2021 günü yaptıkları toplantının sonucunda, Türkiye Süper Ligindeki kulüplerin yabancı futbolcu kontejyanının 14‘den 16‘ya çıkardığını TFF Başkanı Nihat Özdemir açıklamıştı. Alınan kararın 2020/2021 futbol sezonunun 2. Yarısından itibaren uygulanması kararlaştırıldı.

Alınan bu kararlar doğrultusunda, Süper Lig Futbol takımlarının kadrosu 30 futbolcudan, 35 futbolcuya çıkarıldı. Yani parası olan ya da borca giren Türk Futbol takımları 35 futbolcu kadrosunun 16 tanesini yabancı futbolcu ile doldurabilecek!

Bu kadar fazla spor dalı varken ülkemizde yapılan spor dallarının başında futbol gelmektedir. Diğer spor dallarının popülaritesi, futbol kadar olamamıştır. Ülkemizde tüm spor dallarına ilgi ve destek homojen olarak dağıtılmamış veya dağıtılamamıştır. Bu durum millet ve devlet olarak spora verdiğimiz önemi gözler önüne sermektedir.

84 milyonluk genç bir ülkeyiz. Çocuklarımızı daha okul öncesi dönemlerde spor ile tanıştırarak, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü ile pekiştirmemiz gerekmektedir.

Ancak maalesef ülkemizde durum böyle olmuyor. Yabancı sporculardan alınan vergi oranlarını çok düşük olduğu ülkemiz, yabancı sporcu cenneti durumundadır. Kaliteli veya kalitesiz yüzlerce yabancı futbolcu ve teknik adam Süper Ligin futbol takımlarında kadroları doldurmaktadır.

Bu kadroların doldurulması sonucunda, uluslararası turnuvalarda da dişe dokunur bir başarı da elde edilememektedir. Hatta atletizmde Afrikalı maraton koşucularını Türk Vatandaşı yaparak, uluslararası yarışmalarda koşturmamızda yeterli gelmemektedir.

Hal böyle olunca gençlerimize, yani kulüplerin sporcu fabrikası olması gereken alt yapılarına verilen önem gittikçe azalmaktadır. Sonuca ulaşmak isteyen takımlar hazır futbolcuyu ithal etmenin çabası içinde olmaktadırlar. Fırsat verilmeyen, ilgilenilemeyen yani elinden tutulmayan yedeklerde çürütülen Türk futbolcularımızın arttıkça artmaktadır.

2020 Avrupa Futbol şampiyonası eleme maçlarında başarılı maçlar çıkaran Türkiye Futbol Milli takımı, 11 Haziran 2021 de şampiyonanın açılış maçında ev sahibi İtalya ile karşı karşıya geldi. İtalya’nın baskılı oynadığı maçın sonunda bir varlık gösteremeyen Milli takımımız 3-0 yenilerek bizleri üzdü.

16 Haziranda Azerbaycan’da yapılacak Türkiye Galler milli takımlarının karşılaşmasına bıraktık, umutlarımızı. Ama bir şey değişmedi. Aynı futbol kalitesini yani (kalitesizliğini) burada da gördük. 2-0 Galler’e de yenildik.

Şansımızın kalmadığı turnuvada 3. maçımızı İsviçre ile yaptık. Yine aynı makus talihimizi yenemedik. İsviçre’ye de 3-1 yenilince sevincimiz kursağımızda kaldı.

Bu turnuvaya ümitlerle başladık. Olmadı diyerek dizlerimizi döveceğimize, ah ah, vah vah diyerek, bir dahaki sefere deyip kendimizi avutacağımıza, bizler nerede hata yapıyoruz diyerek çözüm aramalıyız.

Süper liginde oynayan gençlerimizi 2. Sınıf futbolcu sıfatından çıkararak öz güvenlerini sağlamamız gerekmektedir. Yabancı futbolcunun gölgesinde, kulübede bekleyen futbolcu yabancı futbolcu sakatlanınca veya cezalı duruma geçince oynama fırsatı bulması ülke futbolunun gelişmesi ve ilerlemesi için yeterli olmadığı bilinmelidir.

Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı, Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun önderliğinde sporun gelişmesi için köklü değişiklilerin yapılması zamanı geldi de, geçti bile. Gençlerimiz daha küçük yaşlardan itibaren spora ilgi duymalarını ve yapılacak müfredat çalışmaları ile desteklenmelidirler. Takım olarak mücadele etmeyi, sporun olumlu, olumsuz yönleri bilinirse, teknik ve taktik yönleri incelenirse, azimle spor yapılırsa sonuçlarını, uluslararası turnuvalarda alırız.

Ülkemizin ve milletimizin yüzünü ancak böyle ağartabiliriz. İthal sporcu alarak değil.

Efraim PALA

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar