Güncel Haber

Korona virüs salgınında başarılı sonuçlar alınan ülkemizde, Mayıs ayının ortalarından itibaren normale dönme düşünceleri artmaya başlamıştı. Bu beklenti sonrasında Cumhurbaşkanımız tarafından haziran ayında karantina tedbirlerinde iyileştirmeler yapılabileceği sinyalleri verilmişti. Virüse yakalanan günlük vaka sayılarındaki azalış,850 rakamlarının altına düşmesi ve iyileşen hasta sayısının hızla artması ile birlikte hayatını kaybeden hasta sayılarının azalması iyileşme yolunda önemli bir gelişmeydi.

Bu amaçla, bilim kurulunun çalışması ve Cumhurbaşkanımızın açıklaması ile1 Hazirandan itibaren karantinaların kaldırılmaya başlanması sonrasında yaklaşık 2,5 ay evlerinde kapalı kalan vatandaşlar kendilerini dışarılara attı. Şehirlerarası ulaşımında serbestlediği, kafe ve lokantalarında açılmaya başlandığı bu günlerde ülkemizde hayat yavaş yavaş normale (!) dönmeye başladı. Öyle bir normale dönmeye başladı ki; 65 yaş üstü büyüklerimizin de bu normalleşmeye katılışından sonra Mudanya sokakları, caddeleri ve sahilleri bir şenlendi, pir şenlendi.

Geçtiğimiz hafta sonu havalarında uygun olması ile de Pandemi süreci içinde öncelikle Bursa’dan evinde sıkılan vatandaşlar, nefes alabilmek tabiri ile Mudanya ya akınca ortalık pir şenlendi. Toplumun sosyalleştiği sahil hattında yani İsmet İnönü Bulvarın’ da kapalı çarşı yoğunluğu yaşandı.7 ‘sinden 70’ şine kadar toplumun her kesiminden insanların normalleşmeye çalıştığı (!) bu sahil hattında iğne atılsa yere düşmez sözü nerede ise gerçek oldu.

Sahilde dolaşan insanların yaklaşık olarak %80’de bilinçli maske kullanmasını bilmeyen birçok bilinçsiz kişinin olduğu görüldü. Maskesini çenesinin altında veya ağzının bir kısmını kapayacak şekilde gününü geçiren vatandaşlar az değil. Bu şekilde maskesini boynunda bir aksesuar gibi kullanan kesim ile artık hiç maske kullanmayan kesim sayısı oldukça fazlalaştı.

Sahilde sokak müziği yapan gençlerin etrafına toplanan ve maskesini aksesuar olarak kullanan ve hiç kullanmayan kişiler ellerinde çocukları ile birlikte bu Karadeniz müziği yapanların etrafına toplanmış, sosyal mesafe unutulmuş hiçe sayılmış.

Lokantalarda yemek için oturan vatandaşlar ve kafelerde sohbet eden genelde gençlerden oluşan kesim ise çok çabuk normale (!) dönmüş.

Toplu taşıma araçlarında tedbir amaçla alınan % 50 kapasite ile doluluk oranı şartının iptal edilmişti. Belediye ye ait toplu taşıma araçlarında insanların iç içe olması, sosyal mesafeye dikkat edilmemesi, pazar yerlerinde alışveriş yapanların mesafe ayarı yapamadan alışverişe dalmaları ve kapalı alanlardaki mesafe problemleri virüsün bulaşma riski artmaktadır.

Pazartesi günü açıklanan Günlük Korona Virüs tablosunda, günlük vaka sayısının bu normalleşme adımlarından sonra 850 rakamından 1592 ye çıkmış olması ve iyileşen hasta sayısının ise 947 ye gerileyerek azaldığını gördük. Bunu nasıl mı başardık? Bilmeyen insanlara söylüyorum, yukarıdaki anlattığımın benzerlerini yaparak uyutmaya çalıştığımız canavarı tekrar uyandırdık.

Günlük vaka sayısı (0) olana kadar risk devam edecek. Bu güne kadar Virüse yakalanan vatandaşların, tekrar hayata tutunmalarını sağlamaya çalışan ve bu uğurda hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarına ve canla başla mücadeleye devam eden sağlık çalışanlarına saygı duymalıyız.

En önemlisi; kurallara uyarak sosyalleşmeye çalıştığımız her alanda, aynı çatı altında yaşadığımız kendi ailemiz başta olmak üzere her bireyi önemsemeliyiz. Bu amaçla; maske, mesafe ve el temizliği konusuna her zamankinden daha fazla özen göstermeliyiz.

Virüsün bulaştığı insanlarda hala can kaybı yaşanmaktadır. Virüsün bulaşma riskinin artması ile sokaklarda virüs bulaştırıcı canavar gibi dolaşmayalım. Aksi durumunda tüm toplumun karantinalı günlere geri dönmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bursa’da ve Mudanya’da sözlü ve yazılı uyarıları dikkate almayan maske kullanmadan toplum içinde dolaşanlara cezai bedelin 3150 TL olmasının, kolluk kuvvetlerinin hatırlatmasını istemekten başka çare kalmayacak herhalde. Bu amaçla Zabıta görevlileri ile birlikte, Emniyet görevlilerinin aktif görev yapmasını ve kurallara uymayanları uyarmalarını diliyor ve istiyoruz.

Efraim PALA