-

Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde Korona Virüs Pandemisi etkisi sonucunda yaşanan ekonomik potansiyelin daralması ve karantina kapanmaları ile birçok emekçi maalesef işsiz, güçsüz kaldı.

Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde Korona Virüs Pandemisi etkisi sonucunda yaşanan ekonomik potansiyelin daralması ve karantina kapanmaları ile birçok emekçi maalesef işsiz, güçsüz kaldı. Pandemi şartlarının ağır bastığı bu dönemde, üstüne ekonomik krizde etkilenince, zorluk içinde olanlara banka kredisi kolaylıkları ‘’esnafa müjde’’ olarak lanse edildi.

Gerekli yardımı alamayan ve son çare olarak banka kredilerini çözüm olarak gören zor durumdaki vatandaşlar, mecburiyetten ekonomik durumlarını geçici olarak iyileştirecek olan banka kredilerine hücum ettiler.

Bankaların 3 ay, 6 ay geri ödemesiz verdikleri kredilerin günleri, rüzgâr hızıyla geçti. Ödeme günleri geldi, çattı. Fakat bu dönemde ülkemizde; esnafından, emeklisine; işsiz vatandaştan, çalışabilen vatandaşa; köylüsünden, çiftçisine; tüm kesimlerin ekonomik durumları iyileşmekten ziyade kötüleştikçe, kötüleşti.

Ekonomik kriz derinleştikçe, 2022 yılının ilk Mart ayı sonunda mahkemelerde toplam birikmiş icra dosyaları sayısı, 24 milyonu aşmış maalesef.
1 Ocak 2022 tarihi ile 19 Mart 2022 tarihini baz olarak aldığımızda ise mevcut icra dosyalarına, 2 291 bin yeni İcra dosyası ilave edilmiş. Geçen yıl aynı dönemde ise, İcralık dosyalar 1 775 bin sevilerinde olduğu görülmektedir.

Çekilen kredilerin banka borçlarının ödenemez hale gelmesi ile Muhtarlıklara İcra, Banka takibi ve haciz bildirimleri gelmeye başladı.

Çekilen kredilerin banka borçlarının ödenemez hale gelmesi ile Muhtarlıklara İcra, Banka takibi ve haciz bildirimleri gelmeye başladı. Vezir Sağlam Mudanya Hasanbey Mahalle Muhtarı
Mudanya’nın köklü mahallelerinden biri olan Hasanbey Mahallesi Muhtarlığına Posta ile gelen bildirimlerin büyük bölümünü ise İcra mahkeme tebligatları oluşturmaktadır.
Hasanbey Mahallesi Muhtarı Sayın Vezir Sağlam; 2022 yılından itibaren mahallesindeki vatandaşlara gelen ve çoğunun icra mahkemesi tebligatlarını vatandaşlarına ulaştırmakta zorluk yaşadığını beyan etmektedir.

Muhtar Vezir Sağlam, her gün 10 adetten fazla tebligatın gelmesi ile tebligatları sahiplerine ulaştırmada çaresizlik içerinde kaldığını söylüyor.
Muhtarlığa gelen icra tebligatları sonrasında, Hasanbey mahallesi sakinlerinin ekonomik krizden etkilenen mahallelerinin başında olduğu görülmektedir.

Her geçen gün yardıma muhtaç olan vatandaşların sayısında da müthiş bir şekilde artış olduğu, Ramazan ayı boyunca da yapılan yardımların yetersiz kaldığına şahit oluyoruz.

Mudanya’nın Hasanbey mahallesindeki İcra dosyalarındaki artışı, Türkiye’nin bir aynası olarak gördüğümüzde aynı artışların, Türkiye genelinde de yaşandığı takdirinizedir.

3 aylık, 6 aylık çekilen kredilerin ödenme karşılığı olmayınca bu tablo kaçınılmaz oldu.

Asgari ücretliye, 2022 yılından itibaren % 50 oranında, emekliye ise % 36 oranında yapılan zamlar, enflasyonun % 61 olarak açıklanması sonrasında vatandaşın yarasına merhem olamadı. Bunun sonucu ortada! Mahkemelerde İcra dosyaları patladı.!

Emekli ve emekçinin beklediği ek ara zamda başka bahara kaldı.

1100 TL olarak verilen, bayram parasına bile bir kuruş dahi artış yapamayan iktidar, halkını 2023 yılına kadar kaderine terk etti.

Efraim PALA

 

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar