Güncel Haber

Covid 19 virüsü, Küresel olarak öncelikle sağlık olmak üzere ekonomik ve sosyal alanda tüm ülkeleri etkilemiştir. Ülkemizde ise bir yılı aşkın bir süredir, özellikle çalışanları doğrudan etkileyen, iş ve yaşam şartlarını geçmiş yıllara nazaran çok daha fazla kötüleştiren Pandeminin etkileri her geçen gün artmaktadır.

Mart ayı sonuna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için belirlenen aylık gıda harcaması yani açlık sınırı 2.736 TL, olmuştur.

Gıda harcamalarının yanı sıra giyim, konut( kira, elektrik, su, yakıt) ulaşım, eğitim, sağlık ve bunun gibi zorunlu harcamaların aylık toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 8912 TL ye ulaşmıştır.

Bu gerçekleri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü de, 2020 yılı faaliyet raporunda teyit etmektedir. 2019 yılında ülkemizde 3 283 000 olan yardıma muhtaç aile sayısı, 2020 yılında % 102 artış sağlanarak, 6 630 000 aileye çıkmış olması, refah seviyemizin hızla düşüş içerisinde olduğu ve hızla fakirleştiğimizin gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pandemi sürecinde, işinden olan ve kısa çalışma ödeneği ile geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlar gerçekten yardıma muhtaç hale geldiler. Nisan ayında son kez ödenecek olan kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılması halinde, yardıma muhtaç aile sayısında kat kat artışlar olacağı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Ülkemizdeki emekçilerimizin ve onların ailelerinin refah seviyelerinin giderek düştüğü, alım gücünün giderek azaldığı günümüzde, yardıma muhtaç ailelere Belediyeler yetişmeye çalışmaktadırlar.

Belediyelerin elindeki yardıma muhtaç ailelerin listeleri doğrultusunda yardımları yaptıklarını biliyoruz. Pe ki bu listeler nasıl oluşturuluyor?
Yardıma muhtaç aile ferdi, direkt olarak belediyeye gelerek ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Muhtarlar, kendi mahallelerindeki yardıma muhtaç aileleri bağlı bulunduğu Belediyesine bildiriyorlar. Kaymakamlığa başvuran yardıma muhtaç kişilerin, yardım alabilmesi için isimleri belediyelere aktarılıyor. Birde hangi siyasi partinin belediyesi ise o Partinin İl ve İlçe Başkanlıkları tarafından Belediyeye verilen isim listeleri doğrultusunda yardımlar gerçekleşmektedir.

Ancak bazılarımızın şahit olduğu gibi, yardım dağıtan birimin elindeki listelerdeki tüm kişilerin, yardıma muhtaç kişiler olmadığına şahit olmaktayız. Bunların değişik nedenleri olabilir. Mesela; Partisi kanalı ile oy potansiyeli olan kişilere, ihtiyacı olmaması halinde yardım yapılması. Yardım alan kişilerin zaman içerisinde ekonomik durumunun iyileşmiş olması, vs.

Hal böyle iken; yardıma muhtaç aileler ve açlık sınırındaki aileler duruyorken bir kaç dairesi olana, evi, işi, maaşı ve altında iyi sayılabilecek arabası olanlara, bazı kurumlar tarafından yapılan ayni ve nakti yardımların tam yerine ulaşmadığını ve eşit bir şekilde dağıtılmadığını gözlemliyorum. Birçok vatandaşımızda aynı gözlemleri olduğunu biliyorum ve bu duruma tepki gösterdiklerine de şahit oluyorum.

Önümüzdeki hafta başlayacak, 11 ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayı münasebeti ile yardım yapacak kişi ve kurumların yapacakları yardımların gerçekten ihtiyacı olan 6 630 000 ailelere ulaşması konusunda hassas davranmalarını dilerim.

Bu anlamda; Ülkemizin ve tüm İslam dünyasının Ramazan ayını kutluyorum. İnsanlığımıza hayırlar getirmesini diliyorum.

Efraim PALA

 

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar