-
Muharrem İnce

Cumhur ittifakının oluşmasından sonra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun girişimleri ile 12 Şubat 2022 yılında muhalefetteki 6 parti birleşerek Millet İttifakının bileşenlerini oluşturdular.

efraim pala baris kapak CHP, İYİ Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Partisi Genel Başkanlarının kurduğu, 6‘lı masa yaklaşık bir yıllık süre içerisinde 11. toplantısını yaptı.
Cumhur ittifakı Genel Başkanlarının ‘’toplanıp, toplanıp duruyorlar, başka yaptıkları bir şey yok’’ diyerek küçük görmesinin ardında çok daha farklı gerçekler var.

Her toplantıyı, bir başka partinin ev sahipliğinde yapan Millet İttifakı Genel Başkanların bu uzun toplantılarının ardından kendi bünyelerinde kurdukları komisyonlarda çalışmalarını sürdürmektedirler.
Tabi ki kolay değil. Farklı görüşlere sahip olan 6 siyasi parti var. Her partinin amacının, siyasi renginin, düşüncesinin, duruşunun farklı olması gayet normaldir. Önemli olanın güçlendirilmiş Parlamenter sisteme geçişin yolları ve Cumhurbaşkanının ortak aday olarak açıklanması olacaktır.

Böylelikle güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin temelleri atılmaya çalışılıyor. Kişiden ziyade, sistemin kurulabilmesidir, önemli olan. Bunun için de, bu zamana kadar hiç acele edilmedi.

Türkler; tarih sahnesine çıktığı günden itibaren 16 büyük Türk Devleti kurmuştur. Sonuncusu olan, Türkiye Cumhuriyeti çok büyük bir devlettir.

Kuruluşunun 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında, Türkiye Cumhuriyetini tek kişinin yönetmesinden ziyade, parlamenter sisteme tekrar geri dönülerek kurulacak yeni sistemin ülkeyi yönetecek olması geleceğimiz için çok önem arz etmektedir.

Batı medeniyetlerinde böyledir. Devlet Başkanları, Başbakanları, Bakanları gelip geçici ama sistemleri kalıcı, böyle olunca kurulan iskelette sağlam, istikrar kalıcı, yaşam kalitesi yüksek oluyor.
Muhtemelen Genel seçimlerin 14 Mayıs Pazar günü yapılacak olması, Cumhur İttifakının adayının Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. Kez tekrar Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağını hukukçular belirleyecek.

Millet ittifakının ise şubat ayının 13’ünde saadet Partisinin ev sahipliğinde yapılacak toplantıdan sonra adayının açıklanacağını ümit ediyorum. Adayın kim olacağı konusunda ise, kulislerde söylendiği üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olarak açıklanması yüksel bir ihtimal olarak görülüyor.

Bir yıllık uzun çalışmalardan sonra Millet ittifakının 6’lı masa bileşenleri; 240 sayfalık ana başlık, 75 alt başlık, 2300'den fazla somut hedefin yer aldığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Açıklanan mutabakat metninde dikkate çeken bazı vaatleri aşağıda sıralıyorum.

*Cumhurbaşkanlığına tahsisli yalı ve saraylar halkın kullanımına açılacak.
*Cumhurbaşkanlığı'na ait bazı uçaklar satılacak.
*Seçim barajı yüzde 3'e düşürülecek.
*Yolsuzluktan elde edilen ve yurt dışına kaçırılan gelirler ülkeye getirilecek, bu çerçevede 'Malvarlıklarının Geri Alınması Ofisi kurulacak.
*Türkiye Varlık Fonu kapatılacak.
*Kanal İstanbul projesi iptal edilecek, Atatürk Havalimanı yeniden açılacak.
*Yerel yönetimlere atanan kayyumlar gidecek.
*Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan, finans ofisi, insan kaynakları ofisi vb ofisler kapatılacak.
*İstanbul'a taşınmaya hazırlanan Merkez Bankası, tüm ofisleri ile Ankara'ya dönecek.
*Kur Korumalı Mevduat sistemi bitirilecek.
*Usulsüzlük ve yolsuzluk tespit edilen Kamu-Özel İşbirliği projeleri için varsa kamuyu zarara uğratan yüklenici şirketler, bunların ortakları ve sorumlu şahıslarla ilgili yasal işlemleri başlatılacak ve oluşan zararların ilgililerinden tahsili sağlanacak.
*Kimse birden fazla maaş almayacak. Mülakat son bulacak.
*YÖK kaldırılacak, üniversiteler kendi yönetimini kendi seçecek, denetimi kendi öğretim üyeleri yapacak.

Demokratik ortamda parti çalışma gruplarının, her partinin yapmış oldukları çalışmaları titizlikle incelenerek 2300 somut hedefi kapsayan bu Mutabakat Metni devrim niteliğinde olacak.

Açıklanan bu çalışmaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini şu anda kestirmek güç olacak. Çünkü Millet ittifakının adayı kazanıp, Parlamentoda Anayasayı değiştirecek çoğunluğu elde ettikleri süreçte bu mümkün olabilecek.

Bakalım; önümüzdeki günlerde siyasi atmosferde çok hareketli günler yaşayacağız. Millet mevcut iktidarın yönetiminden memnun ise bu düzene devam diyecek.
Hayat pahalılığından etkilenerek, ekonomik zorluk içerisinde çırpınan, yolsuzluğu ve yoksulluğun pençesinden kurtulamadığını, adaletin ve hukukun aksadığını, demokrasinin işlemediğini düşünenler ise

‘’Yeter Artık Söz Milletin’’ diyecek olan vatandaşlar:
‘’Patron sizsiniz. Bilin istedim.’’

Efraim PALA

 Mudanya.gen.tr kullanım Şartları Sitede yazılan her türlü yazı yada yorumlardan yazan kişi sorumludur. Köşe yazarlarının görüş ve düşünceleri yayın kuruluşumuzun görüş, düşünce ve kanaatleri ifade etmemekte olup yazarın şahşına aittir. Kullanıcılar yaptıkları yorumlardan ve paylaşımlardan kendileri sorumludur. Yapılan yorumlarda argo kelimer, kişisel yada kurumsal hakları ihlal eden yorumlar, karalama maksatlı yorumlar, aslı kanıtlanmamış beyenatlar yayınlamadan ötürü çıkabilecek yasal sorunlardan tamamen yorumu yazan kullanıcı sorumludur. 

Pin It

Ertan Abdulazizoğlu - Mudanya Esnaf Ve Sanatkârlar Odası

Hüseyin Hatipoğlu İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı

Ömer Tantekin Zeytin Otopark

Mehmet Açıkgöz Mudanya Minibüscüler Koop Başkanı

Tahammül İLHAN Mudanya Esnaf Kredi Kefalet Koop Başkanı

Necati Şimşek Klas Spor Kulübü Başkanı

Servet Şahiner 65 No'ku Mudanya Karayolu Yük Taşıma Koop. Başkanı

Mustafa Bayral ZİRAAT MÜHENDİSİ MERT TARIM

Şeref ŞAŞ Muhtar

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar