-

14 Ekim 2022 günü akşam üzeri saat 18:15 de Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK işletmesinde meydana gelen grizu patlamasında yine yüreğimiz parçalandı, yine göz yaşlarımızı döktük.

asd
Maden kazalarının genelde 2 türlü sebebi oluyor. Maden ocaklarında meydana gelen göçükler ve patlamalar. Alınan önlemler yeterli gelmediği veya ihmaller sonucunda oluşabilen iş kazalarının bedeli bu ülkede maalesef ağır oluyor.

1983 yılından itibaren, 14 Ekim 2022 günü Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan maden kazasına kadar Türkiye’deki maden ocaklarında meydana gelen 30 maden kazalarında toplamda 989 maden emekçimiz hayatını kaybetmiş. İşte bazı üzücü örnekler;

1983 yılında Zonguldak’ın Armutçuk ilçesinde meydana gelen biogaz patlamasında, 103 vatandaşımız hayatını kaybetti. 1990 yılında Amasya’nın Bozayı maden sahasında biogaz patlaması sonucunda göçük altında kalan işçilerimizden 68’i hayatını kaybetti. 1992 yılında Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde meydana gelen maden kazasında ise maalesef 263 madenci ebediyete göçtü.

Bu kazaları Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, Karaman’ın Ermenek ilçesinde, Kastamonu’nun Küre ilçesinde, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, Balıkesir’in Dursunbey, Zonguldak’ın Karadon, Edirne Keşan ve Zonguldak’taki maden kazaları izledi.

Ta ki, Manisa Soma maden kazasına kadar. Türkiye’de maden kazalarında en fazla can kaybını Somada meydana gelen maden kazasında yaşadık. Toplamda 301 canımıza mal oldu.

Yüreğimiz yandı. Canımız acıdı. Göz yaşlarımız sel oldu, aktı. Tüm ülkemiz kan ağladı. Hayatını kaybedenler; geride gözü yaşlı evlatlar, eşler, kardeşler, ana babalar ve arkadaşlarını bıraktılar.

Anlaşılan o ki; bu kadar ölümden ders çıkaramamışız, yine bir kaza yine ölümler. Üzülerek ifade ediyorum ki; 41 canımıza mal oldu, Amasra’daki maden kazası.

Maalesef yine gözyaşlarımız sel oldu. Yapılan açıklamalar anaları babaları eşleri, evlatların gözyaşlarını dindirmedi. Kader demek, fıtrat demek kolay ve bu işin kaçamak yolu. Bu ölümler madencinin doğasında var demek insan hayatına verilen önemin, en bariz örneği.

Patlama sonrasında gün yüzüne çıkan, Sayıştay’ın TTK 2019 Yılı Denetim Raporu’nda, Amasra Müessese Müdürlüğü'ne bağlı madende patlamanın yaşandığı derinlikte ani gaz degajı ve grizu patlama riskinin arttığı konusunda uyarı yapıldığı ortaya çıktı.

Ve bu rapor 3 yıl sömen altı edilmiş. Akıl, mantık ve vicdan yitmiş, gitmiş.! Tesisin 30 veya 40 gün bakıma ve revizyona alınması söylenirken, neden ertelenmiş acaba?

Önlenebilir tüm ölümleri cinayet olarak görmemiz gerekmektedir.

Amasra’daki bu kaza; Somada meydana gelen maden kazasında, Tekirdağ’da ve Sakarya’da meydana gelen tren kazalarındaki adalet arayışı gibi, olmaz.!

İş kazaları ve maden kazaları konusunda Avrupa’nın şampiyonu olmak istemiyoruz. Devlet kurumlarının ve Özel sektördeki ensesi kalınların insan hayatına önem verdiğini artık görmek ve yaşamak istiyoruz.

Umuyorum ki; 41 yitip giden canımızın sorumluları 6 savcı ve 6 iş güvenlik müfettişleri tarafından en kısa sürede gün yüzüne çıkarılır. Sorumluların bedelini ödemelerini görmek istiyoruz.

Canlar gittikten sonra önemi yok, ama. Ailelerin ve kamuoyunun bir nebze acısını dindirmek ve bir daha aynı acıların yaşanmaması için ders alabilmek adına, buna mecburuz.

Yetsin artık.! Son bulsun bu acılar. Ölen öldüğü ile kalmasın.!

Efraim PALA

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar