Güncel Haber

Güven Günsan

Colors: Cyan Color

Çok gerginiz. Trafikten. Sosyal medyaya, çarşı pazardan cadde ve sokaklara, siyasetten ticarete. İnsanlarımızın bu gerginliği iyi bir noktaya gitmiyor. Bu tahammülsüzlüğü incelediğimizde, günümüz insanında oluşan bu tatminsizlik ve acelecilik, maneviyat eksikliği ile birleştiğinde, sonuç olarak saygısızlığa ve sevgisizliğe dönüşüyor.

SOSYOLOJİ; “ Toplumsal kurumları, grupları, bunlar arasındaki ve içindeki sosyal ilişkileri, sosyal etkileşimi ve değişmeleri; Toplumsal kurumlar ve gruplar yoluyla standartlaşmış / kalıplaşmış hale gelen davranışların birey üzerindeki etkilerini inceleyen bilim dalı “ olarak tanımlanabilir. Kısacası toplum bilimidir, çok incelenmesi gereken ve sosyologların bile zorlandığı bu toplum bilimi birkaç satır ile anlatılacak bir konu değildir. Mesleğimiz olmayan bu konuda fazla yorum yapmamız doğru olmaz, anlatmakta yetersiz olduğumuz akademik bir konudur. Benim burada bahsetmek istediğim şey aslında sade ve anlaşılır bir dil ile, yine güncel bir konu ile alakalı bir durumu dile getirmek ve sizlerin okurken zorlanmayacağı bir şekilde zamanınızın güzel geçmesini sağlamak, aynı zamanda duygularımı dile getirmektir.

Teknolojinin bizlere sunduğu imkânlar artıkça, biz her zamankinden daha az yüz yüze etkileşime girmeye başlıyoruz ve birbirimize olan güvenimiz azalıyor. İlişkiler arasındaki boşluk git gide artıyor. Bilgi, paylaşmak yeni şeyler öğrenmek araştırmak için değil aslında daha çok niteliksiz içerik tüketiyoruz ve bunu da gündemi takip ediyorum diyerek maskelemiş durumdayız.

Yıllarca hep yüzümüzü batıya dönmemiz gerektiği konuşuldu. Gerçek medeniyetin ve modernliğin Avrupa’da, Amerika’da olduğu, huzurun bunlar gibi olmakla mümkün olacağı dillendirildi. Peki gerçekten böyle mi olmalı? Çözümü toplum olarak orada mı aramalıyız? Onlar gibi olmak bizim coğrafyamıza gerçekten de mutluluk ve huzur getirecek midir?

Hayatta her şeyi ölçmek mümkündür. Ölçülemeyecek hiçbir şey yoktur. Sevginin de ölçüsü vardır. Her sevgide bir karşılık beklenir. Karşılıksız kalan sevgi bahtsızlık yaratır. Sadece MEMLEKET SEVGİSİNDE Karşılık beklenmez ve mutsuzluk duyulmaz. Her sevgide karşılıksız vermenin bir sınırı vardır, vatan sevgisi sınır tanımaz.

Belki de ilk defa dünyadaki tüm ülke pasaportlarının değerinin aynı olduğuna şahit olduk. Zengin, fakir ayrımı yok. Asyalı, Avrupalı ayrımı yok. Çalışan, patron emekçi, emekli ayrımı yok… Herkes eşit ve dünyanın neresine giderseniz gidin sorun aynı. Çözüm hep beraber mücadele. İlk defa Dünya tek bir sorun üzerinde birleşti ve yardımlaşarak soruna çözüm arıyor. Umarız bu durum, sonuçta insanlığın bir dönüm noktası olur…

Meydan Köftecisi

Mudanyadaemlak.com

Bu hafta öne çıkanlar