Güncel Haber

Belki de ilk defa dünyadaki tüm ülke pasaportlarının değerinin aynı olduğuna şahit olduk. Zengin, fakir ayrımı yok. Asyalı, Avrupalı ayrımı yok. Çalışan, patron emekçi, emekli ayrımı yok… Herkes eşit ve dünyanın neresine giderseniz gidin sorun aynı. Çözüm hep beraber mücadele. İlk defa Dünya tek bir sorun üzerinde birleşti ve yardımlaşarak soruna çözüm arıyor. Umarız bu durum, sonuçta insanlığın bir dönüm noktası olur…

Eskiden büyükler gençleri eve sokmaya çabalardı, devir değişti yaşlıları eve toplamaya çalışıyoruz.

Virüslere karşı “Korona savar” olarak kolonya önerildi. Herkes kolonya reyonlarına akın etti. Toplu taşıma araçları, sokaklar mis gibi sabun kolonya koktu. Belediyemiz ekipleri cadde ve sokakları sürekli dezenfekte ediyor. Tüm ülke pırıl pırıl oldu, korona olmasa da bunu her yaz kış yapma kararı aldı. Bizim eve gelen misafire önce kolonya tutma âdeti meğer insanları nazikçe dezenfekte etme yöntemiymiş; inceliğe bakar mısınız? Kültürümüze bir kere daha hayran kaldık…

“Aah- ah… Sen iyi gününde Fransız parfümü sıkarsın ama zor gününde yanında bizim kolonya”. Hatamızı anladık. E tabii bu arada fiyatları çıldırdı. Gözü ‘günlük kolonya kuru’na diktik ve fakat stoklar eridi çoğumuz temin edemedik.

Salgın nedeniyle okullara gidemeyen öğrencilerin EBA online eğitimi başladı, bizler de yıllaaar önce TRT’de açıköğretim İngilizce derslerini sunan uzaktan eğitimin ataları deri ceketli bıyıklı amca Michael Smith ve küt saçlı teyzeyi andık…

Olayın sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda ilk etkileri, artık dünya düzeninin değişeceği veya “hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağı” kanısını güçlendiriyor.

Ünlü Amerikalı yazar Thomas Friedman bu değişimin o kadar köklü olacağına inanıyor ki “New York Times”taki makalesinde bunun bir “çağ değişimi” sayılacağını belirtiyor ve hatta bir benzetme yaparak, “Milattan Önce” ve “Milattan Sonra” gibi, “Korona Öncesi” ve “Korona Sonrası” diye anılacağını öne sürüyor.

Ciddi analizleriyle tanınan Friedman’ın bu görüşü ortaya atmasına yol açan husus, korona salgınının daha şimdiden kurulu dünya düzenini kökünden değiştirmek “trendi”ne sebep olmasıdır.

Bu arada ekonomik alanda olanlar da sistemle ilgili tartışmaları kızıştırıyor. Artık neo-liberal ekonomik düzenin çatırdadığı ve bu düzenin değişeceği görüşü yaygınlaşıyor. Restoran, yurt, otel, huzurevi, piknik yasaklansa da toplu ibadet engellense de insanlık kendisine karşı olan sınavını kazanacak ve eninde sonunda koronayı yenecektir.
Herkes bu virüs felaketi karşısında milli dayanışma göstermek zorundadır.

Virüse bulaşmamak ve virüsü hemcinslerine bulaştırmamak için insanın insandan uzaklaşmasının şimdi tam da zamanıdır. İnsanlık bunu da başaracaktır.

Mekâna kapalı kalmak, özgürce davranamamak sağlık için zorunludur. Sokakta olmak, bir arada eğlenmek ve özgürce davranmak iyidir ama ondan da daha iyisi hayatta kalmaktır. Umarız Çin’de başka bir virüs tekrar ortaya çıkmaz ve Sonuçta insanlık koronayla olan sınavını kazanır…

Güven GÜNSAN