Güncel Haber

Risk: Gerçekleşme ihtimali olan bir olay ve gerçekleşirse bu olay ile ilgili oluşacak etkinin tümüdür. Yani risk; dikkate alınmadığında, sonucuna katlanılacak bir cezaya dönüşür. Kısa ve öz olarak anlatımı budur.

“ Tedbir bizden takdir Allah’tan” derler büyüklerimiz.
“Tedbirde kusuru olan takdire bahane bulur” sözü de tedbir alınmadığında bahane aranmaması gerektiğini çok güzel anlatmıştır.

Hayat riskler ile doludur ama tedbir almak ancak biz insanoğluna mahsustur çünkü akıl ve onunla aranıp elde edilecek ilim, sadece bizlere verilmiş büyük bir hazinedir.
Şöyle bir düşünün; Yirmi dört saatlik zaman diliminde evinizden başlayarak dışarıda, trafikte, iş yerinde, alışverişte karşılaştığınız riskleri bir kenara not edin desem beni daha iyi anlarsınız. Böylece hayatımızdaki risklerin yaşantımıza ne kadar etken olduğunu çok daha iyi düşünme fırsatımız olur.

Bir virüs (covid19) salgını yaşıyoruz fakat dikkat etmiyoruz! İşte en büyük risklerden biri olan sağlığımız tehdit altında. Yapacağımız sadece; maske + mesafe + temizlik kurallarına uymak. Tüm uyarılara rağmen dikkat etmiyoruz. Yani tedbir almıyoruz. Aslında alınacak bireysel önlemlerle dünyada tek bir insanda virüs olmayacak hale getirmeyi başarabilsek bu pandemi bitecek, bunu da biliyoruz. O zaman yapılacak tek şey kurallara uymak ve kurallara uyulup uyulmadığını denetlemek. Bu denetimi de yapması gerekenler kamu kurum ve kuruluşlarıdır.

Deprem ve sel gibi doğal afetler de risktir. Bunlar önlenemeyecek risklerdir. Ancak zararlarını en aza indirmek mümkündür. Sağlam zemin etütleri yapılıp, imara ve projeye uygun binalar yapılırsa ve denetlenirse can kayıpları olmaz. Sel yatakları imara açılmaz ve bu bölgelerde binalar yaptırılmaz ise can kayıpları olmaz. Risk yok edilir veya azaltılır.

Yol hatalarından kaynaklanan trafik kazaları, yaya kaldırımlarının yeterli ve düzenli olmamasından kaynaklanan kazalar. Enerji, su ve gaz gibi alt yapı sorunlarından kaynaklanan kazalar belli başlı önlenebilir risklerdir. Şehir planlaması ile ilgili bir konudur. İlgili kurumların ve Yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. İyi bir planlama ile zaman içerisinde halledilebilecek sorunlardır. Bu konuda karar vericilerin ciddi bir çalışma ile gerekli yatırımları hızlı bir şekilde yapması durumunda, bunlardan kaynaklanan riskler biter veya azaltılır.

Büyük düşünüp, büyük yatırımlar yapmak beraberinde bedel ödetebilir. Maddi ve manevi sorumluluğunuz sizleri yorabilir. Sağlığınız, zamanınız harcanabilir. Ama vicdanınız rahat ise sorun yok. İnsan hizmet ederken ödeyeceği bedele razı olmalıdır. Bunları anlatırken, belirli bir kurum ve ya kişiye eleştiri yapmıyorum. Genel olarak görevlere talip olurken, sadece bedelini başkalarının ödeyeceği bir sorumluluğa girmenin, alınabilecek en büyük vicdani risk olduğunu düşünüyorum. Aksi halde, toplumsal sorumluluğun sadece bir kişiye ve ya kuruma mal edilmesi “ tedbirde kusuru olanların takdire bahane bulması “olur.

“ Sorumluluk büyük olmanın bedelidir”

Sevgi ve saygılarımla

Güven GÜNSAN

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar