Güncel Haber

SOSYOLOJİ; “ Toplumsal kurumları, grupları, bunlar arasındaki ve içindeki sosyal ilişkileri, sosyal etkileşimi ve değişmeleri; Toplumsal kurumlar ve gruplar yoluyla standartlaşmış / kalıplaşmış hale gelen davranışların birey üzerindeki etkilerini inceleyen bilim dalı “ olarak tanımlanabilir. Kısacası toplum bilimidir, çok incelenmesi gereken ve sosyologların bile zorlandığı bu toplum bilimi birkaç satır ile anlatılacak bir konu değildir. Mesleğimiz olmayan bu konuda fazla yorum yapmamız doğru olmaz, anlatmakta yetersiz olduğumuz akademik bir konudur. Benim burada bahsetmek istediğim şey aslında sade ve anlaşılır bir dil ile, yine güncel bir konu ile alakalı bir durumu dile getirmek ve sizlerin okurken zorlanmayacağı bir şekilde zamanınızın güzel geçmesini sağlamak, aynı zamanda duygularımı dile getirmektir.

Konu şu ; “Sokağa Çıkma Yasağı”

Sokağa çıkma yasağı, devletler tarafından olağanüstü durumlarda vatandaşların sokağa çıkma özgürlüklerinin kısmen veya belirli süre içerisinde tamamen ellerinden alınmasıdır.

Peki 10 Nisan 2020 akşamı İçişleri Bakanlığının Corona Virüs önlemleri kapsamında 31 ilde sokağa çıkma yasağı uygulamasının gece 24;00 itibarı ile başlayıp 12 Nisan 2020 Tarihinde gece 24;00 da bitecek şekilde 48 saatlik bir uygulama başlattığını öğrenmek bizleri neden bu kadar şaşırttı veya neden bu kadar panik yaptık? Neden bir insan hiç kullanamayacağımız bir yakıtı almak için benzinliklere koşar. Yani sokağa çıkma yasağı var ve sen yakıt alıyorsun, nereye gidiyorsun? Marketleri yağmalamalar, kavgalar ne oluyor? Ne bu telaş? Neden bu karar alındı? Çok mu sürpriz bir karardı? Beklemediğimiz bir şey miydi?

Cevap şu: Karar doğru ve beklenilen bir karardı. Hatta geç kalınmış bir karardı.

Peki neden alındı bu karar?

Demek ki sosyal mesafenin ne demek olduğunu, neden tüm dünyanın korku içinde olduğunu halen anlamayan bir kesim var. Demek ki bugüne kadar televizyonlarda sağlıkçılar tarafından yapılan açık oturumlar, yayınlar bir televizyon dizisi gibi seyredilmiş. Beni tanıyanlar çok iyi bilirler ki insanlara olan samimiyetim ve sevgim çok içten ve doğaldır. Emekçi-Patro. Müdür-Memur. Zengin-Fakir ayrımı yapmam insanı insan olduğu için severim ve mütevaziliğe ve iyilik yapmaya çok önem veririm. Kimseyi ötekileştirmem. Bunu neden söylüyorum bu yazıyı kaleme alırken bazı kesimleri incitmek istemediğimin bilinmesini isterim. Fakat böylesi bir durumu da izah etmenin artık bir vatandaşlık görevi olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Bu yaşadığımız zor günlerin bir an önce geçmesi ve normal yaşam şeklimize dönmemiz için,

1- Bilim kurulu kararlarına tam uyum sağlamak

2-Sosyal mesafeyi (fiziki mesafe) koruyarak teması azaltmak

3-Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayarak virüsün yayılımına engel olmak,

4-Temiz ve hijyenik yaşamak, bu durumu anlamama veya anlayamama sorunu çözüm isteyen işte sosyoloji bilimini ilgilendiren yanı bu. Sorun burada başlıyor.

Burada anlatmak istediğim şey toplumdaki bu pisikolojik farklılığın yönetici ve karar alıcıların anlayıp uygulama yöntemlerini buna göre belirlemeleri gerektiğidir. Yani toplumun bir kısmı günlük çalıştığı yevmiye ile evini geçindirirken, bir kısmı da iş yeri kapandığı için borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünürken, insanların bir kısmı virüs ile iflas arasında ne yapacağını düşünürken alınacak kararların uygulama noktasında insanların bu PİSİKOLOJİSİNİ ve toplumsal sosyolojiyi iyi tahlil edip ona göre kararların alınması ve uygulanması gerekir.

Stresin sokağa yansımaması ve toplumu bilgilendirmede ani kararlar ile kaos ortamına zemin hazırlanmaması gerekir. Tabi ki durum çok ciddi ve karar alıcıların bu tarihi sorumluluğu çok önemli, ağır ve zor bir durumdur. Bu süreci bugüne kadar başarı ile getirmek ve soncunu da en az ekonomik zarar ve vefat ile tamamlamak gerçekten zordur.

Ben devletimizin ve toplumun bu durumdan aklı selim ve başarı ile çıkacağından eminim, güzel günlerin yakın olduğuna inanmak istiyorum.

Şimdi bizlere düşen görev: Sağlıkçıların gece gündüz vakıalar artar ise yoğun bakımlarda olması muhtemel yığılmayı önlemek ve yatan hastaların bir an önce iyileşmesi için gece gündüz çalıştıkları bir ortamda,  Bilim Kurulu ve hükümetin alacağı kararların bizlere çok anormal bir şekilde, "Nasıl olur böyle bir şey! Hayret !" gibi gelmemesi gerekir.

Bu tehlikeyi bir an önce defetmemiz için hesaplı ve sabırlı hareket edip bu güne kadar verilen emeği ve çabayı boşa harcamamalıyız. Sosyal mesafe kurallarına uyup virüs yayılımını azaltmak ve yöneticilerimize yardımcı olmak şu an yapacağımız en önemli görevdir. Allah Milletimize ve Devletimize yardımcı olsun.

Her gecenin bir sabahı, her yokuşun bir inişi vardır.

Selam ve saygılarımla

Güven GÜNSAN

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar