Güncel Haber

İlçemiz depreme ne kadar hazır? Bu konu canımızı çok sıksa da deprem ülkemizin bir gerçeği. İstanbul depremi beklentisi zaten herkesin malumu. Bu yazıyı yıllarca Mudanya’nın enerji alt yapısı ve sahada hizmet veren, kentin jeolojik yapısını bilen ve yıllarca kriz yönetiminin bir üyesi olarak görev yapmış bir kardeşiniz olarak yazıyorum. Sizin de ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Peki uzmanlar neden İstanbul’da büyük bir deprem bekliyor öncelikle buna bakalım. Aynı fay üzerinde olmasına rağmen uzmanlar neden Adapazarı’nda, Düzce’de veya Bolu’da değil de, İstanbul’da deprem bekliyor? Neden İstanbul’da beklenen depremin büyük olacağı söylenir? Bu konuda biraz araştırma yapmamız çok zor olmuyor sadece geçmiş tarihlerdeki deprem aralıklarını incelemek bile bizlere yeterince bilgi vermektedir.

Marmara bölgesinde 1999 yılındaki 7,4 lük deprem Kuzey Anadolu fay hattının İzmit Segmentini yerle bir etti. Her depremden sonra açığa çıkan enerji jeofizik mühendisleri tarafından modellenerek haritası çıkarılır. Deprem olan segmentte enerji kalmaz ve o segmentte uzun yıllar boyunca bir daha büyük deprem olmaz. Elbette levha hareketleri devam ettiği için deprem asla biten bir şey değildir. Ancak büyük takılmalar ve kırılmalar bir defa oldu mu, uzun süre tekrarlamaz ama her seferinde enerjinin büyük bir kısmı, kırılan segmentin komşusu olan segmentlere kayar.Komşu segmenler ise işte Marmara denizi içerisi ve adalar çevresinde bulunan fay hatlarıdır.

İstanbul da geçmiş deprem aralıklarına baktığımızda, 432 yıl, 520 yıl ve 504 yıl var depremlerin arasında. Şu an 510'uncu yılında olduğu için döngüsünün son demlerinde. İşte bu yüzden günümüzde Adalar fayı çok tehlikelidir! Üzerinde çok uzun bir süre boyunca biriken bir yüklenme var. 99 depreminden sonra Körfez fayının Adalar fayına yüklediği enerjisi göz ardı etsek bile, zaten periyodunun sonuna gelmiştir. Yani her halükarda bu fayda bir kırılma beklenmektedir.

İşte İstanbul depremi dedikleri beklenen depremde tam olarak budur. Böylesi bir durumda da en çok etkilenecek yerlerden biri de Marmara’nın Güney Sahilleridir yani MUDANYA’dır.

Bildiğiniz gibi Mudanya Marmara’nın incisi konumunda ve Bursa’mızın denize açılan kapısı denebilir. Tarım, turizm ve ticaretin yapıldığı, İstanbul-Bursa arası denizyolu yolcu taşımacılığının güzergahı bu güzel ilçemizde Allah korusun 6 ve üzeri şiddette bir depremde neler yaşanabileceğini düşünmek bile istemiyorum.

Şehir giriş ve çıkışlarında, normal günlerde bile trafiğin yavaş hareket ettiği, geniş toplanma alanları olabilecek noktaların (Okul bahçeleri ve stadyum gibi yerler hariç) azaldığı gerçeği bizleri bu sorunların çözümü noktasında düşünmeye zorluyor.

Alınması gereken tedbirler Aslında sadece deprem sonrası için değil Diğer doğal felaketler sonrası içinde geçerlidir. Dolayısıyla şehir planlaması yapılırken bu hususların göz ardı edilmemesi üzerinde önemle durulması gereken bir husustur. Mudanya da mevcut yapılaşmanın tekrar ele alınması,riskli binaların gerek kentsel dönüşüm gerek kamulaştırma yöntemiyle yenilenmesi gerekmektedir. Benim önerim öncelikle acil olarak ana caddeler ve bağlantılı sokaklarda trafiği rahatlatacak bir düzenlemenin acilen yapılması gerekiyor, otopark alanları sadece mevcut trafiğin rahatlamasını sağlayacaktır.

Afet durumunda toplanma alanlarının ihtiyacı karşılayacak şekilde olduğundan emin olmalıyız. Enerji, su, gaz, haberleşme ve sağlık hizmetleri ile ilgili kurumların AFAD Koordinesinde karşılaşılabilecek sorunların tespiti ve acil müdahale durumunda yapılacak organizasyon çalışmasının başarılı olabilmesi için bilgilerin sürekli güncellenmesi gerekmektedir. Mahallelerin belirli noktalarına deprem konteynırları konulması faydalı olacaktır. Toplanma alanlarının sahillerden uzak noktalarda olmasına dikkat edilmelidir. Bunlar sadece benim önerim mutlaka bu konuda gerekli çalışmalar teorik olarak yapılmaktadır. Ancak afet anında sahada bu konuda tecrübeli ve eğitimli personellerin sürekli göreve hazır bir şekilde olmaları temennimizdir.

İnşallah böylesi bir durum ile kısa zamanda karşılaşmayız. Dediğimiz gibi deprem ülkemizin bir gerçeği tedbir almak zorundayız, bu sadece Kamu kurumlarının görev alanını ilgilendiren bir konu değil tüm vatandaşlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarının sorumluluğu ve bilinci ile hareket edilecek durumdur.

Güven GÜNSAN

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar