-

Dünya da, Küresel ortalama sıcaklık artışının 2 dereceyi geçmesi halinde insan hayatını doğrudan etkileyecek yıkıcı sonuçlar ortaya çıkacağı belirtiliyor. İklim krizinin önüne geçmek için küresel ortalama yüzey sıcaklığındaki artışı 2 derece ile sınırlandırmak, mümkünse 1,5 derecenin altında tutmayı amaçlayan Paris İklim Anlaşması şimdiye kadar 197 ülke tarafından imzalandı. Türkiye’nin de imzaladığı bu anlaşma bir çok yaptırımlar ve şartlar getiriyor.

Paris anlaşmasını imzalayan ülkeler de , İklimi korumak için emisyonların azaltılması ve fosil yakıtların kullanılmaması gerekiyor olsa da taraf ülkeler, ne zaman ve ne kadar sera gazı azaltım taahhüdünde bulunacağına kendileri karar veriyor ve ulusal katkı beyanlarıyla iletiyor. Paris Anlaşması, ülkelerin kendi şartlarına göre hazırladıkları beyanlarını (Ulusal Katkı Beyanı) baz alıyor ve ülkeleri her beş yılda bir bu beyanlarını iyileştirmeye davet ediyor.

Hükümetler arası iklim değişikliği paneli (IPPC) ortaya koyduğu verilere göre 1,5 C lik bir artışın 2 C ye göre daha güvenilir olacağını vurguluyor. IPPC ye göre ortalama yüzey sıcaklığında ki artış 1,5 C yi bulduğunda %100 artması beklenen sel riski 2 C lik bir ısınma ile % de 170 e ulaşacak. Bununla birlikte 0,5 C lik bir artışın tarımda ürün verimliliğini daha da düşüreceği biliniyor. Küresel sıcaklığın ortalama 2 C yi geçmesi halinde, insan hayatını doğrudan etkileyecek yıkıcı sonuçlar ortaya çıkacak.

Karbon ayak izi denilen şey;

İnsan eylemleri ile işletmelerin faaliyetlerinden kaynaklanan, doğrudan ve ya dolaylı olarak ortaya çıkan sera gazı emisyonlarını CO2 (Karbondioksit) ifade etmektedir. Paris anlaşmasının amacı da bu emisyonların azaltılmasını sağlamak ve belirli bir ölçüde tutarak doğal yaşamın bozulmasını engellemektir.

Emisyon gazının azaltılmasına etki edecek faktörlerden en önemlisi, etkin bir atık ve enerji yönetim sistemidir.

Yani, enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında Güneş enerji sistemleri ( GES) ve Rüzgar türbinleri sistemleri (RES) gelmektedir. Enerji piyasası düzenleme kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan yönetmenlikler kapsamında, Dağıtım şirketine abone olan her şahıs ve ya kuruluş , lisanlı ve ya lisansız enerji üretimi yapmakta serbest hale gelmiştir.

Türkiye’nin son yıllarda Enterkonnekte ( Ulusal enerji şebeke ağı ) sistemine, Güneş panelleri ve ya Rüzgar türbinleri ile üretilen enerjinin bağlantısı sağlanmış olmakla birlikte, hem ülke enerji ağı güçlendirilmiş, hem de tüketici tarafından bakıldığında daha ucuz ve sürekliliği olan bir sistem kurulmuş oluyor.

Bu konuda yasal mevzuatlar ve değişiklikler tarafımızdan, mesleğimiz icabı sürekli takip edilmektedir. Artık 1 kw güçte tüketimi olan bir bağ evinize de güneş enerji paneli kurdurup enerji üretebilirsiniz. Ve ya 1000 KW güçte ki fabrikanızın çatısı ya da sahasına güneş enerji panelleri tesis ederek enerji üretebilir ve bu enerjiyi dağıtım şirketine satabilirsiniz .

Dünya da bir çok ülkede uygulanan ve son yıllarda Ülkemizde de hız kazanan bu yenilenebilir enerji kaynakları ile, sera gazları emisyon oranları düşecek, hem de doğaya daha az zarar vermiş olacağız. Enerji üretiminde ham madde olarak kullanılan, ancak atmosferi kirleten, petrol ve kömür gibi kaynakların kullanımını azaltarak, bunun yerine, doğanın bize sunduğu Güneş ve Rüzgâr’dan faydalanarak, enerji üretmek, doğayı korumamızı sağladığı gibi, maliyeti düşürecek ve dışa bağımlılığı azaltacaktır.

Elektrikli araç ve motosikletler ile de egzoz emisyon oranları da düşürülmüş olacaktır. Ayrıca su kaynaklarının azaldığı bir dönemde, hidroelektrik santrallerinde (HES) üretilen enerjinin arz ve talebinde de azalma olacaktır.

Güven GÜNSAN

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin