-

fb
W

Merhaba sevgili okuyucularım .
Bu hafta ki yazımızda yatırımda ne almalı? Nereye yatırım yapılmalı?
Sorularına cevap vermeye çalışacağız.
Arazi mi ? Daire mi ? Dükkan mı?

Sorusu emlak yatırım işimiz boyunca müşterilerimizin sürekli sorduğu ve cevabını aradığı soruların başında geliyor.

Hayatımızın hızlı geçtiği ve yaşam tarzımızın değiştiği bir zamanda değişmeyen tek şey var; ’’Toprağın bereketi …’’
Dolayısı ile yatırımda her zaman ki tavsiyemiz; arazidir.

Bu ay ki yazımızda arazi ile ilgili yatırım tavsiyemizden bahsedeceğiz.

20 sene önce Mudanya da gayrimenkul yatırım ofisini açtığımız ilk yıllarda etrafımızdaki arazi fiyatlarına baktığımızda merkez köylerdeki arazi fiyatları beş ile on bin lira arasında, uzak köylerdeki fiyatlar ise bin tl ye kadar düşüyordu. Bu günkü fiyatlara baktığımızda ise merkez köylerde yüz ile iki yüz bin tl arası, uzak köylerde ise elli ile yüz bin tl arası rakamlara dayandı.

Bu rakamlardan yola çıktığımızda gayrimenkul haricinde hangi menkul kıymeti ( para, dolar, altın ) ele alırsanız alın , toprağın getirisi kadar kazanç sağlayamayacaktır. Nasıl toprağı ekersek 1 e 1000 verme gibi bir özelliği varsa arazi getirisi de aynı şekilde oluyor. Burada araziyi nerden alacağımız tabî ki çok önemli. Ama artık Türkiye de ve dünya da değişen tarım talepleri doğrultusunda ulaşımı olan her yerden arazi alabilirsiniz diyoruz.

Ayrıca topraktan para kazanmak için alacağınız yerin imarlı olmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Genellikle bu konuda yanlış bir düşünce var. İmara girecek veya imara yakın yerler 1’e 3 kat kazanç sağlayabilir. Ama imarsız yerlerin getirisi de eğer bölgesinde bir hikaye varsa, imarlı yere göre getirisi daha kazançlı olabiliyor.

Toprak alın. Yeter ki yolu veya ulaşımı olsun. Paranız ne kadara yetiyorsa, o kadar alın.

Bölgemizde artan fiyatlar nedeni ile artık yüz ile iki yüz bin tl fiyat arası arazi alımı zor olsa da yine civar köylerimizde bu fiyatlara arazi bulabiliyoruz. Eğer araziye gitmeyip uzun vade de getirisi olsun derseniz muhakkak hikayesi olan yani bölgesinde yatırım yapılan ( yeni açılan hastane,üniversite ,sanayi bölgeleri, bağlantı yolları ,köprü bağlantı yolları gibi ) yerlerden arazi alabilirsiniz.

Arazi almaya karar verdiniz.

Yapmanız gereken ilk iş; parsel sorgu uygulaması ( www.tkgm.gov.tr ) adresinden arazinizi aldığınız yer olup olmadığının kontrol edilmesi,
ikincisi ise; arazi alım işinizi sonlandırmadan önce arazinizi kadastro yetkilisine ölçtürmek olsun. Ölçüm işlerini ilçelerde likap büroları dediğimiz özel firmalar tarafından yaptırabilirsiniz.

İstediğiniz her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle.

 

Hayırlı günler dilerim.

Hüseyin TİTİZ

Emlakhabercisi

 

Detaylı bilgi için ;

HÜSEYİN TİTİZ

Gayrimenkul Danışmanı 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.mudanyadaemlak.com
www.emlakhabercisi.com

INSTAGRAM SAYFASI

fb
W

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar