-

fb
W

Kira uygulamaları ile Türk Borçlar Kanununda bazı uygulamalar kiracı lehinde değişti. Buradaki amaç kiracının bu uygulamalarda zayıf taraf olarak görülmesi ve kiracı lehine bazı uygulamaların değişmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kiracının yararına gelişen uygulamalar ;

Depozito ile gelen yenilik;

Eski uygulamalarda  depozito mal sahibine veriliyordu. Bu uygulamada bir çok problem yaşanıyor ve hem kiracı ve mülk sahibi arasında ciddi anlaşmazlıklar oluyor hem de yargıya intikal eden bir çok konu oluyordu. Bu uygulamanın önüne geçmek için yeni yapılan değişiklikle artık depozit bedeli maksimum 3 kira bedeli olarak belirlenmiş ve bu bedel bankada kiracı adına yatırılacak bir hesaba yatırılacak olup, ev sahibinin müsaadesi olmadan çekilmesi mümkün olmama şekliyle korunmuştur. Buradaki işlemde ev sahibi , kira bitimini takip eden 3 ay içerisinde, sözleşme içerisindeki işlemlerden kaynaklanan olumsuz sebeplerden dolayı  kiracıya dava açmaz ise para kiracıya iade edilecektir.

Kira bedelinde yapılan değişiklik;

Kiracı ve mülk sahibi her ne kadar karşılıklı anlaşarak kira artım oranını belirlemeye hak sahibi iseler de bu artış oranı bir önceki yılın üretici fiyat endeksi artışını geçmemesi şartı getirildi. Daha fazla bir oranı kira sözleşmelerine yazmış olsalar bile bu geçersiz sayılacaktır.

Elektrik Su ödemeleri hakkında Değişiklik ;

Yeni  getirilen uygulamalardan biride kiracının sorumluluğu olarak elektrik ,su vb. haricinde vergilerin kiracıya ait olamayacağıdır. Ayrıca kira ödenmemesi durumu da tahliye sebebi olarak yer almıştır.

Tahliye hakkındaki değişiklik ;

Mal sahiplerine getirilen avantajlardan en önemlisi ise 10 yıllık bir kiracısı olan şahıs dükkanını istediği zaman tahliye etme hakkının verilmesidir. Ancak 10 yılın bitimine 3 ay kala yazılı olarak ihtar çekmesi gereklidir ve hiçbir şart olmadan kiracıyı ancak bu şekilde tahliye edebilir. Aksi takdirde kiracı bir önceki kira sözleşmesi hükümleri ve artış oranları ile devam ederek kiralanan mülkü kullanmaya devam eder.
Ayrıca daha önceki uygulamalarda mal sahibi dairesini kendisi veya  birinci derece akrabası çocukları eşi vs. için boşaltabilmesini isteyebilmekte iken yeni uygulamalarda bu anne babası ,torunları ve bakmakta yükümlü olduğu kişilerede genişletilerek uygulamaya konulmuştur.


 HÜSEYİN TİTİZ

Gayrimenkul Danışmanı 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.mudanyadaemlak.com
www.emlakhabercisi.com

INSTAGRAM SAYFASI

fb
W

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar