-

fb
W

Merhaba Değerli Okuyucularım. Bu haftaki yazımızda tapuda yaşanan dolandırıcılık olaylarına değineceğiz. İnsanlığın varoluşundan bu yana ticaret ve para alışverişi devam ediyor. Bu kapsamda ticaretin şekli para alıp verme biçimleri de hayatımıza teknoloji girdikçe farklılaşıyor.

Gayrimenkul alımındaki para miktarının çokluğu da dolandırıcıların bu sektör de inanılmaz yöntemleri ortaya çıkartmasına sebep oluyor.
Tapu işlemlerinde para transfer yaparken en güvenilir sistem takas bank veya bankadan havale sistemidir. Ancak Türkiye de ki vergilerin yüksek olması sebebi ile ne yazık ki gösterilen gayrimenkul değeri çoğu zaman gerçek değerinin altında kalıyor. Elden yapılan tapu ödemeleri de dolandırıcıların iştahını kabartıyor.

Örnek olarak 100.000 tl lik bir gayrimenkulün yüzde 2 alıcıdan yüzde 2 satıcıdan olmak üzere ortalama 4 bin tl alım satım harcı çıkıyor. Böyle olunca ortalama 500 bin tl lik bir dairede 20 bin tlalım satım harcı ödeniyor. Buna 194,75 TL döner sermaye bedeli ilave ediliyor. Bu sebeple tapu satışlarında değerler düşük gösteriliyor.

Tapu dolandırıcılığında karşılaştığımız yöntemlerden bazıları ;

Tapuda dairesinde işlem yapıp paranın daha sonra havale ile geleceği yalanı ;
Tapuda imzadan önce tüm paranızı alıp sahte mi değil mi baktırmanız çok önemli. Özellikle bankalardaki para sayma makinelerinden saydırarak almanızı tavsiye ediyoruz. Paranızı kesinlikle tapu alımından sonraya bırakmayın!!

Sahte vekaletle yer satılması .

Satıcı satışta acele ediyorsa ve de vekaletle satış yapılıyorsa özellikle vekaleti tapu dairesine götürüp önceden sorgulatmada fayda var . Bu tip durumlarda bazen vekalet bilgileri tamamen doğru olabiliyor. Mümkünse işlemlerinizi bölgeyi iyi bilen, mal sahibin tanıyan aracılarla yapmaya özen gösterin. UNUTMAYIN BİR MALIN DEĞERİ DÜŞÜKSE VE ACELE EDİLİYORSA problem olması yüksektir.
Sahte dublörle mal satılması . Son zamanlarda oldukça yaygın olan bu işlemde dolandırıcılar, alıcılara daha inandırıcı gelen bu yöntemi sıklıkla kullanmaya başladılar. Uzun yıllardan beri satılmayan ve değeri yüksek mülkler özellikle mal sahibinin yut dışında olduğu arazilerde mal sahibine benzeyen kişi üzerine sahte kimlik çıkartılarak kolay bir şekilde gayrimenkulü satma yoluna gidebiliyor. Burada da yine denenen yöntem GERÇEK DEĞERİNDEN DÜŞÜK VE ACELE BİR ŞEKİLDE SATMA İSTEĞİ meydana çıkıyor.

Tapu satıştan sonra şahsın veya aracın takip edilmesi .

Bu yöntemde de tapu işlemlerinden sonra araç lastikleri patlatılarak veya önü kesilerek , numaradan bir kargaşa çıkartılarak para çantası alınmak suretiyle dolandırıcılık işlemleri yapılıyor. Bu yöntemin önüne geçmek için mümkün olduğu kadar para transferini banka aracılığıyla ve gerçek değerleri gösterilerek banka üzerinden yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Tapu ödemesinin tapu sahibine yapılmaması.

Tapu transferi konusunda ise parayı tapu sahibinin amcası, yeğeni , halası ,akrabası gibi şahısların üzerine değil bizzat mal sahibi üzerine yapmanız çok önemlidir. Bu konu da bir çok mağduriyet yaşanmaktadır.

Tapuda yapılan her işleme devletin kontrol mekanizması bazı kurallar getirmiştir. Özellikle arazilerde çıkan problemlerde yanlış arazi alınması veya sınırlarında problem olmasının önüne geçilmesi için yerin alımından önce lisanslı kadastro birimleri tarafından ölçtürülmesini tavsiye ediyoruz. Daire de ise eksper tarafından kontrol ettirilmesi oldukça önemlidir.

Daire projelerinden ne yazık ki numaralama yaptırıldıktan sonra proje tadilatlarına gidilerek daire ve dükkan numaralarının değiştirildiğine sıklıkla şahit oluyoruz. Bu da yanlış daire satımına ,davalara ve anlaşmazlıklara sebep oluyor.
Okuyucularıma saygılar sunar hayat boyunca iyi insanlarla karşılaşmalarını dilerim.

Atasözlerimizi hayatımıza uygulamak ve gelecek nesillere unutturmamak için her yazımda bir atasözünü siz değerli okuyucularıma aktaracağım .

Hile ile iş gören, minnet ile can verir. Türk Atasözü

Hüseyin TİTİZ

Emlakhabercisi

 

Detaylı bilgi için ;

HÜSEYİN TİTİZ

Gayrimenkul Danışmanı 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.mudanyadaemlak.com
www.emlakhabercisi.com

INSTAGRAM SAYFASI

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

fb
W

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin