-

fb
W

Merhaba değerli okuyucularım. Yazımızda miras ve mirasçılık işlemlerinde yapılması gereken işlemler ve bu işlemlerin aşamalarını anlatmaya çalışacağım.

( MİRAS KALAN MALIN MİRASÇILARA AKTARILMASI İŞLEMLERİ ) YAPIM AŞAMALARI ve TARIM ARAZİLERİNDE YAPILAN UYGULAMALAR)


Miras bırakılan mal ve ya paranın mirasçılara geçebilmesi ( intikal ) için ilk işlem vefat eden mirasçının mirasçılarının paylarını gösteren belge olan “veraset ilamı” nın noterden veya sulh hukuk mahkemesinden çıkarılması gerekmektedir. Bu işlemi mirasçılardan herhangi birinin ilgili dairelere başvurması ile çıkartılabilir. ( Tüm mirasçıların başvurmasına gerek yoktur .

Gerekli olan diğer evraklar ve alınacağı kurumlar;

Sırası ile ;

1)Tapu müdürlüğünden tapu nun örneğinin alınması,

2) Taşınmaz mülkün bulunduğu vergi dairesinden rayiç değer alınması,

3) Şahsın vefat ettiği yerin vergi dairesine miras kalan taşınmaz mülkün ve ya paranın beyanının verilmesi ( bu işlemi mirasçılardan sadece birisi diğer mirasçıların nüfus cüzdanlarını da ilgili daireye vererek ve ilgili beyanname formuna imza attırarak yaptırabilir. )

Bu işlemlere ait evraklar ilgili dairelerden alındıktan sonra bu evraklar ile birlikte

(a) İlgili tapu kayıtları ,

b) tapuların rayiç değerleri

c) vergi dairesinden alınan ilişik kesme yazısı

d) noterden veya mahkemeden alınan mirasçılık belgesi

e) mirasçıların nufus cüzdan fotokopileri

F) taşınmaz bina ise deprem sigortası)

Tapuya giderek veya internet üzerinden web tapudan e-devlet şifresi ile girilerek yapılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu eğer tek kişi başvurup intikali yaptırırsa tüm taşınmazlar elbirliği mülkiyet dediğimiz bir bütün halinde mirasçılara geçer. Eğer intikal yapılırken tapu dairesine tüm mirasçılar imzaya gelerek paylı mülkiyet halinde işlemin yapılması şeklinde beyan verirse tapuda herkesin hissesi mirasçılık belgesinde olduğu oranda hisselendirilir. Bu şekilde ki işlemlerde murisler kendi hisselerini bağımsız satabilirler.

Bu işlemlerde intikal yapılırken mülk sahipleri kendi aralarında anlaşıp istenen mülkü istenen murise verip bölüşebilirler. Bunun içinde noterden miras taksim sözleşmesi yaparak bunu tapuda işleme koyup miras kalan mülkleri kendi istedikleri gibi bölüşebilirler.

Burada sorulan sorulardan biride intikal işleminin masrafı ?

İntikal işlemi 492 sayılı harçlar kanununa göre herhangi bir vergiye tabi değil. Ancak bu mülklerin belediyeye bir borcu varsa ödenip rayiç değeri alınmalıdır. Bu işlemlerde sadece döner sermaye ücreti alınıyor. 2021 yılı için döner sermaye ücreti 194.75 TL olarak belirlenmiştir.

Burada ki karşılaşılan başka bir sorun ise tarım arazilerinde yaşanmaktadır. 6537 sayılı toprak koruma ve Arazi kullanımı kanunu ile tarım arazilerinin bölünmesi ve hisselendirilmesi belirli şartlara bağlanıyor. Tarım arazilerinde yeterli gelirli büyüklükteki tarım arazileri bölünmesi her ilde veya ilçede farklı büyüklükte olması şartı var. Burada kanun mirasçıların kendi aralarında anlaşarak mülkün tarımla uğraşan ehil mirasçılara verilerek ilgili araziden maksimum verim alınmasını ve arazinin bölünmemesini amaçlamaktadır.

Hissedarların anlaşma halinde başvuracağı diğer işlemler ise şunlardır.

Burada hissedarlar kendi aralarında anlaşıp tarım arazisi olan mülk tamamen farklı kişiye satılabilir.

Anlaşma ile Mirasçılar dan birine veya birden fazla ehil mirasçıya verilebilir.

Mirasçılar kendi aralarında kurdukları aile ortaklığı işletmesine veya hisseleri oranında kurulan limited şirketine mülk devredilerek tarım yapabilirler.

Hissedarlar anlaşamazsa ;

15 mayıs 2014 tarihinden sonra vefat eden ve tarım arazisi niteliğinde miras bırakan murisin mirasçıları 1 yıl içerisinde intikal işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bir yıl içerisinde miras işlemlerini yapmayan mirasçılara ilgili bakanlık tebligat yaparak 3 ay daha ek süre verilecektir. Buna rağmen mirasçılk işlemleri yapılmazsa bakanlık tarafından dava açılacaktır.

Bu durumda Hakim arazileri ehil bulunan mirasçıya ehil mirasçı bulunamazsa en fazla teklifi veren mirasçıya aksi halde 3.kişilere satılmasına karar verebilmektedir. İlgi arazi ehil mirasçıya satıldığı takdirde değerinde 20 yıl içerisinde bir artış olması (imara girmesi gibi durumlarda ) değer artış oranı hisseleri oranında mülk sahibi hissedar tarafından ödenir bunun için satışta tapu kütüğüne diğer hissedarlar tarafından şerh koyulması gerekmektedir.

Mirasçılar kendi aralarında anlaşamazsa mirasçılardan herhangi birinin sulh hukuk mahkemesinden açacağı izale–i şuyu ( ortaklığın giderilmesi ) davası açarak mülkünün başkasına satılmasını isteyebilir. Veya mirasçı , kendisinin tarımla uğraştığını ve ehil olduğunu belirterek tarım arazisinin kendisine satılmasını da isteyebilir.

Emlakhabercisi , Mirasın intikali konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.
Tapı işlemleri ile ilgili sorularınızı Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine veya instagram emlakhabercisi ne yazabilirsiniz.

Hüseyin Titiz

Atatürk Üniversitesi Emlak Bölümü Mezunu
Taşınmaz yetki belge nosu : 1600388

Detaylı bilgi için ;

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.mudanyadaemlak.com
www.emlakhabercisi.com

INSTAGRAM SAYFASI

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

fb
W

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar