Güncel Haber

Son günlerde ülkemizi ciddi şekilde meşgul eden ALAMOS GOLD INC.'nin internet sayfasında Mines and Project sayfasındaki tarihçe bölümünde aşağıdaki cümleler ilgimi çekti;

 

 "On January 6, 2010, the Company acquired the Ağı Dağı and Kirazlı advanced-stage development projects through the purchase of three Turkish companies held by Teck Resources (“Teck”) and Fronteer Development Group (“Fronteer”). The Company paid a total of $40 million cash and issued an aggregate of 4 million common shares to Teck (as to 60%) and Fronteer (as to 40%), for total consideration amounting to $90 million at the closing of the sale".

Bu da yazının Türkçe çevirisi;

”Şirket, 6 Ocak 2010 tarihinde, Ağı Dağı ve Kirazlı'nın ileri seviye gelişim projelerini üç Türk şirketinden (Teck Resources ve Fronteer Development Group) satın aldı. Şirket, toplam 40 milyon dolarlık nakit ödeme yaptı ve satışın kapanışında 90 milyon dolar tutarındaki toplam bedel karşılığında Teck (% 60'a kadar) ve Fronteer'e (% 40'a kadar) toplam 4 milyon ortaklık hissesi çıkardı.”
Yani satın aldı ama bir miktar da hisse vermiş gözüküyor.

2010 yılı fizibilitesine göre bu madenin potansiyel altın stoğu 26bin ton civarında. Güncellenen 2018 rakamları çok daha yukarıları gösteriyor. Yani yüzmilyarlarca dolar.

 

Kim bu Türk şirketleri?
Şirket ortakları kim?
Şirket ortaklarının organik bağları nerelere uzanıyor?
Bu kadar kaymaklı bir madeni nasıl keşfettiler ve neden bu kadar ucuza elin Kanadalı'sına pasladılar?
Bir ara ekonomimizi teslim etmeyi planladığımız Mc Kinsey bu ortaklığın neresinde duruyor?

Herhalde cesur bir kaç vekilimiz çıkar ve bu sorular için bir önerge verir. Biz de gereksiz merakımızı gidermiş oluruz. Hıı?

Kesilen ağaçlar, katledilen doğa, kirlenen akarsularımız, topraklarımız, heba edilen kaynaklarımız bir yana bu işin içinde çok başka şeyler var gibi duruyor.

Ümit ATİLLA

09.08.2019

 https://www.alamosgold.com/English/mines-and-projects/reserves-and-resources/default.aspx

 

                                                            

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar